Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Miskiewicz
|
aktualizacja

Jak rozpoznać fałszywe euro i dolary?

0
Podziel się:

Nawet najlepiej zabezpieczone banknoty i monety są fałszowane. Money.pl radzi jak nie paść ofiarą oszustów.

Jak rozpoznać fałszywe euro i dolary?
(Liv Friis-larsen/Dreamstime.com)

Nawet najlepiej zabezpieczone banknoty i monety są fałszowane. Money.pl radzi jak nie paść ofiarą oszustów.

Być może już za kilka lat będziemy płacić i zarabiać w euro. Ale już dziś Polacy na co dzień posługują się wspólną, europejską walutą. Niemal równie często mamy do czynienia z amerykańskimi dolarami. *Money.pl *radzi jak uniknąć kłopotów i odróżnić oryginalny pieniądz od falsyfikatu.

Banknoty euro - 12 zabezpieczeń na straży wspólnej waluty

Euro to według ekspertów jedna z lepiej zabezpieczonych walut. By utrudnić zadanie fałszerzom Europejski Bank Centralny umieścił na banknotach i monetach kilkanaście różnych zabezpieczeń. Gdy je znamy, w kilka sekund jesteśmy w stanie ocenić czy mamy do czynienia z falsyfikatem. Wystarczy sprawdzić banknot dotykiem, obejrzeć pod światło i pod różnymi kątami.

1, SPRAWDŹ DOTYKIEM BANKNOT

a) papier

Zwróć uwagę na fakturę papieru. Ten używany do produkcji banknotów zrobiony jest z czystych włókien bawełnianych. W efekcie w dotyku jest sztywny i szeleszczący. Banknot nie może być ani wiotki ani woskowaty.

nbportal.pl

b) wypukły druk

Dzięki zastosowaniu specjalnej techniki na awersie - przedniej stronie - banknotu znajdują się wypukłe elementy. Można je wyczuć pod opuszkami palców lub skrobiąc lekko paznokciem.

nbportal.pl

Na banknotach o najwyższych nominałach 200 i 500 euro znajdują się dodatkowe zabezpieczenia, które mają pomagać osobom niewidomym i niedowidzącym, To znaki wyczuwalne przy dolnym (200 euro) i prawym brzegu banknotu (500 euro).

2. OBEJRZYJ BANKNOT POD ŚWIATŁO

a) efekt przezrocza

Wydrukowane w górnym rogu banknotu nieregularne znaki łączą się w cyfrę oznaczająca nominał. Paski uzupełniają się w ten sposób, że kompletną liczbę widać pod światło.

nbportal.pl

b) znak wodny

Efekt znaku wodnego uzyskiwany jest dzięki zróżnicowaniu grubości papieru. Jest on widoczny pod światło. Gdy położy się banknoty na ciemnej powierzchni, jasne pola hologramu ciemnieją. Najlepiej widać to na oznaczeniu nominału.

nbportal.pl

c) nitka zabezpieczająca

Nitka zabezpieczająca jest wpuszczona w papier banknotu. Gdy patrzymy pod światło nitka wygląda jak ciemna linia, na której widoczne są napisy EURO i nominał.

nbportal.pl

d) perforacja

Na hologramie widać mikroskopijne otworki układające się w symbol EUR. Blisko krawędzi banknotu - na hologramie - widać też oznaczenie nominału i słowo EURO napisane drobny drukiem.

nbportal.pl

3. OBEJRZYJ BANKNOT POD KĄTEM

a) pasek z hologramem - dotyczy nominałów: 5,10 i 20 euro
Przy oglądaniu pod kątem motyw na hologramie zmienia się. Widać na przemian nominał i symbol EUR na tęczowym tle. Wzdłuż biegną wpisane drobnym drukiem oznaczenia nominału.

nbportal.pl

b) złocisty pasek - dotyczy nominałów: 5,10 i 20 euro

Na rewersie banknotu - czyli na stronie z ilustracjami mostów - przy oglądaniu pod kątem - widać opalizujący złocisty pasek, a na nim nominał i symbol EUR.

nbportal.pl

c) pole z hologramem - dotyczy nominałów: 50, 100, 200 i 500 euro

Hologram oglądany pod kątem ukazuje na przemian w nominał oraz okno lub bramę. W tle są tęczowe, koncentryczne kręgi drobnego druku, które rozchodzą się od środka hologramu ku jego brzegom.

nbportal.pl

d) nominał zmieniający kolor - dotyczy nominałów: 50, 100, 200 i 500 euro

Przy oglądaniu banknotu pod kątem nominał znajdujący się w dolnym rogu rewersu zmienia barwę.

nbportal.pl

4. DODATKOWE ZABEZPIECZENIA

a) mikrodruk

W kilku miejscach widoczny jest drobny druk. Napisy umieszczone są np. wewnątrz greckich liter z napisu EURO. Mikrodruk można odczytać pod lupą. Nawet najmniejszy napis jest ostry i wyraźny.

