Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powyborcza słabość złotego

0
Podziel się:

Rynki finansowe nie przyjęły wyników wyborów z zadowoleniem. Złoty traci na wartości oraz spada WIG20.

Powyborcza słabość złotego

Kurs EURPLN tydzień rozpoczął od wzrostowej luki na nieco ponad 1 grosz i obecnie znajduje się na poziomie 4.26, WIG20 na otwarciu zniżkuje o 0.9%. W kolejnych dniach wspomniane wyżej tendencje mają spore szanse się utrzymać, a uwaga rodzimych inwestorów prawdopodobnie skupi się na doniesieniach politycznych. Globalne rynki finansowe dziś natomiast skupią się na odczycie indeksu Ifo z Niemiec (10:00) oraz liczbie sprzedanych nowych domów w USA (15:00). W całym tygodniu czeka nas decyzje ws. stóp: FOMC i RBNZ (środa) oraz BoJ (piątek), jak również dane o inflacji z Eurolandu (piątek).

Według nieoficjalnych jeszcze danych (badanie late poll), Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 37.7% głosów co daje tej partii 232 mandaty, czyli o jeden więcej niż potrzeba by samodzielnie rządzić. Warto jednak pamiętać, że wciąż ważą się losy wejścia do sejmu partii KORWiN (z sondaży brakuje jej 0.1pp) i Zjednoczonej Lewicy (potrzebuje jeszcze 0.5pp). Gdyby jedna z tych partii przekroczyła próg wyborczy, PiS prawdopodobnie musiałoby zawiązać koalicję. Oficjalne wyniki, PKW poda dopiero jutro.

Choć wysokie zwycięstwo PiS i prawdopodobne samodzielne rządy, eliminują spory czynnik niepewności i perspektywę niestabilnej koalicji, to jednak groźba realizacji populistycznych, niekorzystnych dla polskiej gospodarki oraz bardzo kosztownych dla budżetu państwa obietnic, powinna nakładać negatywną presję na wartość polskich aktywów. W kontekście złotego warto również pamiętać o zapowiedziach PiS, doboru nowych członków RPP (kadencja obecnej Rady kończy się w lutym), którzy będą bardziej skłonni do dalszych obniżek stóp, jak również o chęciach dopisania do celów NBP - wspierania wzrostu gospodarczego, za czym kryją się plany narzucenia programu luzowania, podobnego do LTRO, prowadzonego przez ECB (niskooprocentowanych pożyczek dla banków, w celu wsparcia akcji kredytowej). Oczywiście, składanie obietnic wyborczych, a ich późniejsza realizacja to dwie różne sprawy, jednak perspektywa samodzielnej większości oraz przychylnego Prezydenta, podnosi prawdopodobieństwo ich spełnienia. Tym samym w najbliższych
dniach notowania złotego, obligacji oraz indeksów warszawskiej giełdy, powinny pozostać wrażliwe na wypowiedzi przedstawicieli PiS. Jeżeli powrócą pomysły podatku bankowego, przewalutowania kredytów walutowych, obniżenia wieku emerytalnego, czy wspomnianych zmian we władzach monetarnych, złoty powinien tracić na wartości.

Na rynkach bazowych, od rana, ubiegłotygodniowe straty lekko odreagowuje wspólna waluta. Kurs EURUSD rośnie do 1.1050. Jeżeli, podobnie jak w ubiegłym tygodniu indeksy PMI, indeks Ifo nie rozczaruje, euro może dalej zyskiwać, co na EURUSD wpisałoby się w ruch powrotny do wybitego wsparcia na 1.1085.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)