Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

90 proc. waluty Eurolandu w Polsce stanowią marki niemieckie

0
Podziel się:

90 proc. waluty krajów Eurolandu w Polsce to marki niemieckie. W bankach lub w domach mamy 1,1 mld marek

- szacuje Ośrodek Badań Opinii Publicznej (OBOP).

'90 proc. waluty spośród 12 krajów, przechodzących na euro stanowią marki niemieckie. Jak szacuje OBOP, mamy w kraju 1,1 mld marek. Są to zarówno pieniądze ulokowane w bankach, jak i te trzymane w domach' - powiedział na piątkowej konferencji prasowej Paweł Narożny, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej NBP.

'Sprzedaży marek należy dokonać do 31 grudnia tego roku. Jest to bowiem dzień wycofania marki niemieckiej. Od 1 stycznia marka zastąpiona zostanie euro. Później nie można będzie jej sprzedać ani kupić a jedynie wymienić' - powiedział Jerzy Sikorski, dyrektor Głównego Oddziału Walutowo-Dewizowego.

Od 2 stycznia do 31 grudnia 2002 roku NBP będzie prowadził wymianę wycofywanych walut narodowych na euro.

Jak poinformował Narożny, wymiana w NBP prowadzona będzie według stałych, wcześniej ustalonych kursów a uprawnieni do niej będą wyłącznie polscy obywatele za okazaniem dowodu osobistego lub paszportu.

'Każda osoba indywidualna będzie mogła wymienić wycofywaną walutę na euro - nie na złotówki. Za wymianę NBP pobierać będzie prowizję w wysokości 2 proc. (ale nie mniej niż 2 zł) za wymianę banknotów oraz 50 proc. (nie mniej niż 2 zł) za wymianę monet. Prowizję tę klient zapłaci w złotówkach' - powiedział Narożny.

'Przykładowo, za 1000 marek niemieckich w banknotach klient otrzyma 511,29 euro i będzie musiał uiścić prowizję w wysokości 36,98 zł. Za wymianę 1000 marek w monetach klient zapłaci już 92,45 zł prowizji' - dodał Narożny.

'Ktokolwiek ma walutę tych 12 krajów, powinien do końca tego roku założyć rachunek walutowy i wpłacić na niego wszystkie te pieniądze. Będzie to dla niego bardziej opłacalne niż wymiana od 1 stycznia nowego roku' - dodaje Karnowski. Wymiana na euro walut na rachunkach bankowych odbywa się bez opłat.

W sierpniu, wrześniu i listopadzie tego roku TBS OBOP przeprowadził badania dla NBP mające na celu określenie stanu wiedzy społeczeństwa o wymianie narodowych walut dwunastu państw Unii Europejskiej na euro oraz identyfikację źródeł informacji na temat zasad wymiany.

Z badań wynika, że świadomość społeczeństwa dotycząca kolejnego etapu integracji Unii Europejskiej wzrasta.

Podczas gdy we wrześniu wymianę walut narodowych 12 krajów Eurolandu na euro jako kolejny etap integracji UE wskazało 68,8 proc. respondentów, w listopadzie było to już 75,9 proc.

Znajomością dokładnej daty rozpoczęcia wymiany walut narodowych na euro wykazało się w sierpniu 24 proc. badanych osób, we wrześniu 33 proc. zaś w listopadzie 43 proc.

Badania wykazały, że w ciągu ostatnich miesięcy zmniejsza się odsetek Polaków, posiadających w domu lub na lokacie bankowej przynajmniej jedną z 12 wymienianych walut.

We wrześniu 8,9 proc. respondentów przyznało, że posiada którąś z wycofywanych walut. W listopadzie na lokacie bankowej lub w domu walutę tę miało już tylko 5,3 proc.

Najefektywniejszym źródłem dotarcia z informacją o wymianie walut jest telewizja, wskazało ją 88 proc. badanych. Co trzeci respondent dowiedział się o wymianie z radia lub gazet.

TNS OBOP przeprowadził badania dla NBP w tym roku w dniach 1-4 sierpnia, 28-30 września i 24-26 listopada. Ogólnopolska reprezentatywna próba mieszkańców Polski objęła osoby powyżej 15 roku życia, losowane z danych GUS. W sierpniu respondentami było 1113 osób, we wrześniu 1056 a w listopadzie 1006 osób.

euro
banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)