Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. NST
|
aktualizacja

Zmiana dot. legitymacji emeryta. Oto co trzeba wiedzieć

22
Podziel się:

Łatwiejsza weryfikacja dokumentu i zmiana szaty graficznej aplikacji. To tylko część nadchodzących zmian w aplikacji mObywatel — wskazuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Oto co jeszcze się zmieni.

Zmiana dot. legitymacji emeryta. Oto co trzeba wiedzieć
Nadchodzą zmiany w legitymacji dla seniora (East News, Monkpress)

Zniżki na transport publiczny, bilety do kina, muzea i teatr, a także obniżki cen za rehabilitację czy usługi sanatoryjne to tylko niektóre z korzyści, jakie zapewnia posiadanie tego dokumentu.

Z początkiem nowego roku, czyli od 1 stycznia 2023, legitymacje dla emerytów i rencistów wydawane są przez ZUS w postaci cyfrowej. Są dostępne na urządzeniach mobilnych, na przykład smartfonach, dzięki bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano rozporządzenia odnośnie do elektronicznych legitymacji emeryta-rencisty.

Zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu poniżej wideo

Zobacz także: Polak stworzył potęgę - Panattoni to największy deweloper przemysłowy w Europie - Biznes Klasa #21

Zmiana wzoru legitymacji

Prezentacja nowego projektu mLegitymacji ujawniła zaktualizowaną wersję graficzną dokumentów dostępnych w mObywatelu. Jakie nastąpiły zmiany? Informacja o nieważności dokumentu została z niego wyeliminowana. Mimo tej zmiany nie wpłynie to niekorzystnie na akceptację ważności dokumentu przez instytucje przyznające zniżki seniorom.

"Dane dotyczące ważności dokumentu są nieodłącznym elementem aplikacji i będą wyświetlane podczas wizualnego sprawdzania dokumentu" - głosi komunikat.

Omówiony projekt zapisuje, że nowe regulacje mają zacząć obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia ich treści. Specjaliści tłumaczą, że uruchomienie aplikacji mObywatel zmusiło do dostosowania przepisów prawnych do technicznych standardów dokumentacji mobilnej.

Użytkowanie wersji elektronicznej legitymacji jest możliwe, choć nie obowiązkowe. Posiadacze plastikowych legitymacji mogą bez problemu nadal z nich korzystać. Nikt nie jest zmuszany do przejścia na wersję cyfrową mLegitymacji.

Trzeba jednak zaznaczyć, że osoby zainteresowane uzyskaniem karty emeryta-rencisty w wersji tradycyjnej, muszą wysłać odpowiedni wniosek.

mLegitymacja. Wiedza w pigułce

- Dla tych, którzy dotąd nie korzystali z cyfrowego portfela dokumentów, aplikację można pobrać z Google Play i App Store. Po zalogowaniu się należy wybrać opcję "dodaj dokument" i z listy wybrać legitymację emeryta-rencisty. Ikona mLegitymacji od tego czasu będzie widoczna na ekranie startowym aplikacji - wyjaśniała była prezes ZUS, Gertruda Uścińska.

Istotne jest, by w pierwszej kolejności dodać do aplikacji mObywatel dowód osobisty, co pozwoli na weryfikację tożsamości, a następnie można procedować z dodaniem legitymacji emeryta-rencisty.

Posiadając aplikację zainstalowaną na telefonie, użytkownik może szybko i bezpiecznie potwierdzić, że jest beneficjentem ZUS, ma prawo do korzystania z opieki zdrowotnej oraz innych przysługujących mu uprawnień (np. zniżek na bilety). Aplikację mogą pobrać nie tylko nowi, ale i obecni użytkownicy, którzy na dzień 1 stycznia 2023 roku posiadali ważną legitymację w formie plastikowej.

Osoby, które otrzymały tylko wersję elektroniczną legitymacji i chciałyby mieć standardową, plastikową kartę, mogą złożyć wniosek o jej wydanie (na specjalnym formularzu ERL) w ZUS. Zarówno wersja tradycyjna, jak i elektroniczna legitymacji są dostępne dla klientów. Plastikowa legitymacja nadal pozostaje ważna do dnia wygaśnięcia jej terminu ważności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(22)
Życzliwy.
4 tyg. temu
"""To ja 2 tyg. temu Nie tylko że ledwo widzi ale często nie potrafi nic więcej zrobić z telefonem jak wybrać numer.""" ================== Lat 82 - mam "komórkę" z tych najprostszych bez żadnych bajerów. To mi wystarcza. Potrafię odebrać, zadzwonić czy nadać SMS. A jak się potrafisz naśmiewać z tych, którzy nie korzystają ze wszystkich możliwości tak wypasionego aparatu, to zacznij od swojej rodziny.
Zbych58
miesiąc temu
Jestem emerytem dopiero od tego roku tj.2024. Posiadam migawkę na przejazdy komunikacją miejską w Łodzi ,za którą płacę z 140zł.z kartą łodzianina.Czy mając legitymację emeryta mogę korzystać z tańszych przejazdów w MPK. (Ulgowych).
przekora
miesiąc temu
Zgubisz telefon i jestes zagrozony, a nawet i bez tego moga ci sie włamać, bo wykradną dane z jakiejs instytucji, ktora je posiadaalbo sam je podasz oszuston. I po co nam te klopoty? Wiecej szkody niz korzysci - nawet pieniadze w banku juz nie sa pewne!!
Niezadowolony...
miesiąc temu
Czemu facet średnio na emeryturze zyje 100 miesięcy a jego kapitał dzielą przez 210 miesięcy
Stary
miesiąc temu
A było tak prosto i łatwo - kawałek plastiku w portfelu i po sprawie. teraz najpierw to smartfon, potem aplikacja, ale żeby działała to musi wcześniej być zainstalowana inna aplikacja,mObywatel. Dużo pracy i wszystko na czymś tak bezpiecznym i pewnym że zawsze zadziała jak telefon. Urzędnicze piekło a może raj, nie jestem pewien.
...
Następna strona