Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

W końcu optymistyczna prognoza walutowa

0
Podziel się:

Analityk Money.pl przewiduje, co się stanie z euro, dolarem i frankiem szwajcarskim.

W końcu optymistyczna prognoza walutowa
(Tomasz Brankiewicz)

Coraz większy optymizm na globalnych rynkach finansowych sprawił, że złoty zaczął wreszcie drożeć. Nie powstrzymało tego nawet ratingowe trzęsienie ziemi, które uderzyło w większość państw strefy euro. Co czeka polską walutę? - zobacz analizę Money.pl.

Optymistycznie nastraja analiza techniczna, z której wynika, że nie jest to drobna korekta, co zachęciło kolejnych inwestorów chcących korzystać z drożejącego złotego. Za dolara trzeba już płacić poniżej 3,30 złotego. To otworzyło drogę do kolejnej psychologicznej linii - 3,20. Pokonanie tego poziomu zależy w dużej części od decyzji podjętych na posiedzeniu Fed zaplanowanym na 25 stycznia.

Zobacz jak kształtował się kurs dolara do złotego w ostatnich sześciu miesiącach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Utrzymanie bądź wzmocnienie ekspansywnej polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną powinno być na tyle silnym impulsem, który pozwoliłby naruszyć poziom 3,20 złotego. Konferencja Bena Bernanke będzie o tyle ciekawa, że zostaną zaprezentowane prognozy gospodarcze wraz z kształtowaniem się stóp procentowych w najbliższych latach. Od informacji o tym, jak długo stopy pozostaną na rekordowo niskim poziomie, zależy to kurs dolara.

W przypadku euro poziom 4,30 złotego został naruszony, jednak sprzedającym europejską walutą nie wystarczyło sił, by przebić trwale tę linię. Kolejne wsparcie - podobnie jak w przypadku dolara - ma bardziej psychologiczny charakter i przebiega na poziomie 4,20 złotego. Wydaje się, że w przypadku Eurolandu kłopoty na rynku długu są już odzwierciedlone w cenach. Inwestorzy w coraz słabszym stopniu reagują na wieści w zadłużonych krajów, mimo że dzieje się dużo. W praktyce oznacza to, że tylko naprawdę sensacyjne wieści dotyczące kryzysu zadłużeniowego mogą zachwiać rynkami finansowymi.

Zobacz jak kształtował się kurs euro do złotego w ostatnich sześciu miesiącach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Potencjalnym zagrożeniem są negocjacje w sprawie redukcji długu Grecji. O tym, że do tego dojdzie było wiadomo już od dawna i prywatni wierzyciele są dobrze przygotowani na przyjęcie strat. Szacunki Eurostatu mówią, że dług publiczny Grecji za 2011 rok ma sięgnąć niemal 200 procent PKB. Wstępnie rozmowy z prywatnymi inwestorami sugerują, że dług zostanie zredukowany do 120 procent PKB. Na przeszkodzie mogą stanąć Niemcy, które domagają się większych wyrzeczeń i cięć budżetowych ze strony Greków.

Sama końcówka miesiąca przyniesie szczyt przywódców Unii Europejskiej, aukcje włoskich 3- i 10-letnich obligacji oraz decyzja Fitch dotycząca ratingów dla sześciu krajów strefy euro. Wydarzenia mają dużą wagę, ale wpływ na waluty może pozostać znikomy. Szczyt UE może zakończyć się pustymi deklaracjami i brakiem konkretów, włoskie obligacje okażą się sukcesem zgodnie z obecnym trendem na rynku długu, a decyzje Fitch mogą raczej pozytywnie zaskoczyć. Tak stałoby się, gdyby agencja nie zdecydowała się na obniżkę ratingu.

Wstępne dane wskaźnika PMI*
Rodzaj wskaźnika Styczeń Prognoza Grudzień
Stefa euro (usługi) 50,5 punktu 49 punktów 48,8 punktu
Strefa euro (przemysł) 48,7 punktu 47,3 punktu 46,9 punktu
Niemcy (usługi) 54,5 punktu 52,8 punktu 52,4 punktu
Niemcy (przemysł) 50,9 punktu 49,1 punktu 48,4 punktu

Źródło: Markit Economics
*PMI ( z ang. Purchasing Managers Index) - Indeks Menedżetów Logistyki. Wskaźniki budowane są na podstawie ankiet wysyłanych do przedsiębiorstw z branży przemysłowej lub usługowej. Firmy odpowiadają w nich anonimowo na pytania dotyczące kształtowania się zamówień, zatrudnienia, produkcji, zapasów czy sprzedaży. Na tej podstawie ocenia się koniunkturę. Odczyt powyżej 50 punktów oznacza poprawę koniunktury, natomiast poniżej pogorszenie.

Pozytywnie na rynki wpływają coraz lepsze dane makroekonomiczne. Wstępne dane PMI pokazują, że spowolnienie nie będzie tak silne jak wcześniej przewidywano. Najdobitniej ożywienie w przemyśle pokazuje PMI dla niemieckich usług. Analitycy spodziewali się, że wyniesie 52,8 punktów - co nie byłoby złą wartością. Koniunktura w usługach jednak przebiła prognozy i indeks sięgnął 54,5 punktu.

Zobacz kurs franka szwajcarskiego do złotego w ostatnich sześciu miesiącach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Podobnie sytuacja wygląda z frankiem szwajcarskim. Jego kurs przebił poziom 3,60 złotego i kieruje się w stronę wsparcia na linii 3,45 złotego. Sytuacja jest tutaj w miarę prosta - im większy globalny apetyt na ryzyko, tym niższy kurs franka. I odwrotnie - im gorsze nastroje, tym silniejsza będzie szwajcarskiej waluta. O tyle dobrze, że na straży kursu stoi bank centralny Szwajcarii, który broni kursu euro na poziomie 1,20.

Źródło: Prognoza Money.pl z dnia 22 stycznia 2012

Optymistyczny scenariusz zakreślony w poprzedniej analizie może się spełnić, o ile nastrojów nie zepsuje Grecja, a Fed nie zdecyduje się na zbyt szybkie zaostrzenie prowadzonej przez siebie polityki monetarnej. Choć szykuje się spowolnienie, to wydaje się że rynki są już na nie przygotowane. To sprawia, że inwestorzy powoli zaczynają szukać bardziej ryzykownych aktywów, w tym także papierów emitowanych i notowanych w Polsce. To przekłada się na rosnący popyt na złotego - a w rezultacie na jego umocnienie.

Czytaj więcej o rynkach walutowych w Money.pl
Dolar za 2,12 złotego. Według Big Maca Tańsze wakacje, paliwo i elektronika. Z analizy Money.pl dowiesz się, czy to realne.
Grecja i Portugalia psują nastroje Grecka układanka nadal pozostaje otwarta – europejscy politycy znów zaczynają grać na nerwach inwestorów.
Inwestorzy zignorowali lepsze odczyty gospodarcze Dobry sentyment inwestorów może powrócić, jeśli wierzyciele greckiego długu porozumieją się z ateńskim rządem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)