Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Wiek emerytalny sędziów. Ważne orzeczenie ETPCz

245
Podziel się:

Przepisy obniżające wiek emerytalny kobietom sędziom w Polsce naruszają ich prawa - orzekł we wtorek Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu. Sprawa dotyczyła czterech kobiet sędziów, które wniosły skargę.

Wiek emerytalny sędziów. Ważne orzeczenie ETPCz
ETPCz: przepisy obniżające wiek emerytalny kobietom sędziom w Polsce naruszają ich prawa (Adobe Stock, DAREK11)

Wniosły skargę z powodu zmian legislacyjnych, obniżających wiek emerytalny sędziów z 67 do 60 lat dla kobiet i do 65 lat dla mężczyzn oraz uzależniły dalsze pełnienie obowiązków sędziego po osiągnięciu wieku emerytalnego od uzyskania zgody ministra sprawiedliwości i Krajowej Rady Sądownictwa (KRS).

ETPCz o wieku emerytalnym: "arbitralna i bezprawna ingerencja"

"Trybunał stwierdził, że decyzje podjęte wobec każdego ze skarżących przez Ministra Sprawiedliwości i KRS stanowiły arbitralną i bezprawną ingerencję w sferę niezawisłości sędziowskiej i ochrony przed usunięciem ze stanowiska sędziego ze strony przedstawiciela władzy wykonawczej i organu jej podległego. Trybunał stwierdził, że prawo skarżących do dostępu do sądu zostało w ten sposób naruszone co do istoty" - podał ETPCz na swoich stronach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rozliczenie PiS. Lubnauer o priorytetach nowego rządu. "Kobiety nie powinny czekać"

Trybunał przyjął stanowisko, że "sędziowie powinni cieszyć się ochroną przed arbitralnymi decyzjami władzy ustawodawczej i wykonawczej oraz że jedynie nadzór niezależnego organu sądowego nad legalnością kwestionowanego środka może zapewnić skuteczność takiej ochrony".

ETPCz stwierdził również, że "kwestionowane ustawodawstwo wyraźnie wprowadziło różnicę w traktowaniu ze względu na płeć w zakresie obowiązkowego wieku emerytalnego osób wykonujących ten sam zawód".

Trybunał zauważył, że "życie zawodowe skarżących zakończyło się pięć lat wcześniej, niż życie zawodowe sędziów płci męskiej, znajdujących się w podobnych okolicznościach oraz że ich obowiązkowe wcześniejsze przejście na emeryturę miało oczywiste negatywne skutki dla ich kariery i perspektyw w zakresie rozwoju zawodowego i osobistego"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(245)
Klos88
6 miesięcy temu
Pozwólmy ludziom pracować do smierci
PO.
7 miesięcy temu
Każdy sędzia w wieku 50 powinien przejść psychiatryczne badania
mario
7 miesięcy temu
W podanym wieku ma się zaostrzyc kryteria dla kierowców amatorów,ze wzgledu na wiek,badanie co5lat.co z sedziami,czy niepowinni przechodzić jakichś badań sprawdzianu ich wiedzy?
Konstytucja
7 miesięcy temu
Zgodnie z Konstytucją wszyscy Polacy są równi wobec prawa. Ustawa prawo o ustroju sądów powszechnych jest niezgodna z Konstytucją w zakresie przepisów dotyczących wysokości ustalenia uposażenia sędziego w stanie spoczynku, zwolnienia uposażenia sędziego w stanie spoczynku z obowiązku opłacania składek na ZUS i braku opodatkowania pobieranego uposażenia. Tak przyjęte w w/w ustawie rozwiązania prawne nie gwarantują równego traktowania wszystkich obywateli w państwie.
zbynek
7 miesięcy temu
Sedziowie powinni zgodnie z wiekiem 60-65lat wypadac na emerytury.Sedzia nie powinien zajmowac sie po tych latach orzekaniem wyrokow gdyz do tego potrzeba miec wszystko z deklem w porzadku a niestety wiekszosc starych ludzi juz nie ma.To samo powinno dotyczyc politykow gdyz ustalaja prawo dla 38mln.
...
Następna strona