Wybory parlamentarne 2005

WYBORY PARLAMENTARNE 2005

Poprosiliśmy przedstawicieli wybranych ugupowań politycznych
o przedstawienie swoich propozycji. Oto, co otrzymaliśmy:

Prywatyzacja

Jak i co prywatyzować, jak postępować z firmami z tzw. sektora strategicznego?



Liga Polskich Rodzin

LPR nie odpowiedziała na pytania


Partia Demokratyczna - demokraci.pl

Polski model prywatyzacji wspierający restrukturyzację oceniamy pozytywnie i uważamy, że należy go kontynuować. Musimy jednak dążyć do wyeliminowania błędów, które towarzyszą polskiej prywatyzacji:
  • Zwiększyć tempo prywatyzacji.
  • Zapobiegać sytuacji, gdy państwo może politycznie wpływać na spółki z udziałem Skarbu Państwa poprzez urzędników w radach nadzorczych. Państwo powinno posiadać wystarczający udział w strategicznych spółkach, aby mieć wpływ na najważniejsze podejmowane w nich decyzje. Należy natomiast unikać sytuacji, gdy rady nadzorcze upolityczniają zarządzanie spółkami.
  • Rozsądnie należy sprywatyzować PKP i Pocztę Polską pozostawiając w rękach Skarbu Państwa pakiet wystarczający do wpływania na strategiczne decyzje dotyczące tych spółek.
  • Do prywatyzacji pozostały głównie sektory infrastrukturalne. Niezbędne jest wyraźne określenie granic prywatyzacji w tym sektorze. Określenie, jakie jego elementy powinny pozostać w rękach państwa i jak zabezpieczyć interes państwowy i narodowy w tych sektorach.
Aktualnie cześć dochodów z prywatyzacji powinna być kierowana na uzupełnienie składów emerytalnych wynikających z powstania Otwartych Funduszy Emerytalnych.


Platforma Obywatelska

PO nie odpowiedziała na pytania


Polskie Stronnictwo Ludowe

PSL nie odpowiedziało na pytania


Prawo i Sprawiedliwość

Firmy o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa powinny pozostać w 100 proc. własnością skarbu państwa. To m.in. Bank Gospodarstwa Krajowego, PERN, Polskie Sieci Elektro-Energetyczne, PGNiG Przesył. Niektóre firmy powinny ze względu na swój charakter, np. PKO BP, BOT, PGNiG, PKE, zostać w większości w rękach skarbu państwa, a nad niektórymi firmami państwo powinno sprawować wierną kontrolę 25 proc. udziałów np. w PKN Orlen, spółki dystrybucji energii.


Samoobrona

Samoobrona nie odpowiedziała na pytania


Socjaldemokracja Polska

Według Socjaldemokracji Polskiej proces prywatyzacyjny należy kontynuować zgodnie z przyjętym programem, ale nie pospiesznie. Należy jednak utrzymać kontrolę państwa m.in. nad liniami przemysłowymi i transportowymi, nad PKO BP i BGK.


Sojusz Lewicy Demokratycznej

Prywatyzacja owszem, powinna postępować dalej, natomiast sektory strategiczne - takie jak energetyka, przemysł obronny - powinny pozostać państwowe.


Platforma J. Korwina-Mikke / UPR

Sprzedać wszystko, z licytacji - poczynając od reżymowej TVP. Każda złotówka (w praktyce 84 proc.) z prywatyzacji przekazać na Fundusz Emerytalny! Firmy z tzw. sektora strategicznego sprywatyzować natychmiast. Jeśli uważamy, że firmy prywatne działają lepiej niż państwowe, a sektory strategiczne są najważniejsze dla państwa, to trzeba być kretynem, by nie prywatyzować ich w pierwszej kolejności!!!