Wybory parlamentarne 2005

WYBORY PARLAMENTARNE 2005

Sojusz Lewicy Demokratycznej

SUBIEKTYWNE SPOJRZENIE NA PROPOZYCJE PARTII

Mało wyrazisty sojusz socjalizmu z liberalizmem

Propozycje Sojuszu Lewicy Demokratycznej nie zszokują wyborców. To rozczarowanie, gdyż przez ostatnie cztery lata rządzenia partia nie raz szokowała. Kluczowe stanowiska związane z gospodarką i finansami SLD obsadzał często charakterystycznymi ludzi, którzy zasłynęli z kontrowersyjnych pomysłów. Z pewnością oryginalną postacią był minister finansów Grzegorz Kołodko. Piętno swoje odcisnął Jerzy Hausner, obecnie ekonomiczny mózg Demokratów. Jakby nie oceniać udziału tych panów w rządzie, to nie raz ich pomysły wywoływały burzę.

W propozycjach przedwyborczych SLD oszczędza nam niespodzianek. Partia ta jest w typowym dla siebie rozdarciu - z jednej strony chce być partią socjalistyczną, dużo rozdawać biednym i potrzebującym, z drugiej - uzdrawiać gospodarkę na modłę liberalną, czyli m.in. ograniczając wydatki budżetu. Wyszedł z tego kompromis, który wielu może nie przekonać.

Trudno patrzeć na program gospodarczy SLD w oderwaniu od dokonań tej partii przez ostatnie cztery lata. Ale te niełatwo jednoznacznie ocenić. Z jednej strony partia popierała ustawę o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej, z drugiej próbowała podwyższać składki ZUS drobnym przedsiębiorcom. Chciała zmniejszyć deficyt forsując ustawy związane z planem Hausnera, ale też popierała rozdawnicze i populistyczne rozwiązania. Przykładów takiej schizofrenii było więcej.

Można odnieść wrażenie, że SLD zdaje sobie sprawę, iż tylko liberalne podejście do gospodarki może ją uzdrowić i sprawić, żeby sprawnie funkcjonowała. Jednocześnie partia ta nie może się pogodzić z tym, że w liberalnym modelu mało się rozdaje. I SLD próbuje mało zabierać, a dużo dawać. A to zdaje się niemożliwe do pogodzenia.

PARTIA O SWOIM PROGRAMIE GOSPODARCZYM

Najważniejsze dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej jest:

- silna i stale unowocześniana gospodarka oparta na osiągnięciach najnowszej techniki oraz wprowadzanie innowacji przynoszących nowe miejsca pracy



Sojusz Lewicy Demokratycznej o najważniejszych kwestiach

1. PODATKI

Jaki partia ma pomysł na system podatkowy?

SLD opowiada się za utrzymaniem progresywnego systemu podatkowego dla osób fizycznych z większą liczba progów podatkowych. Utrzymanie niskiego, 19- procentowego podatku dla przedsiębiorców ma sprzyjać rozwojowi polskiej przedsiębiorczości. Do tego ulgi za tworzone miejsca pracy i inwestycje w nowe technologie.


2. BEZROBOCIE

Jakimi metodami zwiększać liczbę miejsc pracy?

Zmniejszyć bezrobocie można pobudzając rozwój budownictwa mieszkaniowego, w tym socjalnego. Także poprzez wzrost inwestycji publicznych takich jak: drogi, autostrady i inwestycje komunalne. Fundusze unijne i krajowe należy wykorzystywać na aktywacje bezrobotnych. Należy wspierać programy umożliwiające start zawodowy absolwentów szkół oraz zagwarantować bezpłatne przejazdy komunikacją publiczną i zniesienie urzędowych opłat dla bezrobotnych.


3. ROZWÓJ GOSPODARCZY

Jak partia zamierza wspierać rozwój polskiej gospodarki?

Przede wszystkim utrzymanie niskiego, 19-procentowego, podatku dla przedsiębiorstw. Pomoc państwa dla firm chcących zwiększać eksport swoich produktów oraz ułatwienia przy tworzeniu nowych firm - skrócić procedurę zakładania firm do tygodnia. Szybki i łatwy dostęp do kredytów na działalność gospodarczą. Tworzenie nowych form samopomocy i ekonomii społecznej.


4. PRYWATYZACJA

Jak i co prywatyzować, jak postępować z firmami z tzw. sektora strategicznego?

Prywatyzacja owszem, powinna postępować dalej, natomiast sektory strategiczne - takie jak energetyka, przemysł obronny - powinny pozostać państwowe.


5. BUDŻET

Jak zmniejszyć deficyt, czy należy ograniczać wydatki np. na pomoc społeczną?

Przede wszystkim ograniczyć wydatki na administrację publiczną. Rozsądne i racjonalne rozporządzanie finansami publicznymi.


6. EURO

Kiedy Polska powinna przyjąć wspólną walutę?

Polska ma szansę wejść do strefy euro w 2009 roku. Będzie to możliwe pod warunkiem, że już teraz rozpocznie się poważne przygotowania. Aby wspólna waluta trafiła do portfeli Polaków już za cztery lata, niezbędna jest trwała naprawa finansów publicznych. Wejście do systemu stabilizacji wahań kursowych ERM-2 (przedsionek strefy euro) powinno nastąpić w momencie, gdy Polska będzie miała ustabilizowaną politykę fiskalną. I tu zaczynają się problemy. Do tego niezbędna jest redukcja wydatków budżetowych.


7. ROZWÓJ INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA

Wspierać budowę dróg i mieszkań, czy nie? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Dla prawidłowego rozwoju kraju niezbędna jest intensyfikacja modernizacji sieci dróg krajowych zgodnie z przyjętą przez rząd w lipcu 2003 roku strategią na lata 2007-2013, a także dróg samorządowych mających wpływ na rozwój poszczególnych regionów.

Pomoc finansowa z UE jest niezbędna, gdyż pozwala na szybszą niż dotychczas realizację budowy i modernizacji autostrad i dróg ekspresowych. Wystarczy wspomnieć, że tylko w latach 2004-2006 UE przeznaczyła ponad 2 miliardy euro w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Transport.

Inny jest system finansowania dróg samorządowych. Do 2004 samorządy posiadały w części subwencji ogólnej część drogową. Oczywiście zarządy mogły ją przeznaczyć na inne cele, ale zdarzało się to rzadko. Od 1 stycznia 2004 roku subwencja drogowa została zlikwidowana, a finansowanie dróg odbywa się z dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego. Również na drogi samorządowe są przeznaczone środki unijne w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego.

SLD uważa, że środki UE w znacznym stopniu przyspieszą zmiany w nienajlepszej sytuacji na drogach krajowych i samorządowych.

W Programowej Deklaracji Wyborczej SLD w wyborach 2005 roku rozwój budownictwa mieszkaniowego, w tym socjalnego, stanowi bardzo ważny element. Budownictwo mieszkaniowe powinno być jednym z priorytetów polityki państwa. Tego rodzaju przedsięwzięcia widzimy jako koło zamachowe dla gospodarki.