Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Wpływy z akcyzy od paliw niższe od wzrostu sprzedaży. Resort tłumaczy to zwrotami podatku

18
Podziel się:

Wzrost wpływów do budżetu z akcyzy od paliw silnikowych jest niższy niż wzrost wartości sprzedaży benzyny i oleju napędowego. Ministerstwo finansów tłumaczy to faktem, że podawane przez nie wyniki są już pomniejszone o zwroty podatku. Nie ma informacji jednak o wielkości zwrotów.

Wpływy z akcyzy nie rosną tak szybko, jak sprzedaż paliwa.
Wpływy z akcyzy nie rosną tak szybko, jak sprzedaż paliwa. (Unsplash.com)

Sprawozdanie rządowe sprawozdanie z wykonania budżetu państwa w 2019 roku, które trafiło w zeszłym tygodniu do Sejmu, wskazuje, że dochody do budżetu z akcyzy od paliw silnikowych (benzyny i oleju napędowego) wyniosły 33,9 mld złotych. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", która też informuje o sprawie, to o ponad 700 mln złotych mniej, niż planowano.

Wpływy do budżetu z akcyzy są o 1 proc. większe niż w roku 2018. Jednak raport Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) wskazuje, że zużycie głównych paliw silnikowych w 2019 roku było wyższe o 4 proc. niż rok wcześniej.

"Wyborcza" przypomina też, że stawki akcyzy od paliwa nie zmieniły się w ciągu ostatnich dwóch lat. Dlaczego zatem wpływy z akcyzy nie rosną tak, jak zakładano?

Zobacz także: Zobacz też: Kary za podlewanie i mycie auta. Minister rozwiewa wątpliwości

Ministerstwo finansów, w nadesłanej odpowiedzi do "GW" tłumaczyło to faktem, że informacje o dochodach budżetowych w przypadku podatku akcyzowego "uwzględniają nie tylko wpływy z tytułu podatku, ale także zwroty podatku dokonane przez organy podatkowe". MF podaje przykład art. 82 ust. 1 i 2 ustawy o podatku akcyzowym, który uprawnia do zwrotu np. z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu wyrobów akcyzowych.

"Ponadto na wysokość wykonanych dochodów wpływają także należności regulowane w efekcie decyzji wymiarowych wydawanych przez organy podatkowe" - tłumaczy resort. Zdaniem urzędników "nie można zatem zakładać, że istnieje bezpośrednia korelacja pomiędzy dynamiką sprzedaży paliw silnikowych i dynamiką dochodów akcyzowych z tego tytułu".

Jak wskazuje dziennik, informacji o wielkości zwrotów podatku w rządowym sprawozdaniu nie ma. Wiadomo jedynie, że w ubiegłym roku zmieniły się zasady zwrotu akcyzy z tytułu tzw. paliwa rolniczego, na co rząd przekazał 1,2 mld złotych. Nie ma natomiast żadnej informacji o wysokości ulg i zwrotów dla tzw. paliw żeglugowego i lotniczego.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
siwy1954
4 lata temu
Jak zwykle PiS rozkradł, bo im się nalezalo
slr
4 lata temu
podajcie proszę dziedzinę w której (nie)rząd PiS jeszcze nas nie przekręcił.
zorientowany
4 lata temu
bez wątpienia to rezultat manipulacji Tuska z Brukseli...
Ja
4 lata temu
Zużycie to niejest eksport i dostwy wewnątrzwspolnotowe. Coś temu fochowcowi z Mf w głowie nie zadzalalo i 3 % poszło z ostrym cieniem mgły.
bastard
4 lata temu
A jak Adrian przegra i skończy sie bonanza ! To trzeba przelewać kase do Luxemburga póki sie da ! Tak jak to zrobil pan Bierecki od SKOKow ! Taki patriota a kase trzyma w Luxemburgu !!!