Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Wybory parlamentarne 2019. W programach niewiele o rozwoju gospodarki

7
Podziel się:

Większość partii w swoich programach nie ma recepty na to, jak zapewnić Polsce stały rozwój gospodarki. Ekonomiści twierdzą jednak, że jeśli już trzeba by było wybrać, to najlepszy program przedstawiła Koalicja Obywatelska.

Choć partie dużo o gospodarce mówią, to ich programy niewiele pomogą w jej rozwoju
Choć partie dużo o gospodarce mówią, to ich programy niewiele pomogą w jej rozwoju (East News, Grzegorz Ksel/REPORTER)

Jak zwracają uwagę eksperci przepytani przez "Rzeczpospolitą", kluczowe dla budowania coraz większego potencjału naszej gospodarki jest to, by wspierać jej stronę podażową.

- Tymczasem większość propozycji wzmacnia stronę popytową – twierdzi Jeremi Mordasewicz, doradca Konfederacji Lewiatan.
- Partie obiecują przede wszystkim większe transfery socjalne zwiększające konsumpcję. Mało propozycji związanych jest z podnoszeniem aktywności zawodowej - dodaje na łamach "Rz" Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.

Zobacz także: Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Wśród takich propozycji znajdziemy m.in. 13. i 14. emeryturę, ale również inne obietnice dotyczące seniorów. Zwiększenie minimalnego świadczenia do 1600 zł proponuje Lewica, a PSL postuluje zwolnienie podatkowe.

– Oczywiście w ten sposób emeryci będą mieli wyższe dochody i więcej będą mogli przeznaczyć na wydatki. Ale z punktu widzenia rozwoju gospodarczego to droga donikąd – mówi "Rzeczpospolitej" Mordasewicz.

– Program KO postrzegam jako najbardziej obiecujący, głównie ze względu na to, że może zwiększyć zatrudnienie ludzi młodych i seniorów, czyli grup o

najniższych wskaźnikach aktywności zawodowej – twierdzi Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

– Problem w tym, że KO deklaruje utrzymanie systemu transferów społecznych. A to oznacza stępienie ostrza jej propozycji. Nie można jednocześnie aktywizować i dezaktywizować Polaków - dodaje.

Choć wszystkie partie o gospodarce mówią sporo, to zbyt wielu systemowych rozwiązań w ich programach nie znajdujemy.

– W tegorocznej kampanii rozwój gospodarki nie stoi na pierwszym planie, mamy raczej punktowe propozycje – puentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
sprawiedliwy
5 lata temu
Oni myślą tylko o sobie o władzy ,aby tylko pokazać następnej partii ze sa gora ,jak przedszkolaki ,przecież to dla nich raj kto by nie chciał takiej roboty ,bez odpowiedzialności bez wysiłku ,sa ponad prawem ,robia co chca ,myślą o przyszłości kraju 30 lat i co ,zakladow 0 ,więc skąd mają być pieniądze skoro nic nie produkujemy i nie sprzedajemy ,a w rządzie chcą coraz więcej zarabiać ,ciągle dostawać wysokie nagrody ,wiadomo ze za nic dostają ,bo trzeba miliony na koncie mieć ,a mają 5 lat ,więc widzimy że nic z nie ma i nie było ,wielkie jedno kłamstwo i oszustwo ,można im dać nagrodę ,ale wyczyścić im konta za te afery korupcje ,gdzie zaden z nich nie odpowiedziała i nie oddal ani grosza ,jeden wielki cyrk robią z siebie ,a sa siebie warci ,ludzie którzy zapomnieli po co są wybierani ,nie dla swojego bogacenia się ,tylko dla rozwoju kraju ,narodu ,a nasza gospodarka idzie w las żenada
smutna prawda
5 lata temu
Niestety, jak pokazuje poparcie sondażowe, wyborcy nie mają bladego pojęcia o finansach i gospodarce. Każdy normalny człowiek wie, że najpierw trzeba ZAROBIĆ, a dopiero późnej wydawać. Zamiast rozdawać socjal trzeba przede wszystkim INWESTOWAĆ. Budżet powinien być jak najmniejszy, a jak najwięcej pieniędzy powinno zostawać w kieszeni podatników. Tzw. przywileje powinny być zlikwidowane (górnicy. mundurówka itp.), a zachętą do pracy w danym zawodzie powinna być odpowiednia wysokość pensji a nie życie na koszt innych co robią choćby 45 letni policyjni emeryci. KRUS do likwidacji i objęcie wszystkich JEDNYM systemem itd itd. Tyle tylko że z takim programem, dobrym dla gospodarki, a więc i dla wszystkich, żadna partia wyborów nie wygra. Bo wyborcy wolą obietnice socjalne zamiast czasami trudnego, ale w długiej perspektywie korzystnego i dającego stabilizację programu gospodarczego.
Tomasz Balecz...
5 lata temu
Oglądałem, słuchałem wszystkie debaty polityczne (TVP, RMF FM, Polsat, TVN) i tak: wszystkie ugrupowania w temacie gospodarki za wyjątkiem Konfederacji nastawiły się na rozdawnictwo. Manipulacja przedstawicieli poszczególnych ugrupowań systemowych jest porażająca i zarazem amatorska (dla kogoś, kto zna się na tym) np., z ust Pana z Lewicy usłyszałem "odpowiedzialny wzrost pensji minimalnej" - jaki to jest odpowiedzialny wzrost pensji minimalnej?, definicję, schemat albo wzór proszę, bo gadanie o odpowiedzialności, nic mi nie mówi....
ELSA
5 lata temu
PRZECIEŻ WIADOMO ŻE KAMPANIA WYBORCZA JEST PO TO ŻEBY PRZEKONAĆ DO SIEBIE JAK NAJWIĘKSZĄ LICZBĘ OSÓB , OBIECUJE SIĘ GRUSZKI NA WIERZBIE I TO ELEKTORAT KUPUJE -- TO POLITYKA MARCHEWKI A KIJ PÓKI CO NIKOGO NIE OBCHODZI........WIĘC I GOSPODARKA PRZECIĘTNEGO WYBORCY NIE INTERESUJE....
As
5 lata temu
No właśnie żeby coś mieć trzeba na to zarobić a nie zabrać drugiemu ,ale jak tak ma być ti dziekuję starać się w tym chorym kraju