Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyższy VAT - droższa żywność?

0
Podziel się:

Od 1 maja wzrasta z 3 do 7 lub 22 proc. stawka podatku VAT na środki produkcji dla rolnictwa.

Wyższy VAT - droższa żywność?
(PAP/ Lech Muszyński)

Od 1 maja wzrasta z 3 do 7 lub 22 proc. stawka podatku VAT na środki produkcji dla rolnictwa. Wyższym podatkiem będą objęte m.in. nawozy i środki ochrony roślin oraz na niektóre usługi.

Według ministerstwa finansów wzrost stawek VAT powinien być neutralny zarówno dla rolników, jak i budżetu państwa. Jednocześnie bowiem podwyższono stawkę zryczałtowanego zwrotu dla rolników ryczałtowych z 5 proc. do 6 procent.

Ustawa z dnia 11 kwietnia 2008 roku zawiera także przepisy przejściowe, umożliwiające stosowanie stawki podatku 3 proc. na dostawy produktów spożywczych do końca 2010roku.

ZOBACZ TAKŻE:

Wzrost opodatkowania jest wynikiem zakończenia okresu przejściowego w dostosowywani przepisów o podatku od towarów i usług do przepisów Unii Europejskiej.

| Rolnicy a podatek VAT |
| --- |
| Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług rolnikiem ryczałtowym jest każdy, kto przy sprzedaży towarów wyprodukowanych we własnym gospodarstwie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, a także -- jako jednostka gospodarcza -- nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych. Tak więc może nim być nie tylko rolnik w pojęciu potocznym (zajmujący się produkcją polową i łąkową), ale także pszczelarz, ogrodnik, sadownik, hodowca trzody chlewnej, bydła, owiec, koni, ptactwa domowego i ryb. Rolnikowi ryczałtowemu, który dostarcza produkty rolne dla podatnika VAT (np. dla zakładu przetwórczego), przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa. Kwotę zryczałtowanego zwrotu wypłaca rolnikowi nabywca produktów rolnych. Od 1 maja 2008 roku stawka zwrotu wynosi 6 proc. kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych, pomniejszonej o kwotę podatku zapłaconego przez rolnika ryczałtowego przy zakupie środków produkcji dla rolnictwa lub niektórych usług. |

podatki
vat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)