Wybory 2020. Do kiedy potrwa cisza wyborcza?
Zgodnie z Kodeksem wyborczym, cisza wyborcza przed wyborami prezydenckimi obowiązuje od soboty 11 lipca. Cisza wyborcza obowiązuje do momentu zamknięcia ostatniego lokalu wyborczego. Te otwarte będą w niedzielę do godziny 21:00, choć ich otwarcie może się przedłużyć ze względu na nadzwyczajne okoliczności. O tym, czy zajdzie taka potrzeba poinformuje Państwowa Komisja Wyborcza.
Wybory 2020. Cisza wyborcza. Co grozi za jej złamanie?
Kara za naruszenie ciszy wyborczej może być bardzo dotkliwa. Sankcje orzekane są na podstawie Kodeksu wykroczeń. Za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna w wysokości od 20 zł do 5 tys. zł.
Podający wyniki sondaży przedwyborczych (lub sporządzonych w dniu wyborów) w trakcie cieszy wyborczej, muszą liczyć się z karą od 500 tys. do miliona złotych. Każdą sprawę złamania ciszy wyborczej rozpatruje sąd.
Wybory 2020. Cisza wyborcza. Na czym polega?
W czasie obowiązywania ciszy wyborczej zabronione jest prowadzenie w jakikolwiek sposób agitacji wyborczej. Zakazane w trakcie obowiązywania ciszy wyborczej jest zwoływanie zgromadzeń, marszów i manifestacji, wygłaszanie przemówień. Nie można też rozpowszechniać materiałów wyborczych, wyrażać publicznych opinii na temat kandydatów i ugrupowań politycznych.
Zgodnie z kodeksem wyborczym niedozwolone jest także eksponowanie symboli czy znaków, które mogą kojarzyć się z kandydatami czy ugrupowaniami politycznymi. Surowo zakazana jest publikacja sondaży wyborczych.
Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie