Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gronicki: Polska może przyjąć euro w 2009 roku

0
Podziel się:

Gronicki powtórzył, że jeśli UE pozytywnie rozstrzygnie dla Polski kwestię zaliczania OFE, to Polska może przystąpić do strefy euro w 2009 roku, co wymagały wejścia do ERM 2 najpóźniej w I połowie 2006 roku.

Minister finansów Mirosław Gronicki powtórzył, że Polska chce jak najkrócej przebywać w systemie walutowym ERM2 przy jak najszerszym paśmie dopuszczalnych wahań od kursu referencyjnego czyli plus minus 15 proc.

"Polska zainteresowana jest jak najkrótszym okresem pobytu w ERM 2 i do czasu przystąpienia do tego systemu zamierza utrzymać płynny kurs walutowy" - powiedział w Sejmie Gronicki.

Gronicki dodał, że Polska chce, by pasmo wahań w ERM2 było możliwie jak najszersze, czyli wynosiło plus/minus 15 proc.

Minister finansów poinformował, że w najbliższym okresie Polska nie zamierza ogłaszać w oficjalny sposób planowanych terminów przystąpienia do ERM 2 i strefy euro.

"Ogłoszenie takich dat nie powinno być oczekiwane przed ostatecznym wyjaśnieniem klasyfikacji OFE" - powiedział.

Gronicki powtórzył, że jeśli UE pozytywnie rozstrzygnie dla Polski kwestię zaliczania OFE, to Polska może przystąpić do strefy euro w 2009 roku, co wymagały wejścia do ERM 2 najpóźniej w I połowie 2006 roku.

"W wariancie bazowym zakładającym klasyfikowanie OFE do sektora instytucji rządowych i samorządowych możliwe jest teoretycznie wejście do strefy euro w 2009 roku. Realizacja tego wariantu wymagały wejścia do ERM 2 najpóźniej w I połowie 2006 roku" - powiedział.

Jeśli UE uzna, że OFE mają być klasyfikowane poza sektorem rządowym i samorządowym, to według Gronickiego, Polska stanie przed wyborem: albo przyspieszenia wypełnienia kryteriów konwergencji, albo opóźnienia terminu wstąpienia do strefy euro.

Polska może zaliczać OFE do sektora rządowego i samorządowego do marca 2007 roku.

Minister finansów powtórzył, że strona polska będzie zabiegała o pozytywne rozstrzygnięcie kwestii OFE.

euro
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)