Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"To zwiększy cywilną kontrolę nad armią"

0
Podziel się:

Minister obrony narodowej zdradza szczegóły reformy struktur dowodzenia.

"To zwiększy cywilną kontrolę nad armią"
(East News)

Reforma struktur dowodzenia na finiszu. Sejm przegłosował zmiany w ustawie o ministrze obrony. Zakładają one konsolidację instytucji administrujących wojskiem. Minister obrony zapowiedział także zmiany w ustawie o weteranach.

Szef MON Tomasz Siemoniak powiedział dziennikarzom, że dzięki reformie struktur dowodzenia zmniejszy się liczba centralnych dowództw oraz zostanie wzmocniona cywilna kontrola nad armią.

- _ Konsolidujemy centralny system dowodzenia. Zamiast siedmiu dowództw będą trzy. Ta reforma służy temu, żeby dowodzenie było naprawdę połączone. Powstanie dowództwo centralne z inspektoratami _ - mówił minister.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI TOMASZA SIEMONIAKA:

Po wprowadzeniu reformy zostanie Sztab Generalny, Dowództwo Operacyjne i Dowództwo Generalne. Wzmocnienie cywilnej kontroli wojska będzie możliwe dzięki uporządkowaniu obecnych zadań, jakie wykonuje szef Sztabu Generalnego - tłumaczył w czasie briefingu minister Siemoniak.

- _ Zmienia się rola sztabu generalnego i jego szefa. Już nie on jednocześnie dowodzi, kontroluje, rozlicza i stawia zadania ale planuje i jest głównym doradcą wojskowym ministra. Takie rozwiązanie naszym zdaniem pogłębi kontrolę cywilną nad armią _- mówił Siemoniak.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI TOMASZA SIEMONIAKA:

Według ministra obrony ważnym elementem reformy jest również to, że nowe struktury dowódcze będą takie same w czasie pokoju jak w czasie wojny.

Obecnie w armii funkcjonują cztery odrębne dowództwa rodzajów sił zbrojnych: lądowe, powietrzne, morskie i specjalne. Dowodzenie wojskiem poza granicami państwa to domena Dowództwa Operacyjnego. Ponadto działają inspektoraty wsparcia, uzbrojenia i służby zdrowia.

Minister obrony zapowiedział także zmiany w ustawie o weteranach. Zespół złożony z przedstawicieli resortu obrony i weteranów rozpoczął właśnie prace, które mają wskazać, jakie przepisy należy zmienić.

- _ Siadamy z weteranami i rozpoczynamy przegląd ustawy i rozporządzeń. Zespół dzisiaj pracuje. Spodziewam się, że do początku czerwca przedstawi zalecenia co do tego, czy chcemy tą ustawę zmieniać _ - powiedział Siemoniak.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI TOMASZA SIEMONIAKA:

Minister obrony powiedział, że odbył w tej sprawie ze środowiskiem weteranów wiele spotkań. Są propozycje, które pomogą wyeliminować niedociągniecia, jakie pojawiły sie po wprowadzeniu ustawy.

Zgodnie z ustawą o weteranach, która weszła w życie w marcu ubiegłego roku, ci którzy odnieśli rany na misjach, mają prawo do leczenia poza kolejnością, dostęp do bezpłatnych leków i dodatkowych świadczeń finansowych. Weteranom przysługuje też pomoc psycholoiczna i dodatkowy urlop.

Ustawa przewiduje również ulgi na przejazdy komunikacją, dodatek do renty lub emerytury oraz pierwszeństwo w zatrudnianiu w jednostkach podległych MON.

Weterani rok po wprowadzeniu ustawy zwracali uwagę, że największym problemem nowych uregulowań jest zbyt długa procedura w przyznawaniu świadczeń i sprzętu ortopedycznego oraz kłopoty ze wzrostem kosztów za leki, które powstają na styku z NFZ-em.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w armii. Urlopy ojcowskie dla żołnierzy Odejście od kadencyjności i automatycznego zwolnienia ze służby - to tylko niektóre zmiany proponowane w _ ustawie pragmatycznej _.
Na to wydamy w ciągu 10 lat 135 mld zł Strona amerykańska wyraziła pełną gotowość wsparcia polskich działań zmierzających do unowocześnienia armii.
Ci żołnierze walczą głównie ze sobą Żołnierze, którzy wracają z zagranicznych misji często długo dochodzą do zdrowia. Niektórzy miesiącami muszą leczyć się z lęków i psychicznych urazów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)