Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory w Gruzji. Polscy obserwatorzy chwalą ich przebieg

0
Podziel się:

Wyborom w Gruzji polscy posłowie przyglądali się w ramach misji obserwacyjnej Sejmu, Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE i Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Wybory w Gruzji. Polscy obserwatorzy chwalą ich przebieg
(PAP/EPA)

Wybory parlamentarne w Gruzji były dobrze zorganizowane; nie ma przesłanek, by twierdzić, że zostały sfałszowane - uważają polscy obserwatorzy. Zdaniem posła PO Mariusza Grada, który pojechał do Gruzji w ramach misji OBWE, wybory miały charakter demokratyczny.

Wyborom w Gruzji polscy posłowie przyglądali się w ramach misji obserwacyjnej Sejmu, Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE i Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Uczestniczący w misji sejmowej poseł PiS Andrzej Adamczyk powiedział dziś, że posłowie odwiedzali partie polityczne, komitety wyborcze, pytając, czy ich przedstawiciele mają zastrzeżenia w związku z kampanią wyborczą. _ - Nie odbieraliśmy żadnych negatywnych sygnałów _ - zaznaczył. Jak dodał, były drobne uwagi, ale dotyczyły incydentów, takich jak m.in. zdzieranie plakatów.

Adamczyk powiedział też, że w dniu wyborów posłowie odwiedzili 15 lokali wyborczych, zarówno w gminach miejskich, jak i wiejskich. _ - Dostrzegliśmy bardzo duże zaangażowanie członków komisji _ - podkreślił. Jak dodał, w poszczególnych komisjach było od 15 do 22 obserwatorów, ponadto w lokalach były kamery misji obserwacyjnych i komitetów wyborczych nakierowane na urny wyborcze.

Poseł PiS mówił, że podczas wyborów polscy posłowie odwiedzali kolejne obwodowe komisje wyborcze i pytali obserwatorów partii opozycyjnych, czy - ich zdaniem - łamane są procedury, czy też wszystko jest w porządku. _ - Każdorazowo uzyskiwaliśmy odpowiedź: "Wszystko jest w należytym porządku" _ - relacjonował.

_ - Możemy powiedzieć, że nie było powodów, dla których ktoś mógłby stwierdzić, że te wybory na poziomie komisji obwodowych zostały sfałszowane, to było wręcz niemożliwe _ - powiedział Adamczyk.

Także członek delegacji parlamentarnej ZP OBWE poseł PO Mariusz Grad zaznaczył, że na podstawie obserwacji sytuacji w poszczególnych punktach wyborczych można ocenić, że wszystko było _ dość sprawnie i dobrze zorganizowane _.

_ - Nie było jakiś oznak niepokoju, czy jakiś działań niepożądanych. Myślę, że te wybory mają charakter w pełni demokratyczny _ - powiedział Grad. Posłowie, jak mówił, odwiedzili dziesięć lokali wyborczych. Zwrócił uwagę, że w poszczególnych lokalach było też bardzo dużo obserwatorów miejscowych z poszczególnych komitetów, którzy nawzajem się pilnowali.

Do przebiegu wyborów w Gruzji odniósł też wiceszef polsko-gruzińskiej grupy parlamentarnej Michał Szczerba (PO). Jak ocenił, na obszarze b. ZSRR uczciwe wybory pozostają nadal _ rzadkim wyjątkiem _, a gruzińskie wybory, mimo wielu napięć, emocji, a także _ niektórych nieprawidłowości po obu stronach _, należy uznać za wolne i uczciwe.

Czytaj więcej w Money.pl
Szykuje się rewolucja w Gruzji. Stracą władzę po ośmiu latach? Według komisji wyborczej rządzący krajem od 2004 roku Zjednoczony Ruch Narodowy otrzymał tylko niecałe 38 proc. poparcia.
Pierwsze takie wybory w Gruzji. Kto wygra? Gruziński miliarder Bidzina Iwaniszwili, główny rywal Saakaszwilego, nie skorzystał z prawa głosu w wyborach parlamentarnych, co było symbolicznym aktem protestu przeciwko wielokrotnemu zmienianiu konstytucji kraju.
Gruzja wybuchnie? Napięcie rośnie Dwa najbardziej liczące się ugrupowania startujące w wyborach, oskarżają się wzajemnie o prowokacje.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)