Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Adamkiewicz
|

Dużo wydarzeń, ale mało niespodzianek. Co z cenami walut?

0
Podziel się:

W skali tygodnia złoty nieznacznie traci w stosunku do głównych walut.

Dużo wydarzeń, ale mało niespodzianek. Co z cenami walut?

Końcówka tygodnia przynosi zaskoczenie w postaci słabszego od oczekiwań odczytu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w Stanach Zjednoczonych, co przełożyło się na silne umocnienie polskiej waluty. Ostatnie trzy dni obfitowały w ciekawe rynkowe wydarzenia, jednak poza dzisiejszymi danymi obyło się bez niespodzianek. W skali tygodnia złoty nieznacznie traci w stosunku do głównych walut.

O poniedziałkowej i wtorkowej sesji inwestorzy mogą właściwie zapomnieć, w tych dniach na rynku nie działo się nic godnego uwagi. Sytuacja zmieniła się w środę wraz z dobrym raportem ADP (+200tys.) i silnym odczytem PKB za I kwartał(+1,7%, oczekiwano 1%). Tak dobre dane z USA przełożyły się na odpływ kapitału z rynków wschodzących i osłabiło złotego. Wieczorny komunikat FED zgodnie z oczekiwaniami nie przyniósł zmian w polityce monetarnej USA.

Następny dzień to posiedzenia EBC i BoE, które również nie wprowadziły nic nowego, jednak EBC zasygnalizowało możliwość wprowadzenia opisu swoich spotkań w dalszej części tego roku. BoE wstrzymał się do przyszłego tygodnia z publikacją forward guidance (zapowiedź działań w ramach polityki monetarnej w dłuższym terminie). Warto zwrócić uwagę na kolejne dobre dane z Europy i Polski. Indeks PMI dla przemysłu w Polsce wyniósł 51,1pkt. wobec oczekiwań na poziomie 50,1pkt. Jest to najlepszy odczyt od początku 2012r. Tym samym potwierdzają się prognozy, mówiące o odbiciu w polskiej gospodarce w drugiej połowie tego roku. Dane PMI z Niemiec, Włoch czy całej Strefy Euro również okazały się lepsze od oczekiwań. Choć sytuacja w Europie jest nadal trudna (w Polsce również), to coraz bardziej widoczne stają się sygnały ożywienia na Starym Kontynencie.

Dziś o godzinie 14.30 poznaliśmy kluczowe dane z rynku pracy w USA. Odczyt wskazał na wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 162tys. (oczekiwano 185tys.). Pozytywnie wypadła natomiast stopa bezrobocia, która spadła do 7,4%. Takie dane powodują, że 6cio miesięczna stopa przyrostu zatrudnienia wynosi obecnie 204tys. i nadal wrzesień wydaje się realnym terminem pierwszego cięcia programu QE3 przez FED.

Złoty zachowuje się stabilnie i przez większość tygodnia obserwujemy poziomy w okolicach 4,23 za euro i 3,20 za dolara. Świetny tydzień ma za sobą kontrakt na indeks WIG20. Tydzień zamkniemy prawdopodobnie ponad 5cio procentowym wzrostem i jest to wynik najlepszy od czerwca 2012r.

W przyszłym tygodniu kalendarium ekonomiczne jest stosunkowo puste. Najważniejsze wydarzenia to posiedzenia banków centralnych Australii i Japonii. Jeśli chodzi o nasz kontynent to poznamy szereg odczytów usługowych PMI. W piątek o godzinie 16 za euro płaciliśmy 4,24zł; za dolara 3,20zł; za franka 3,43zł a za funta 4,87zł.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

dziś w money
komentarze walutowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)