nbportal.pl

b) ultrafiolet

W świetle ultrafioletowym:
- sam papier nie świeci
- widać czerwone, niebieskie i zielone nitki zatopione w papierze
- flaga UE jest zielona, a gwiazdki na niej pomarańczowe
- podpis prezesa EBC zmienia kolor na zielony
- świecą się gwiazdy i kółeczka na przedniej stronie banknotu
- na stronie odwrotnej mapa, most i nominał zmieniają kolor na żółty

nbportal.pl

Więcej o pieniądzach w serwisie Pieniądze.money.pl:

Monety euro - różne wzory, grubość, waga i kolory

By uniknąć prób fałszerstwa w monetach o nominałach 1 i 2 euro wykorzystano nowoczesne techniki łączenia dwóch metali. Monety o nominale 2 euro część zewnętrzną mają kolorze srebrnym a wewnętrzną - w kolorze żółtym Monety o nominale 1 euro są wykonane _ odwrotnie _. Część zewnętrzna jest żółta. Wewnętrzna jest w kolorze srebrnym.

Monety o nominałach 10, 20 i 50 centów są wykonane ze specjalnego, trudno topliwego stopu (Nordic gold), który jest stosowany wyłącznie do produkcji monet.

Na brzegach monet umieszczono litery. - _ Spełniają one podwójną rolę: są zabezpieczeniem, które ułatwia rozpoznawanie nominałów osobom słabowidzącym i niewidomym _- informuje nbportal.pl

| Jeżeli masz fałszywe euro |
| --- |
| Nie próbuj: - zapłacić tym banknotem, - rozmienić banknotu na drobne, - dać dziecku, jako osobie poza podejrzeniami ponieważ popełnisz przestępstwo: art. 310 lub 312 Kodeksu karnego. Jeżeli podejrzewasz, że banknot nie jest autentyczny, zgłoś się z nim do najbliższej jednostki policji albo do banku w celu sprawdzenia jego autentyczności. Zgodnie z art. 304 Kodeksu postępowania karnego masz społeczny obowiązek tak postąpić. Bank lub policja zatrzymają twój banknot za pokwitowaniem i przekażą go do ekspertyzy do NBP. Jeżeli banknot okaże się autentyczny, zostanie zwrócony. Niestety w przypadku potwierdzenia w wyniku ekspertyzy nieautentyczności banknotu, zostanie on zatrzymany bez prawa do zwrotu równowartości zgodnie z art. 35 ustawy o Narodowym Banku Polskim (Dz.U. z 2005 r. Nr 1, poz. 2 z późn. zm.).* * |

źródło: nbportal.pl

**

**

Dolar zmiennym jest. To nie takie proste rozpoznać falsyfikat

- _ W przypadku dolarów odróżnienie prawdziwego banknotu od falsyfikatu jest znacznie trudniejsze niż w przypadku euro czy złotych _ - podkreśla Małgorzata Śmierzyńska, ekspert skarbca głównego Narodowego Banku Polskiego.

Powód? Wszystkie wyemitowane po 1861 roku banknoty wciąż są prawnym środkiem płatniczym i znajdują się w obiegu. Wycofywane są tylko wskutek nadmiernego zużycia lub uszkodzenia.

Na przestrzeni dziesiątek lat zmieniała się ilość i rodzaje zabezpieczeń. - _ Każda kolejna emisja była lepiej zabezpieczona _ - mówi ekspert NBP. Dlatego, by ze stuprocentową pewnością zidentyfikować fałszywy pieniądz potrzebna jest spora wiedza.

Banknoty wszystkich emisji są drukowane specjalną techniką. Tzw. druk stalorytniczy wykorzystywany jest do druku niektórych elementów banknotów: portretu, nazwy emitenta, oznaczenia nominału - zarówno liczbowego jak i słownego i niemal całego wizerunku strony odwrotnej banknotu. Dzięki temu, gdy dotykamy ich opuszkami palców, czujemy pod nimi wypukłości.

1861-1988

Banknoty wyemitowane w tych latach są najsłabiej zabezpieczone. Oprócz techniki stalorytniczej, banknoty posiadają zatopione w masie papierowej, nieregularnie rozsiane czerwone i niebieskie barwne włókna ochronne. - _ Liczba włókien w poszczególnych banknotach może się różnić. Niektóre mają ich dużo. Inne sporo mniej _ - mówi Małgorzata Śmierzyńska. By je dojrzeć nie trzeba oglądać banknotu pod światło. Co ważne barwne włókna są obecne na wszystkich banknotach.

1990-1995

Wraz z drugą emisją na dolarach pojawiły się dodatkowe zabezpieczenia. Jednym z nich jest biegnąca w poprzek banknotu nitka z mikrodrukiem - to napis: _ USA _i oznaczenie wartości (banknot 100 i 50 USD posiada oznaczenie cyfrowe, pozostałe nominały - oznaczenie słowne). Nitka wraz z mikrodrukiem jest widoczna w tzw. świetle przechodzącym. Czyli wtedy gdy oglądamy banknot pod światło.

