Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pallad najdroższy od pół roku

0
Podziel się:

Po raczej słabym początku roku, w ostatnich tygodniach ceny palladu odnotowały silne zwyżki i dotarły do poziomu 830 dolarów za uncję, czyli...

Pallad najdroższy od pół roku

Po raczej słabym początku roku, w ostatnich tygodniach ceny palladu odnotowały silne zwyżki i dotarły do poziomu 830 dolarów za uncję, czyli najwyższego od września ubiegłego roku. W lutym pallad podrożał o ponad 8%. Wzrost ten może dodatkowo robić wrażenie, gdyż bliźniaczy metal jakim jest platyna, od połowy stycznia pozostaje pod presją spadkową. Za zwyżkami palladu w dużej mierze stoi coraz lepsza kondycja amerykańskiego sektora motoryzacyjnego (pallad wykorzystywany jest głównie do produkcji katalizatorów). Nie przekreślają tego również wczorajsze, słabsze dane o sprzedaży samochodów w lutym, gdyż jak wskazują amerykańscy dealerzy decydujący wpływ na to miała ponad przeciętnie mroźna pogoda.Silny popyt z branży motoryzacyjnej powinien stanowić wsparcie dla notowań oraz przeciwwagę dla spadającego popytu inwestycyjnego. Po znacznych zakupach w poprzednim roku, w ostatnich tygodniach jednak fundusze ETF inwestujące w pallad odnotowały bowiem bardzo silne odpływy - w ostatnich dniach było to ok 18 tys.
uncji, natomiast od początku roku już 120 tys., co stanowi ok. 4% całości aktywów.
Ostatnie wzrosty cen to również pokłosie obaw, że sankcje nakładane na Rosję skutkować będą spadkiem eksportu Palladu z tego kraj - Rosja to największy na świecie producent tego metalu. Na razie jednak dane o eksporcie tego kraju nie potwierdzają obaw o zakłócenia w dostawach. Zgodnie z danymi o handlu zagranicznym Szwajcarii eksport palladu z Rosji do Szwajcarii, w styczniu osiągnął najwyższy poziom od maja ubiegłego roku i zarazem odnotował najsilniejszy start w roku od 5 lat. Znaczne dostawy w miesiącach zimowych to jednak nic zaskakującego i nie zmienia to faktu, że na ten rok prognozowane są spore niedobory podaży w stosunku do światowego popytu, a co za tym idzie perspektywa dla cen wciąż pozostaje wzrostowa. Najbliższy opór wyznacza strefa 835 - 840 USD i wyznacza ja dołek z sierpnia 2014 roku oraz 76.4- procentowe zniesienie Fibonacciego fali spadkowej z drugiej połowy ubiegłego roku.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.