Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odczyt inflacji ze Szwecji oddala presję na Riskbank

0
Podziel się:

Wczoraj rano poznaliśmy odczyty inflacji ze Szwecji, które z pewnością zaskoczyły ale w przeciwieństwie do większości krajów ceny wzrosty istotnie...

Odczyt inflacji ze Szwecji oddala presję na Riskbank

Wczoraj rano poznaliśmy odczyty inflacji ze Szwecji, które z pewnością zaskoczyły ale w przeciwieństwie do większości krajów ceny wzrosty istotnie więcej niż oczekiwano. Roczna stopa inflacyjna w grudniu wyniosła -0.3% przy rynkowym konsensusie rzędu -0.6% i poprzednim odczycie -0.2%. Natomiast w ujęciu miesięcznym inflacja wzrosła do 0.2% w stosunku do rynkowego konsensus -0.1%. Odczyt inflacji bazowej za grudzień wyniósł 0.5% w porównaniu do 0.6% w listopadzie ale jest to zdecydowane wyższy odczyt niż oczekiwany konsensus 0.2%. Takie dane na pierwszy rzut oka wydają się wprowadzać wątpliwość do co pilnego zastosowana niekonwencjonalnych narzędzi, a nawet załagodzenia polityki monetarnej przez Riskbank na następnym posiedzeniu, które odbędzie się 12 lutego.
Zdaje się, że rynek zinterpretował te dane właśnie w tym kontekście przez co ich odczyty były miłym zaskoczeniem dla Skandynawskiej waluty i SEK zareagował umocnieniem. Należy jednak pamiętać, że wyższe odczyty mogą być efektem czynników sezonowych (transport, rekreacja) a nie poprawą popytu ze strony gospodarstw domowych.
Do czasu posiedzenia Riskbanku, korona szwedzka może się umacniać, a dodatkowe pozytywne zaskoczenie może przyjść ze strony danych o rynku pracy oraz kolejnych odczytów inflacyjnych. Wpływ na notowania pary EURSEK będzie też mieć ewentualne ogłoszenie programu skupu obligacji przez ECB w dniu 22 stycznia.
Reakcją na pozytywny odczyt inflacji był spadek EURSEK z poziomu 9.55 do 9.41 po czym korona oddała część zysków i kurs powrócił w okolice 9.46. Do czasu kolejnego posiedzenia Riskbanku oraz ogłoszenie programu QE przez ECB powinno pozwolić na umocnienie SEKa i zejście kursu w okolice poziomów 9.35-9.39.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)