Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Państwo oddaje pieniądze za Fiaty. Oto kto może je dostać

6
Podziel się:

Ponad dwieście osób może wciąż mieć prawo do otrzymania odszkodowania w związku z dokonanymi przedpłatami za pojazdy marki Fiat z dekady lat 80. ubiegłego wieku. W okresie od 1982 do 1985 roku obowiązywał mechanizm dokonywania przedpłat na samochody.

Państwo oddaje pieniądze za Fiaty. Oto kto może je dostać
W latach 1982-85 stosowano system przedpłat na auta marki Fiat (Adobe Stock, Pixabay)

Odszkodowanie za "Malucha" w 2024 roku? Wygląda na to, że jest to osiągalne. Co więcej, Ministerstwo Finansów postanowiło zwiększyć wysokość zwrotów za dokonane przedpłaty na pojazdy marki Fiat. Ta decyzja dotyczy osób, które zainwestowały pieniądze w zakup samochodu, ale go nie otrzymały. Nadal istnieje grupa osób, które nie złożyły jeszcze wniosku o swoje odszkodowania – informuje dziennik "Fakt".

Ponad 200 rekompensat czeka na odebranie

Według informacji zdobytych przez "Fakt" od Ministerstwa Finansów, na dzień 31 grudnia 2023 r. istniało jeszcze 238 niezrealizowanych przedpłat na pojazdy (221 szt. Fiat 126p oraz 17 szt. FSO 1500).

Jak donosi dziennik, rekompensata za model Fiat 126p obecnie wynosi dokładnie 18 tys. 654 zł, natomiast za model Fiat 1500 – 26 tys. 435 zł.

Kontynuacja artykułu znajduje się poniżej materiału wideo

Zobacz także: Ryanair będzie torpedować CPK - Maciej Wilk #17

Jak otrzymać rekompensatę?

Jak wyjaśnia dziennik, każda osoba, która dokonała wpłaty na zakup samochodu, lecz nie została jego właścicielem, może zjawić się w oddziale PKO Banku Polskiego z dowodem osobistym i książeczką przedpłaty, aby odebrać zgromadzone na niej środki. Bank zwróci klientowi dokonaną wpłatę wraz z naliczonymi odsetkami, a odszkodowanie będzie dodatkową kwotą.

Rekompensata bez terminu przedawnienia

Otrzymanie odszkodowania możliwe jest, gdy wpłaty na konto przedpłaty były realizowane regularnie, czyli nie występowały przerwy między wpłatami. W przypadku zgonu właściciela książeczki, o odszkodowanie mogą ubiegać się jego spadkobiercy. Ważne jest także, iż nie określono ostatecznego terminu na złożenie wniosku o takie odszkodowanie.

W PRL w latach 1982-85 wprowadzono system przedpłat na pojazdy marki Fiat. Przyszły posiadacz musiał uiścić opłatę i cierpliwie czekać, czasami przez lata, aż samochód zostanie wyprodukowany. 342 tys. osób nie doczekało się swojego pojazdu w ogóle, z tego powodu państwo od lat realizuje wypłatę odszkodowań – wyjaśnia "Fakt".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(6)
Un4got10
2 miesiące temu
Serio nie potrafią namierzyć osób które wpłacały? No to zrobić uchwałę z terminem ile mają na zgłaszanie się a nie kolejne 40 lat trąbić że jeszcze kilka osób nie odebrało i dalej odsetki im się zbierają.
Stabi
2 miesiące temu
Trzeba utworzyc obecny system przedplat na samochody Ludzie niech wplacaja pieniadze na konto swojej parafii Z tych srodkow czesc przeznaczyc na utrzymanie proboszcz i wikareho a reszte dla biskupow Za 5 lat panstwo wyplaci rekompensate za ktora mozna bedzie kupic samochod
Jesika
2 miesiące temu
Osiem lat rządził PIS i tak połamał konstytucję, każdą kartkę, że będziemy odszkodowania płacić jeszcze przez 100 lat. Tak to jest jak dyktator siłą przejmuje władze, morduje, łamie demokrację i urządza piekło kobietom zabijając je masowo, katując i karząc rodzić dzieci. Tusk nas wybawi i nie będzie trzeba rodzić, można ściągnąć imigrantów. A konstytucję poskleja!
Kto ba
2 miesiące temu
panstwi oddaje jak wiekszosc umrze ,s emer stazowymi bedzie podobnie ,a spadkobiercy ,co wiedza?
AQQ
2 miesiące temu
PAŃSTWO to jeszcze będzie oddawało pieniądze za WIBOR... Nigdzie w Europie kredytobiorcy nie są tak bezczelnie przy współpracy banków z PAŃSTWOWYMI instytucjami takimi jak NBP, KNF, UOKiK, RF i MF okradani jak w Polsce.