- Byłem w szoku, ale na szczęście z tego co wiem, operacja przebiegła dobrze i sądzę, że ostatecznie on przeżyje - powiedział Taraba. - On nie jest w tym momencie w sytuacji zagrażającej życiu - dodał.
Premier Słowacji Robert Fico został w środę postrzelony w miejscowości Handlova, niedaleko Bańskiej Bystrzycy, po wyjazdowym posiedzeniu gabinetu. Media informowały, że odniósł rany brzucha i klatki piersiowej.
Premier Słowacji Robert Fico postrzelony
Premier Robert Fico jest założycielem i przywódcą partii Kierunek – Słowacka Socjaldemokracja (Smer-SSD). Jest politykiem, który w historii Słowacji najdłużej - w sumie przez ponad 10 lat - pełni funkcję szefa rządu.
Uważany jest za populistę. Głównym elementem jego programu w ostatniej kampanii wyborczej była odmowa wsparcia dla walczącej Ukrainy.
Kim jest zamachowiec?
Sprawca zamachu na premiera Roberta Fico to 71-letni Juraj C. Zajmował się pisaniem i publikowaniem poezji i prozy - podają słowackie media. W internecie pojawiło się nagranie z korytarza komendy policji, na którym napastnik oświadczył, że nie zgadza się z polityką obecnego rządu.
Juraj C. pochodzi z miejscowości Levice. Leży ona około 80 km od Handlovej, gdzie doszło do zamachu. Dennik N podaje, że w ostatnich latach zamachowiec zajmował się pisaniem i publikowaniem poezji oraz prozy i był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Słowackich oraz Klubu Literackiego Tęcza.
Z kolei portal aktuality.sk podaje, że w 2016 roku Juraj C. miał kontakty z organizacją "Słowaccy poborowi", która na swoich profilach w sieciach społecznościowych przedstawiała go jako pisarza i felietonistę. Publikowała także jego teksty, w których krytykował on migrantów oraz państwo słowackie i wyrażał poparcie dla organizacji. "Słowaccy poborowi" byli niezarejestrowaną organizacją paramilitarną charakteryzującą się prorosyjską orientacją. W 2022 roku zakończyła ona swoją działalność.
Minister spraw wewnętrznych Słowacji Matusz Szutaj Esztok poinformował, że "pierwsze informacje mówią o jasnej politycznej motywacji (napastnika – przyp. red.)". Dodał, że ze wstępnych ustaleń policji wynika, iż zamachowiec decyzję o ataku na premiera Fico podjął krótko po wyborach prezydenckich, w których wygrał polityczny stronnik Fico – Peter Pellegrini.
Świat zszokowany atakiem
Zamach na Robrta Ficę wywołał szok na arenie międzynarodowej. Ze świata płyną wyrazy oburzenia. Wsparcie dla postrzelonego premiera wyrazili m.in. prezydenci USA, Rosji, sekretarz generalny NATO, premierzy Czech, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski.
"Zdecydowanie potępiam ten nikczemny atak" – napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na platformie X. "Takie akty przemocy nie mogą mieć miejsca w naszym społeczeństwie i podważają demokrację, nasze najcenniejsze wspólne dobro" - przekazała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. "Moje myśli są z premierem Ficą i jego rodziną" - dodała.
Premier Donald Tusk zwrócił się bezpośrednio do rannego premiera: Robercie, myślami jestem z Tobą w tej bardzo trudnej chwili - napisał w środę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.
"Jestem zaniepokojony doniesieniami o ataku na słowackiego premiera Roberta Ficę" - przekazał prezydent USA Joe Biden. "Potępiamy ten przerażający akt przemocy. Nasza ambasada jest w ścisłym kontakcie z rządem Słowacji i jest gotowa do udzielenia pomocy" - oznajmił amerykański przywódca.
Władimir Putin określił zamach jako "potworną" zbrodnię. "Nie może być usprawiedliwienia dla tej potwornej zbrodni. Znam Roberta Fica jako odważnego i silnego człowieka. Mam wielką nadzieję, że te cechy pomogą mu przetrwać tą trudną sytuację" - napisał rosyjski przywódca w wiadomości do prezydentki Słowacji Zuzany Czaputovej. Putin przekazał także życzenia rannemu Fice "szybkiego i pełnego powrotu do zdrowia".
"Głęboko wstrząsnął mną haniebny atak na mojego przyjaciela, premiera Roberta Fico" - oznajmił premier Węgier Viktor Orban. "Modlimy się o jego zdrowie i szybki powrót do zdrowia! Niech Bóg błogosławi jego i jego kraj!" - dodał.
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola i premier Holandii Mark Rutte na swoich kanałach na platformie X, napisali, że są zaszokowani wiadomością o zamachu na premiera Słowacji. "Nic nigdy nie usprawiedliwia przemocy ani takich ataków" – podkreślił Michel.
Jestem zszokowany i przerażony; premierowi Ficy życzę szybkiego powrotu do zdrowia - przekazał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
"Nie ma miejsca na przemoc w europejskiej polityce" – napisał kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Życzę premierowi Ficy jak najszybszego powrotu do zdrowia; nie możemy tolerować przemocy w naszych społeczeństwach - podkreślił premier Czech Petr Fiala.
"Jesteśmy zszokowani tymi okropnymi wiadomościami, myślami jesteśmy z premierem Ficą i jego rodziną" – przekazał premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.
"Zdecydowanie potępiamy ten akt przemocy wobec szefa rządu naszego sąsiedniego państwa partnerskiego. Należy dołożyć wszelkich starań, aby przemoc nie stała się normą w żadnym kraju, formie ani sferze" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na platformie X. "Mamy szczerą nadzieję, że Robert Fico szybko wróci do zdrowia i wyrażamy naszą solidarność z obywatelami Słowacji" - dodał prezydent.
Z głębokim szokiem przyjęłam szokującą wiadomość o tym tchórzliwym ataku; włoski rząd stanowczo potępia wszelkie formy przemocy i ataków na podstawowy demokracji i naszej wolności - skomentowała premier Włoch Giorgia Meloni.
Premier Grecji Kyriakos Micotakis napisał w mediach społecznościowych, że jest "zszokowany okrutnym atakiem" na premiera Słowacji. "W naszych społeczeństwach nie ma miejsca na takie akty przemocy" - dodał, życząc Słowakowi szybkiego powrotu do zdrowia.
"W imieniu swoim i rządu Izraela przesyłamy nasze myśli i modlitwy premierowi Robertowi Ficy oraz narodowi słowackiemu w tym trudnym czasie" - oświadczył szef izraelskiej dyplomacji Israel Kac.