Wybory parlamentarne 2005

WYBORY PARLAMENTARNE 2005

Polskie Stronnictwo Ludowe

SUBIEKTYWNE SPOJRZENIE NA PROPOZYCJE PARTII

Trzecia droga ludowców

Mamy pracować krócej i bez wykorzystywania wynalazków XX i XXI wieku - to recepta Polskiego Stronnictwa Ludowego na bezrobocie. Ludowcy proponują skracanie czasu pracy, ale oczywiście nie przy jednoczesnym zmniejszaniu płac. Aby więcej ludzi było potrzebnych do pracy, przy dużych inwestycjach, na przykład budowie dróg i autostrad, należy "preferować pracochłonne techniki i technologie". Po co koparki? Maszynę powinna zastąpić armia bezrobotnych z łopatami. Pewnie da się też uniknąć wykorzystania walców, dźwigów i ciężarówek. Setka ludzi z taczkami godnie zastąpi jedną wywrotkę.

Będzie drożej i wolniej, ale PSL-owi przecież nie chodzi o to, aby drogi powstawały możliwie szybko i tanio. Kierowcy na nowe drogi teraz czekają kilkadziesiąt lat, więc poczekają kolejne dekady.

Pozostałe pomysły na zwalczanie bezrobocia są już mniej szokujące. Małe i średnie przedsiębiorstwa jeśli zatrudnią absolwenta, nie będą musiały przez rok odprowadzać za niego składki do ZUS-u.

Ludowcy chcą powołania Prokuratorii Generalnej - instytucji do nadzoru nad prywatyzacją majątku narodowego. Instytucja ta zajmie się też przeglądem wszystkich dotychczasowych decyzji prywatyzacyjnych oraz sprawdzi stanu realizacji zawartych umów.

Zdaniem PSL ograniczenie wydatków budżetowych wcale nie jest konieczne, a wręcz niewskazane.

Wydatków nie będziemy zmniejszać, ale wpływy owszem - należy obniżyć podatek VAT z 22 proc. do 16 oraz obniżyć podatki dla najmniej zarabiających. Należy to uczynić poprzez zwiększanie kwoty wolnej od podatku. Progi pozostają bez zmian.

PARTIA O SWOIM PROGRAMIE GOSPODARCZYM

Najważniejsze dla Polskiego Stronnictwa Ludowego jest:

- zwiększenie inwestycji w skali gospodarki



Polskie Stronnictwo Ludowe o najważniejszych kwestiach


1. PODATKI

Jaki partia ma pomysł na system podatkowy?

Niższe, jasne i sprawiedliwe podatki. W podatku PIT należy zwiększyć kwotę wolną od podatku i rozpocząć jego obniżanie. Najpierw powinna ulegać zmniejszeniu stawka 19-procentowa, a dopiero później kolejne, wyższe stawki. Trzeba przywrócić ulgę remontową i budowlaną, wprowadzić edukacyjną.

CIT - 19-procentowej stawki podatku nie należy obniżać, gdyż wysokie zyski uzyskuje głównie sektor bankowy, ubezpieczeniowy, telekomunikacyjny i paliwowy, który z reguły transferuje je za granice. Przywrócić trzeba ulgi za tworzenie nowych miejsc pracy i zatrudnianie bezrobotnych.

Podstawową stawkę podatku VAT powinno obniżać się stopniowo po 1 procent rocznie, żeby spadła z 22 proc. do 16. Koniecznym jest zachowanie niższych stawek zwłaszcza na artykuły rolne, żywność i leki. W Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim trzeba walczyć o zerową stawkę na internet. Wprowadzić ruchomą akcyzę w cenach paliw i energii tak, aby gwałtowny wzrost cen surowca na międzynarodowych rynkach nie wywoływał dramatycznych w skutkach dla gospodarki i ludności skoków cen.


2. BEZROBOCIE

Jakimi metodami zwiększać liczbę miejsc pracy?

Przedsiębiorcy powinni być motywowani poprzez ulgi podatkowe do zatrudniania bezrobotnych i do tworzenia nowych miejsc pracy. Inwestycje należy zwiększać zwłaszcza w tych działach, w których wykorzystuje się w największym stopniu robociznę i materiały pochodzenia krajowego (termomodernizacja, termorenowacja, budownictwo). Poza tym: wprowadzić roboty publiczne poprzez samorząd terytorialny; dostosować szkolnictwo do potrzeb rynku (np. nie kształcimy kierowców, a na rynku europejskim transport drogowy potrzebuje kilkuset tysięcy).


3. ROZWÓJ GOSPODARCZY

Jak partia zamierza wspierać rozwój polskiej gospodarki?

Dla rozwoju gospodarki niezbędne jest:

  • potanienie kredytu dla gospodarki
  • usprawnienie sądownictwa gospodarczego
  • usprawnienie aparatu karno-skarbowego
  • pełne wykorzystanie środków unijnych, szczególnie w infrastrukturze
  • zwiększenie nakładów inwestycyjnych
  • ograniczenie liczby działań w zakresie pozyskania środków unijnych do 3-4 z priorytetem wykorzystania na inwestycje infrastrukturalne
  • polityczna i gospodarcza aktywność w celu odbudowy nowych rynków, głównie bliskowschodnich i wschodnich


4. PRYWATYZACJA

Jak i co prywatyzować, jak postępować z firmami z tzw. sektora strategicznego?

Bezwzględnie trzeba wstrzymać prywatyzację resztek sektora ubezpieczeniowego i finansowego, podobnie w sektorze energetycznym. Infrastruktura generalnie powinna być państwowa lub samorządowa. Trzeba rozliczyć inwestorów z deklaracji inwestycyjnych, łącznie do unieważnienia umów prywatyzacyjnych i renacjonalizacji.


5. BUDŻET

Jak zmniejszyć deficyt, czy należy ograniczać wydatki np. na pomoc społeczną?

Po pierwsze, zapewnić na przygotowanie inwestycji i pozyskanie funduszy unijnych (nie tylko w jednostkach rządowych ale i w samorządach) stworzenie mechanizmu rozliczeń środków unijnych w oparciu o Bank Gospodarstwa Krajowego tak, aby państwo i samorządy nie musiały zaciągać kosztownych kredytów w bankach.

Kłopoty w finansach publicznych możemy rozwiązać poprzez istotny wzrost dochodów budżetowych i racjonalizacje w wydatkach.


6. EURO

Kiedy Polska powinna przyjąć wspólną walutę?

Wdrożenie euro musi być podjęte w korzystnej sytuacji dla gospodarki i ludności. W naszej ocenie może to nastąpić po 2010 roku.


7. ROZWÓJ INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA

Wspierać budowę dróg i mieszkań, czy nie? Jeśli tak, to w jaki sposób?

  • ulgi inwestycyjne w podatkach
  • zwrot VAT-u w budownictwie
  • wykorzystanie dyrektyw europejskich pozwalających na niższy VAT w budownictwie mieszkaniowym
  • wprowadzenie generalnej zasady: że przy inwestycjach realizowanych przez państwo i samorządy przy współudziale środków unijnych, inwestycje infrastrukturalne mają zerową stawkę VAT
  • ze środków unijnych, środków narodowego i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska uruchomić powszechny program termomodernizacji
  • uruchomić obligacje infrastrukturalne emitowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego o rentowności nie gorszej niż długoterminowe lokaty bez podatku Belki
  • zaniechać budowy autostrad w systemie koncesyjnym