Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Szaleństwo w pensjach. "Takiego wzrostu nie było od dekad"

46
Podziel się:

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, wzrósł w marcu o 1,3 pkt. Tak wysokiej dynamiki wynagrodzeń nie notowano w Polsce od dekad - informuje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Szaleństwo w pensjach. "Takiego wzrostu nie było od dekad"
Tak wysokiej dynamiki wynagrodzeń nie notowano w Polsce od dekad - czytamy w raporcie Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Autorzy raportu podają, że głównym powodem znacznego wzrostu wskaźnika była nadzwyczaj wysoka dynamika wynagrodzeń, sięgająca blisko 13 proc. w skali ostatniego roku w ujęciu nominalnym, co realnie daje wzrost ponad 9 proc. w skali roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Milioner radzi w co dziś opłaca się inwestować - Marian Owerko - Biznes Klasa #15

"Tak wysokiej dynamiki wynagrodzeń nie notowano w Polsce od dekad" - napisano.

"Warto zaznaczyć, że wysokość minimalnego wynagrodzenia w Polsce już dawno przekroczyła barierę 50 proc. jego średniej wartości, a płacę minimalną otrzymuje około 3,5 mln pełnoetatowych pracowników" - napisano.

"Szaleństwo w ustawowym podnoszeniu płacy minimalnej narusza mechanizmy rynkowe na rynku pracy, zniechęca do podnoszenia kwalifikacji i zdobywania nowych umiejętności, istotnie podnosi koszty prowadzenia działalności gospodarczej, uruchamia procesy inflacyjne i zagraża utratą konkurencyjności wielu branż. Stanowi chwilową rekompensatę za wysoką inflację z przeszłości, z wysokim prawdopodobieństwem jej odbicia w przyszłości" - napisano.

Przeciętne wynagrodzenie rośnie. GUS tłumaczy

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2024 r. wyniosło 7978,99 zł - informuje GUS. Wzrost nominalny wyniósł 12,9 proc. rok do roku. Wskaźniki są korzystniejsze od prognoz ekspertów. Ci przewidywali wzrost o 11,3 proc. Dane "biją konsensus na głowę" - komentuje mBank.

"Wzrost ten spowodowany był m.in. podwyżką wynagrodzeń, wypłatami premii w tym premii rocznych, nagród jubileuszowych, wypłatami z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, a także odpraw emerytalnych, które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń" - napisał GUS w komentarzu do danych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(46)
Lechu
miesiąc temu
Balcerowicz musi wrócić! Im mniej Państwa w gospodarce tym lepiej, ręczne sterowanie nigdy nie kończy się dobrze, nie powinno być w ogóle czegoś takiego jak płaca minimalna. Rynek był zawsze najlepszym regulatorem, np. jak dany pracodawca płaci za mało to jest exodus do innych, bardziej ceniących pracę firm, a tak czy się stoi czy leży 4,3 tys. się należy. To samo z 800 plus, to powinno być uzależnione od dochodu i czy rodzice oboje pracują, po co prezesowi firmy który ma 35 tys brutto jeszcze taki socjal. Kasa jest bez sensu wydawana, zamiast tego inwestować w zdrowie i edukację.
100dnikradzie...
miesiąc temu
Na pewno nie dzięki lefactwu.
Pracujacy
miesiąc temu
To jest po prostu żenada aby 3.5 mln pracujących dostawało najniższą krajową. Najniższa krajowa powinna być dla ludzi którzy po szkole albo dopiero co weszli na rynek pracy.A po roku pracy powinni już mieć wynagrodzenie 30% wyżej od najniższej krajowej , 10 lat pracy o 50% wyżej a 20 lat pracy o 100% wyżej . Wykształcenie wyższe min 2 najniższe krajowe na start i potem wskaźnik do góry podobnie. Dzięki wysokim zarobkom mniej ludzi po socjal czy zapomogi. To pracodawca ma na etacie pracownika utrzymywać a nie państwo polskie i tyle.
Plpl
miesiąc temu
Prywaciarze cały czas dają najniższą. Skąd te statystyki.
Oli
miesiąc temu
Jakie podwyżki co wy za głupoty piszecie
...
Następna strona