Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Idą duże zmiany dla rolników. Powstaje nowa superagencja

161
Podziel się:

Rząd dąży do wprowadzenia sporych zmian w polskim rolnictwie.

Idą duże zmiany dla rolników. Powstaje nowa superagencja
(Jacek Domiński/REPORTER)

Rząd przygotowuje się do rewolucji w rolnictwie. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma dostać nowe zadania. Powstanie też Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, co już na etapie obecnych prac wzbudza szereg kontrowersji.

ARMiR jest teraz największą agencją w Europie, odpowiadającą za płatności dla rolników. Po zapowiadanej reformie jeszcze zwiększy zakres swoich działań. Jak podaje IAR, chodzi o kolejne zadania finansowe realizowane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Związane są na przykład z niwelowaniem skutków rosyjskiego embarga czy poprawą sytuacji na rynku mleka czy mięsa - takie przykłady wylicza wiceszef resortu rolnictwa Zbigniew Babalski.

Od lipca 2017 r. ARIMR ma być jedyną instytucją wypłacającą środki na rzecz rozwoju rolnictwa. - Podmiot realizujący takie zadania musi spełnić wiele wymogów - wskazuje Waldemar Sochaczewski z departamentu rynków rolnych resortu rolnictwa.

To jednak nie koniec zmian szykujących się w polskim rolnictwie. Oprócz ARMiR, w Polsce funkcjonować będzie także Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Ma on powstać z połączenia Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych.

Jak podawaliśmy w WP money, Krajowa Rada Izb Rolniczych ocenia, że powołanie nowej agencji rolnej w miejsce ANR i ARR oraz nadanie ARiMR wyłącznych kompetencji jako jednostki płatniczej "ograniczy biurokrację", a także sprawi, że system wsparcia rolnictwa stanie się bardziej przejrzysty".

KRIR nie podoba się jednak, że w ustawie nie nadano kompetencji izbom rolniczym i nie powołano samorządu rolniczego. Rada obawia się też, że nowa agencja może stać się "zbyt wielką instytucją, nieprzyjazną dla rolnika". Samorząd rolniczy uważa, że połączenie agencji może spowodować dodatkowe koszty i wywołać chaos, co "utrudni dostęp rolnika do właściwej komórki w celu załatwienia sprawy". "Generowanie oszczędności w instytucjach rolniczych nie powinno odbywać się kosztem rolników i pracowników" - czytamy w opinii Rady.

Do sposobu, trybu i tempa łączenia ANR i ARR w nową instytucję ze sceptycyzmem podchodzi NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych, która we wrześniu podjęła uchwałę o odrzuceniu projektu ustawy w takim kształcie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(161)
MMM
7 lat temu
pracownik parobek pracujący za 4 - za 2600 brutto po 10,16 latach pracy ARiMR
kkk
7 lat temu
Przez Krus, dopłaty i te różne agencje jest ogromna nadprodukcja żywności. Znajomy zostawił hektar ziemniaków w polu , pół hektara bobu gdyż nie opłaca sie zbierać. Rzad powinien wszystko zrobić zeby bylo jak najmniej rolników do których doplacamy dużo pieniedzy np. Krus 130zl miesięcznie.
franek
7 lat temu
Dzisiaj kazdy rolnik z opzy,mizmem patrzy w przyszlosc zas,kiedy nazywano rolnikow zwyklymi frajerami minalk na zawsze.Tak musialo sie skonczy.Partia kryminalistow z jej szefem Burym na czelke,ma dzisoiaj wielkie klopoty....
ex
7 lat temu
Wczoraj byłem w ARiMR a tam sami Misiewicze wszystkich wykwalifikowanych pracowników pozwalniali, zatrudnili ciemnotę po 3 klasach podstawówki jak w PRL-u.
Nagły atak mi...
7 lat temu
Misiewicze rozmnażają się w Polsce jak szczury- co chwilę nowy miot.....
...
Następna strona