Wokół widniejącego na stronie przedniej portretu prezydenta umieszczono mikrodruk: _ The United States of America _. Można go dostrzec przy użyciu szkła powiększającego.

1996 - 2003

Postęp technologiczny w zakresie urządzeń do powielania wymusił wprowadzenie kolejnych zabezpieczeń. W znaczący sposób zmieniła się szata graficzna banknotów o nominale od 5 do 100 dolarów.

Portret prezydenta USA został powiększony i lekko przesunięty z centrum banknotu w kierunku lewego brzegu.

Prezydenci USA na amerykańskich banknotach:

  • 1 dolar - George Washington
    • 2 dolary - Thomas Jefferson
    • 5 dolarów - Abraham Lincoln
    • 10 dolarów - Alexander Hamilton (1. sekretarz skarbu USA, twórca dolara)
    • 20 dolarów - Andrew Jackson
    • 50 dolarów - Ulysses Grant
    • 100 dolarów - Benjamin Franklin

W ten sposób uzyskano z prawej strony przestrzeń, w której umieszczono znak wodny. Na każdym z nominałów od 5 do 100 USD znak wodny jest powtórzeniem widniejącego obok portretu i jest widoczny przy oglądaniu banknotu pod światło. Nie powinien być widoczny w promieniach ultrafioletowych.

Banknoty mają też nitkę pokrytą farbą fluorescencyjną.To tzw. zabezpieczenie utajone.

Każdemu nominałowi odpowiada inny kolor. Można obserwować to w promieniach UV:

  • 5 dolarów - niebieski
    • 10 dolarów - pomarańczowy
    • 20 dolarów - zielony
    • 50 dolarów - żółty
    • 100 dolarów - czerwony

Pojawiły się kolejne mikrodruki w dolnej części portretów oraz w lewym dolnym oznaczeniu wartości nominalnej (banknoty 10,20 i 100-dolarowe) lub na krótszych brzegach banknotów 5 i 50-dolarowych.

Po raz pierwszy zastosowano farbę zmienną optycznie. Pojawia się ona na banknotach o nominałach od 10 dolarów wzwyż. - _ Gdy przesuwamy banknot w płaszczyźnie poziomej duże oznaczenie nominału w prawym dolnym rogu strony przedniej zmienia kolor z zielonego na czarny _- tłumaczy ekspert NBP.

Banknoty jedno- i dwudolarowe nie zmieniły się w stosunku do wcześniejszych emisji. Nadal są drukowane, lecz ich szata graficzna nie uległa zmianie.

2004-2009

Po raz pierwszy na banknotach o nominałach od 5 do 50 dolarów pojawiło się kolorowe tło.

A na banknotach o wartości od 10 do 50 dolarów metalizowana farba. Gdy pod odpowiednim kątem oglądamy tzw. symbole wolności - są one umieszczone po prawej stronie portretu - możemy dostrzec metaliczny połysk.

SYMBOLE WOLNOŚCI:

  • *10 dolarów *- pochodnia statuy wolności
    • 20 dolarów *- orzeł z tarczą
    • 50 dolarów *- gwiazda

Zmienił się też kolor farby zmiennej optycznie. Czarny został zastąpiony przez miedziany. - _ To pozwala łatwiej dostrzec zmianę barwy _ - mówi Małgorzata Śmierzyńska.

By ograniczyć liczbę fałszerstw wygląd banknotów dolarowych oraz ich zabezpieczenia będą ulegały zmianie co 8 - 10 lat .

Ekspert NBP ostrzega, że oprócz fałszywych banknotów możemy natknąć się też na banknoty sfałszowane. To banknoty, które były autentyczne, na których fałszerz dokonał przeróbek mających na celu zwiększenie wartości nominalnej np. poprzez doklejenie bądź dorysowanie zera, zmianę słownego oznaczenia wartości lub zmianę portretu.

Jak ustrzec się przed falsyfikatem lub sfałszowanym banknotem? - W_ ażne jest to, by nie kupować walut z niepewnych źródeł, zwłaszcza gdy jest to tzw. okazja. Pod tym względem najpewniejsze są banki, w których każdy banknot jest kilka razy sprawdzany _ - radzi Małgorzata Śmierzyńska.

| Zabezpieczenia banknotów dolarowych | | | | | | | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| emisja |

|

|

|

|

|

|

|
| I 1861 - 1988 | X | | | | | | |
| II 1990 - 1995 | X | X | X | | | | |
| III 1996 - 2003 | X | X | X | X | X | X | |
| IV 2004 - 2009 | X | X | X | X* | X | X | X |

  • - - w przypadku banknotu 5 USD emisji 2006 r. występują dwa znaki wodne (cyfrowe powtórzenie wartości nominalnej)
DOLARY USA - strony przednie banknotów:

- 1 dolar

- 2 dolary

- 5 dolarów

- 10 dolarów

- 20 dolarów

- 50 dolarów

- 100 dolarów

euro
Eksperci walutowi
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)