Wybory parlamentarne 2005

WYBORY PARLAMENTARNE 2005

Poprosiliśmy przedstawicieli wybranych ugupowań politycznych
o przedstawienie swoich propozycji. Oto, co otrzymaliśmy:

Euro

Kiedy Polska powinna przyjąć wspólną walutę?



Liga Polskich Rodzin

LPR nie odpowiedziała na pytania


Partia Demokratyczna - demokraci.pl

Do strefy euro należy przystąpić możliwie szybko. Poprawi to warunki gospodarowania: przyniesie niższe stopy procentowe, ułatwi dostęp do kapitału, zniesie ryzyko kursowe, uprości także życie zwykłym obywatelom podróżującym za granicę.


Platforma Obywatelska

PO nie odpowiedziała na pytania


Polskie Stronnictwo Ludowe

PSL nie odpowiedziało na pytania


Prawo i Sprawiedliwość

Prawo i Sprawiedliwość uważa, że prowadzenie samodzielnej polityki pieniężnej jest lepsze dla polskiej gospodarki niż polityka pieniężna Europejskiego Banku Centralnego. Uważamy, że przystąpienie do strefy Euro będzie możliwe, gdy różnica poziomu gospodarczego pomiędzy średnią unijną a Polską będzie mniejsze niż obecnie. PiS nie uważa, aby mogło to nastąpić przed 2010 rokiem.


Samoobrona

Samoobrona nie odpowiedziała na pytania


Socjaldemokracja Polska

Przyjęcie wspólnej europejskiej waluty jest logiczną i prawną konsekwencją wyboru, jakiego dokonaliśmy w maju 2004 r. Poza tym jest naturalnym, kolejnym etapem integracji europejskiej.

Jako kraj członkowski UE możemy samodzielnie dokonać wyboru momentu wystąpienia o zezwolenie. Wejście do strefy euro przyniesie korzyści gospodarcze Polsce wtedy, gdy będziemy odpowiednio przygotowani do zastąpienia waluty narodowej walutą wspólnotową.

Aby zapewnić Polsce łagodne, a nie pospieszne wejście do strefy euro i korzystne gospodarczo w niej funkcjonowanie, powinniśmy spełnić kryteria z Maastricht (m.in. deficyt budżetowy powinien zostać ograniczony poniżej 3 proc.). Termin osiągnięcia takiego deficytu budżetowego jest zależny nie tylko od determinacji rządu i parlamentu, ale przede wszystkim od przyzwolenia społecznego, zgody ugrupowań politycznych i utrzymania dynamiki wzrostu gospodarczego.

Uważamy, że realną datą jest 2010 r., choć warto powalczyć o przyjęcie euro już w 2009 r.


Sojusz Lewicy Demokratycznej

Polska ma szansę wejść do strefy euro w 2009 roku. Będzie to możliwe pod warunkiem, że już teraz rozpocznie się poważne przygotowania. Aby wspólna waluta trafiła do portfeli Polaków już za cztery lata, niezbędna jest trwała naprawa finansów publicznych. Wejście do systemu stabilizacji wahań kursowych ERM-2 (przedsionek strefy euro) powinno nastąpić w momencie, gdy Polska będzie miała ustabilizowaną politykę fiskalną. I tu zaczynają się problemy. Do tego niezbędna jest redukcja wydatków budżetowych.


Platforma J. Korwina-Mikke / UPR

Nie! W Polsce powinno funkcjonować kilka konkurujących ze sobą walut. Przy okazji: "euro" to pomysł Adolfa Hitlera, który (jak każdy socjalista) uwielbiał wszystko ujednolicać.