Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zostań marokańskim obszarnikiem

0
Podziel się:

W polskiej ambasadzie w Rabacie urywają się telefony. Dzwonią polscy rolnicy i biznesmeni zainteresowani dzierżawą ziemi - ustalili dziennikarze Money.pl.

Zostań marokańskim obszarnikiem
(PAP / EPA)

W polskiej ambasadzie w Rabacie urywają się telefony. Dzwonią polscy rolnicy i biznesmeni zainteresowani dzierżawą ziemi, którą zaproponował im król Mohamed VI.

Kilka dni temu świat obiegła informacja o możliwości uczestniczenia w przetargu na ziemie rolne w afrykańskim kraju. Od tamtej pory zgłasza się coraz więcej osób, które chciałyby zainwestować w 40-letni plan dzierżawy ziemi.

Tereny przeznaczone do dzierżawy przez obcokrajowców pochodzą z prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw SODEA (Przedsiębiorstwo Rozwoju Rolniczego), SOGETA (Przedsiębiorstwo Zarządzania Terenami Rolnymi) i SNDE (Państwowe Przedsiębiorstwo Rozwoju Hodowli).

Nie są jeszcze znane ani dokładna data ogłoszenia przetargu, ani

szczegółowe warunki, na jakich można będzie uzyskać umowy dzierżawy. "Proces przetargowy zostanie uruchomiony lada moment" - mówi Money.pl Stanisław Wojtaszek, radca ambasady RP w Rabacie.

"Jak tylko będą znane szczegółowe informacje, na pewno się zastanowię nad wyjazdem. Polska pogoda i gospodarka niestety nie sprzyjają rolnictwu. Tam mógłbym zarabiać pieniądze i jednocześnie żyć w przyjaznym i słonecznym, egzotycznym kraju. Czy można chcieć czegoś więcej? Wolałbym się przeprowadzić tam niż wyjechać do Anglii w poszukiwaniu byle jakiej pracy" - mówi Jacek Borkowski, rolnik z podwrocławskiej miejscowości.

Co zrobić z ziemią?

To już druga transza przetargu uruchomionego w 2004 roku. Pierwsza dotyczyła 54.791 ha gruntów objętych 205 projektami i położonych w 10 regionach gospodarczych Maroka (23 prowincje i prefektury).

W ogłoszonym przetargu wzięło wówczas udział 630 osób prawnych i fizycznych oraz ugrupowań gospodarczych. W jego wyniku w ręce prywatne zostało przekazanych 44 tys. ha objętych 174 projektami._ Pod młotek pójdą grunty o powierzchni 45 tys. ha, w tym 5 tys. ha lasów. _

Największym powodzeniem cieszyły się grunty przeznaczone pod uprawę cytrusów (6 tys. ha), drzew oliwkowych (5,5 tys. ha), winogron (3,25 tys. ha) i warzyw oraz tereny leśne (2,6 tys. ha). Zatwierdzono też 61 projektów dotyczących hodowli bydła i owiec.

W zeszłorocznym przetargu 14 proc. gruntów wydzierżawili inwestorzy zagraniczni - głównie byli to Hiszpanie i Francuzi. Polacy wtedy nie byli zainteresowani tą ofertą.

Król Maroka dzierżawiąc ziemię obcokrajowcom chce poprawić efektywność rolnictwa. Dla polskich rolników i przedsiębiorców to szansa na świetny biznes i egzotyczną przygodę.

"W ostatnich dniach mamy zatrzęsienie telefonów od rolników i biznesmenów, którzy się zaciekawili dzierżawą ziemi w Maroku" - mówi Money.pl radca ambasady RP w Maroku.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rabacie, Maroko
_ www.ambpologne.ma _
23, av. Oqbah
B.P. 425 Rabat
tel. (00 212) 37-77-11-73
37-77-17-91

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)