Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolar znów drożeje, ale deficytu dewiz nie będzie

0
Podziel się:

Problemy na rynku walutowym Białorusi doprowadziły w maju do dewaluacji białoruskiego rubla w stosunku do obcych walut o ponad 50 procent

Dolar znów drożeje, ale deficytu dewiz nie będzie
(Tracy O/CC/Flickr)

Białoruska prasa prognozuje dzisiaj dalszy wzrost w krótkoterminowej perspektywie kursu dolara na dodatkowej sesji na giełdzie walutowej. Nie spodziewa się jednak powtórzenia się gwałtownego popytu na dewizy, który wiosną przyniósł ich deficyt na Białorusi.

_ Komsomolskaja Prawda _ zauważa, że dolar zaczął drożeć już w zeszłym tygodniu. Teraz za 1 dolara trzeba zapłacić 8220 rubli. Zdaniem dziennika, słowa szefowej Banku Narodowego Nadziei Jermakowej o spodziewanym wzroście kursu w październiku stały się sygnałem dla kupujących i sprzedających dewizy na giełdzie. W ślad za wzrostem kursu na sesji dolar podrożał w kantorach.

Ekonomistka Kataryna Barnukowa ocenia jednak, że Białorusini nie będą znów wykupywać dewiz w kantorach, bo teraz banki, inaczej niż wiosną, mogą swobodnie kupować obce waluty na giełdzie, by zaspokoić na nie popyt.

Rządowa _ Respublika _ zauważa, że rosnący kurs obcych dewiz _ znów zaczyna popychać Białorusinów do kantorów _. Szef zarządu banku WTB Uładzimir Iwanou przyznaje, że liczba kupujących obce waluty rośnie, i w ostatnich dniach _ tyle samo osób sprzedaje dewizy, ile kupuje _.

_ - Bankierzy uspokajają przy tym, że takiego napływu ludzi, chcących zamienić swoje pieniądze w rublach na równowartość w dewizach, jak było to wiosną, raczej już nie będzie. To mniej prawdopodobne, bo dolar jest już droższy i nie uda się kupić większych sum _ - podkreśla _ Respublika _. Zapewnia też, że _ dewizowe wahadło może cofnąć się w przeciwnym kierunku _.

Problemy na rynku walutowym Białorusi doprowadziły w maju do dewaluacji białoruskiego rubla w stosunku do obcych walut o ponad 50 procent. Na początku bieżącego roku oficjalny kurs, ustalany przez Bank Narodowy, wynosił ponad 3 tys. rubli za dolara, po majowej dewaluacji - około 5 tys. rubli za dolara. Obecnie nadal obowiązuje oficjalny kurs banku centralnego wynoszący nieco ponad 5 tys. rubli, ale równolegle funkcjonuje kurs rynkowy, ustalany na dodatkowej sesji na giełdzie walutowo-kapitałowej.

Więcej wydarzeń z Białorusi w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t160764.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bialorus;wybory;swiadcza;ze;polska;jest;stabilna,214,0,933078.html) Białoruś: Polacy muszą być zadowoleni Wyniki wyborów parlamentarnych świadczą, że Polsce jest krajem stabilnym i stała się wyraźnie widoczna w UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/t157703.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/20;zatrzymanych;po;protestach;na;bialorusi,20,0,932116.html) Białorusini mają nowy sposób na protesty Zwołując zjazd opozycjoniści powoływali się na prawo do organizowania zebrań obywateli, o jakich mowa jest w konstytucji i ustawie o zebraniach lokalnych i krajowych. Takie zgromadzenia mogą odbywać się w celu debaty o problemach ży
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t157700.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lukaszenka;twierdzi;ze;ufa;mu;70;proc;obywateli,178,0,931762.html) Poparcia można mu zazdrościć, ale jest szkopuł Prezydent Białorusi odrzucił dane niezależnego ośrodka NISEPI, według których poparcie dla niego spada.
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)