Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wskazówki przed NFP i decyzja RPP

0
Podziel się:

Ujemna dynamika zamówień w przemyśle USA dała pretekst do przedłużenia korekty siły dolara i wzrostu kursu EURUSD do 1.2575.

Wskazówki przed NFP i decyzja RPP

Poznaliśmy również wyniki wyborów do Kongresu. Wygrali je Republikanie, którzy teraz będą mieli większość w Senacie oraz Izbie Reprezentantów - po raz pierwszy za kadencji prezydenta Baracka Obamy. Tym samym ostatnie dwa lata rządów Obamy mogą nie być łatwe pod względem wypracowywania kompromisów.
W nocy czasu polskiego poznaliśmy również dane z rynku pracy Nowej Zelandii. W III kw. zatrudnienie wzrosło o 0.8% w porównaniu do II kw., czyli silniej niż w zakładał konsensus (0.6%), co pozwoliło na spadek stopy bezrobocia o 0.2 pkt. proc., do 5.4%. Lekko pozytywnym zaskoczeniem okazały się dane o wynagrodzeniach - płace wzrosły o 1.9% licząc rok do roku (zgodnie z konsensusem), a średnia stawka godzinowa wzrosła o 1.4% kw/kw, przy konsensusie 1.1%. Odczyty pozwoliły odreagować dolarowi nowozelandzkiemu. Kurs NZDUSD wzrósł o ok 80 pipsów, do 0.7840, w ostatnich godzinach jednak notowania wymazały prawie całe zwyżki. W sytuacji wciąż nienajgorszej kondycji nowozelandzkiej gospodarki, kluczową kwestią pozostaje spadająca inflacja (w III kw. spadła do 1% z 1.6% r/r w II kw.). Dopóki dynamika wzrostu cen ponownie nie przyspieszy nie powinniśmy doczekać się wznowienia cyklu podwyżek stóp przez RBNZ, a co za tym idzie dolar nowozelandzki powinien pozostawać pod presją.
Dziś z danych makro poznamy finalne odczyty indeksów PMI dla usług za październik w strefie euro oraz pierwsze dla Hiszpanii (9:15) i Włoch (9:45), jak również dla Wielkiej Brytanii (10:30). Ponadto z USA czeka nas publikacja raportu ADP ze zmianą zatrudnienia w sektorze prywatnym (14:15) oraz indeksu ISM dla usług (16:00). W usługach zatrudnionych jest ponad 80% amerykanów, dlatego też składowa zatrudnienia w ISM dla usług tradycyjnie stanowić będzie cenną wskazówkę przed piątkową publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy. Jeżeli dane nie rozczarują dolar powinien ponownie zyskiwać.
Uwagę rodzimych inwestorów natomiast z pewnością przykuje decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych (tradycyjnie między godziną 12:00 a 14:00). Scenariusz bazowy mBanku zakłada obniżenie stóp procentowych o kolejne 50 pb. do końca bieżącego roku, przypisując jednocześnie zbliżone prawdopodobieństwo jednego cięcia o 50 pb już dziś oraz dwóch cięć po 25 pb. - dziś i w grudniu. Wraz z dzisiejszą decyzją opublikowana zostanie projekcja inflacyjna, która powinna stanowić uzasadnienie dla obniżki stóp. W dół bowiem w całym horyzoncie prognozy, zrewidowana powinna zostać ścieżka zarówno dla dynamiki PKB, jak i inflacji. Z kolei w komunikacie władze monetarne nie powinny zasygnalizować końca cyklu łagodzenia, a raczej pozostawić sobie otwartą furtkę do kolejnych obniżek kosztu pieniądza. Obniżka stóp oraz gołębi komunikat powinny przełożyć się na osłabienie złotego, niemniej jednak podobnie jak to miało miejsce w ubiegłym miesiącu reakcja może być bardzo krótkotrwała.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)