Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Zmiany w programie "Czyste Powietrze". Nowy obowiązek dla beneficjentów

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
16
Podziel się:

Po 13 czerwca dotacje na pompy ciepła z programu "Czyste Powietrze" przyznawane będą tylko do zakupu urządzeń z listy ZUM. Znajdują się na niej wyłącznie produkty certyfikowane, a do końca roku, również pompy ciepła ze znakiem jakości - poinformował w środę wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta.

Zmiany w programie "Czyste Powietrze". Nowy obowiązek dla beneficjentów
Kryteria dotacji do pomp ciepła zostaną zaostrzone (Adobe Stock, All Rights Reserved.)

- Od 14 czerwca wprowadzamy obowiązek dofinansowania tylko tych pomp ciepła, które znajdą się na liście ZUM (zielonych urządzeń i materiałów - PAP) prowadzonej przez Instytut Ochrony Środowiska. IOŚ będzie weryfikował, jakie produkty znajdą się na tej liście. To pompy, które przejdą badania i otrzymają certyfikaty w akredytowanym laboratorium. W Europie są 22 takie jednostki - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta podczas środowej konferencji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fala zwolnień w Polsce. Dominują te branże. "Pęka bańka"

Jak poinformował wiceszef resortu, na liście znajdą się też warunkowo - do końca roku - pompy ciepła opatrzone jednym z trzech europejskich znaków jakości: EHPA, Keymark lub Eurovent. W tym czasie podmioty odpowiedzialne za ich wprowadzenie na rynek będą musiały dostarczyć certyfikat wystawiony przez akredytowane laboratorium, w przeciwnym razie urządzenie zostanie skreślone z listy ZUM.

Beneficjenci programu zyskają nowy obowiązek

Ponadto od 14 czerwca beneficjenci programu "Czyste Powietrze", będą mieli obowiązek przeprowadzenia przed zakupem i instalacją pompy ciepła audytu energetycznego budynku. Będzie on finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) - zaznaczył Bolesta.

Rozwiązania te wprowadzamy z myślą o beneficjentach, żeby mogli wybierać urządzenia dostosowane do ich preferencji oraz spełniające wysokie standardy jakościowe - wskazała na konferencji prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Jak uzupełnił Krzysztof Bolesta, klienci często kupowali pompy ciepła pod wpływem intensywnych działań marketingowych stosowanych przez niektóre firmy, a w konsekwencji instalowali urządzenia nieodpowiednie do danego budynku.

Resort klimatu zapowiedział też współpracę z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który będzie prowadził kontrole, sprawdzając, czy urządzenia wpisane na listę ZUM, spełniają określone wymogi. Jak podało ministerstwo, obecnie na liście ZUM są 73 pompy ciepła (stan na 13 maja), ale "każdego dnia ta liczba rośnie".

Program "Czyste Powietrze" – z budżetem 103 mld zł – to największy program antysmogowy w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać środki na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, a także na poprawę efektywności energetycznej budynku np. poprzez jego docieplenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
Prawda
2 tyg. temu
Prąd w górę, woda w górę, czynsz w górę. Zróbcie coś z tym do cholery. Nie każdy jest politykiem i zostaje milionerem z pensją po 100 tys miesięcznie jak w PZU
Ola
2 tyg. temu
Dziękuję za to ogrzewanie przeżyłam 6C zimą i rachunek za prąd,popy zainstalowane firmy już nie ma .
Szpec
2 tyg. temu
Najważniejszy jest dobór. Wszystkie artykuły dotyczące rachunków grozy trzeba czytać z dystansem, bo nigdy nie wiemy jakie informacje przekazuje klient instalatorom, a później żali się w internecie ile to pompa zużyła lub, że nie dogrzewa. Często jest tak, że podczas wizytacji, klient podaje zaniżone wartości spalanego węgla, drewna, śmieci przez co wprowadza instalatora w błąd trzymając kciuki, że pompa będzie mniejsza, a to oznacza tańsza. Oczywiście pomijam fakt niewykształconych i niedoświadczonych instalatorów oraz wyłudzaczy dotacji z prefinansowania. Nie ma złych pomp na rynku, są złe dobory i złe montaże, lub montaże na instalacjach na których nigdy nie powinno być pompy ciepła. Ta cała lista ZUM to bujda. Pompy z Chin po prostu mają certyfikację KEYMARK w swoim kraju robioną i to boli centra akredytacji i polskich producentów. Teraz jest wymóg, że jak najbardziej KEYMARK jest uznawany ale musi być robiony na terenie UE lub krajów EFTA. To jest zabieg niszczący tylko konkurencję, bo duże korporację nie mogą sprzedawać drożej swoich wyrobów i muszą dostosowywać się do rynku. Pierwsze badania urządzeń przeprowadzonych w UE już są. I wiecie co. Okazuje się, że według europejskich akredytacji lepiej wypadają chińskie pompy według europejskich badaniach niż w laboratoriach w swoim kraju. Więc zrobiony szum bez żadnej podkładki tylko na zasadzie ,,wydaje nam się". Obowiązek audytu energetycznego to akurat bardzo dobry pomysł. Koszt 1-1,5k nie jest stosunkowo dużo w porównaniu do inwestycji. A dodatkowo 1 200 złotych zwracają. Dzięki temu nikt nie będzie dyskutował czy dobieramy małą czy dużą pompę, tylko jasno na papierze będę dostarczane informacje, w razie błędów mamy też na papierze, kto się pod tym podpisał. Nie dajcie się zwieść i trzymajcie się ciepło.
Fido
2 tyg. temu
Lista pewnie przyszła z Niemiec
Polak
2 tyg. temu
Pompa ciepła z regulowanymi obrotami sprężarki, dobrze dobrana do budynku + niskotemperaturowa instalacja grzewcza współpracująca z pompą ciepła - wszystko wykonane przez firmę z wieloletnim doświadczeniem z pompami ciepła - masz wtedy pewność, że koszty ogrzewania będą bardzo niskie.