Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Tykająca "bomba" na dnie Bałtyku. Rozszczelnił się wrak krążownika

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
102
Podziel się:

Z leżącego na dnie Bałtyku brytyjskiego krążownika HMS Cassandra wycieka do morza paliwo - poinformowała w czwartek Estonia. - Przeciek jest jednak mały - uspokaja Kaspar Anderson, doradca w estońskim resorcie klimatu. Statek w momencie zatonięcia mógł mieć do tysiąca ton paliwa.

Tykająca "bomba" na dnie Bałtyku. Rozszczelnił się wrak krążownika
Okręt zatonął po I wojnie światowej w pobliżu zachodniego wybrzeża największej estońskiej wyspy Saaremy (Getty Images,, Wikimedia Commons, Getty Dea, W .Buss)

HMS Cassandra leży na dnie Bałtyku od ponad stulecia. Z brytyjskiego krążownika zaczęło wyciekać do morza paliwo - poinformowało w czwartek Ministerstwo Klimatu Estonii.

Okręt zatonął po I wojnie światowej w pobliżu zachodniego wybrzeża największej estońskiej wyspy - Saaremy. Estończycy podają, że statek w momencie zatonięcia mógł mieć do tysiąca ton paliwa. Większość substancji znajduje się w nim do dziś.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tykająca bomba na dnie oceanu

Estończycy uspokajają: przeciek jest niewielki

"Przeciek jest jednak mały i paliwo wydobywa się powoli. Na powierzchni wody widoczne są jedynie niewielkie plamki mocno rozcieńczonego oleju" - poinformował Kaspar Anderson, doradca w estońskim Ministerstwie Klimatu.

Biorąc pod uwagę względnie dobry stan wraku, zakłada się, że większość paliwa jest uwięziona w jego wnętrzu - dodał Anderson.

Urzędnicy nadal uważnie monitorują wrak. W estońskim resorcie klimatu trwają prace nad przygotowaniem planu bezpiecznego wydobycia paliwa z wraku okrętu.

54 niebezpieczne wraki

Do tej pory na wodach estońskich zidentyfikowano 54 niebezpieczne dla środowiska wraki statków. Ich unieszkodliwianie, w tym opróżnianie, jest uważane za kosztowny proces wysokiego ryzyka. Takie kroki podejmuje się tylko wtedy, gdy sytuacja może stać się potencjalnie niebezpieczna dla ludzi lub środowiska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(102)
Xyz
10 miesięcy temu
"uporzadkowanie wrakow na baltyku nie jest na zadnej agendzie w ue a dla nas to sprawa b wazna" No właśnie. Ale w imię ochrony środowiska : zero aut spalinowych, zero gazu w domach itp.,itd
Tomasz
10 miesięcy temu
POLSKA I SZWECJA, POWINNA ZAPŁACIĆ OLBRZYMIE KARY ZA ZATRUWANIE BAŁTYKU
Tomasz
10 miesięcy temu
POLSKA I SZWECJA, POWINNA ZAPŁACIĆ OLBRZYMIE KARY ZA ZATRUWANIE BAŁTYKU
all
10 miesięcy temu
a czy krążowniki tego typu nie miały jeszcze kotłów węglowych? Pytam, bo nie wiem
Janina
10 miesięcy temu
Coś to ich myślenie jest bardzo ślimacze jak od 1 wojny nie mogą się zdecydować co należy zrobić.
...
Następna strona