Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa re-use to nowe miejsca pracy. Minister cyfryzacji na kongresie Impact'16

1
Podziel się:

Anna Streżyńska ujawni nowe kierunki rozwoju gospodarki cyfrowej i wykorzystania narzędzi elektronicznej gospodarki w życiu codziennym Polaków.

Ustawa re-use to nowe miejsca pracy. Minister cyfryzacji na kongresie Impact'16
(Stefan Maszewski/REPORTER)

W połowie czerwca wejdzie w życie ustawa o ponownym wykorzystaniu informacji z sektora publicznego w Polsce, która ma ułatwić korzystanie z publicznych danych w celach komercyjnych. Udostępnienie publicznych zasobów będzie miało korzystny wpływ na polską gospodarkę i społeczeństwo. O tym jak sensownie wykorzystywać nowe przepisy oraz jak podnieść efektywność rozwiązań informatycznych w administracji publicznej będą dyskutować polscy i zagraniczni eksperci podczas kongresu Impact'16, który odbędzie się w dniach 15-16 czerwca w Krakowie.

Do niedawna w Polsce informacja publiczna, była udostępniania w sposób w praktyce utrudniający jej efektywne wykorzystanie. Wejście w życie ustawy re-use umożliwi rozwój zupełnie nowej gałęzi gospodarki, gdyż dane będą podstawą do tworzenia produktów i usług nowej gospodarki. Mówimy o zaawansowanych aplikacjach, które mogą ułatwić nam życie.

- To nie tylko nawigacja samochodowa czy aplikacje pogodowe, ale wiele, wiele innych – mówi Adam Sobczak, Pełnomocnik Centralnego Ośrodka Informatyki ds. Architektury Informatycznej Państwa. - Rozwój nowej dziedziny usług wpłynie pozytywnie na rozwój gospodarki, spowoduje wzrost liczby miejsc pracy, a także zwiększy przejrzystość i usprawni funkcjonowanie administracji publicznej – dodaje.

Już w 2010 r. Komisja Europejska zauważyła, że magazynowanie informacji w urzędach jest marnowaniem olbrzymiego potencjału do rozwoju. Dane publiczne to wszystkie informacje, które wytwarzają i gromadzą organy publiczne m. in: baza PESEL, Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPIK), Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG), dane Głównego Geodety Kraju, dane meteorologiczne z Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dane geograficzne, statystyki, dane z projektów badawczych oraz zdigitalizowane publikacje z bibliotek.

W Stanach Zjednoczonych dane z nowojorskiego metra posłużyły do stworzenia 60 różnego rodzaju aplikacji. W Wielkiej Brytanii powstało aż 500 aplikacji w oparciu o dane z transportu miejskiego, co wygenerowało ok. 5 tys. miejsc pracy. Komisja Europejska szacuje, że samo otwarcie zasobów publicznych danych może podnieść PKB o 0,5 proc. Najbardziej optymistyczne prognozy mówią nawet o wzroście o 4 proc. - Warto wiedzieć, że udostępnianie będą dane zareagowane i odpowiednio przetworzone. Nie ma więc zagrożenia, że do obiegu trafią osobiste dane obywateli – dodaje Sobczak.

Zagadnienia związane funkcjonowaniem e-państwa i wykorzystaniem danych publicznych w celach komercyjnych będą ważną częścią dyskusji podczas kongresu Impact'16, który odbędzie się w dniach 15-16 czerwca w Krakowie. Blok tematyczny rozpocznie się wystąpieniem Anny Streżyńskiej, Minister Cyfryzacji, która ujawni nowe kierunki rozwoju gospodarki cyfrowej i wykorzystania narzędzi elektronicznej gospodarki w życiu codziennym Polaków. Adam Sobczak, z Centralnego Ośrodka Informatyki opowie o potencjale wykorzystywania danych publicznych do celów komercyjnych. Swoimi doświadczeniami z uczestnikami kongresu podzielą się goście z Austrii i Estonii Christian Rupp oraz Ott Vater, twórcy najlepszych rozwiązań informatycznych w administracji publicznej w Europie. Opowiedzą m.in. o tym jak przenieść najlepsze rozwiązania na polski grunt i jednocześnie uniknąć błędów.

Patronami Impact 16' są m.in.: Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Cyfryzacji, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Urząd Komunikacji Elektronicznej, a także Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Koalicja na rzecz polskich innowacji.

Więcej informacji o wydarzeniu i prelegentach na: www.impactcee.com

Zobacz także: Zobacz także:
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Polonista.
8 lat temu
Halo, halo, WP Money.pl ! ! ! Tu właśnie Polska ! ! ! Czy używając obcych nazw to oznacza, że autorzy tekstów nie są Polakami, a politycy posługując się obcymi nazwami mają swoich mocodawców w obcym biznesie ? ? ? A może prościej nazywać rzeczy po imieniu w j.polskim, skoro jesteście w Polsce ? ? Polacy nie gęsi i swój język mają. Tak stanowi dobry zwyczaj i kultura.