Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podwyżki stóp procentowych nie są na razie potrzebne?

0
Podziel się:

Chociaż potencjalne zagrożenia inflacyjne utrzymują się, nie ma konieczności szybkich dostosowań w polityce pieniężnej, zapowiedział członek Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Sławiński. Jego zdaniem, w najbliższych miesiącach inflacji nic poważnego nie zagraża.

Podwyżki stóp procentowych nie są na razie potrzebne?
(PAP/Radosław Pietruszka)

Według Sławińskiego, jesteśmy w takiej fazie koniunktury, w której trudniej jest niż w poprzednich latach prowadzić politykę pieniężną. Decyduje o tym napięta sytuacja na rynku pracy, która skutkuje podnoszeniem jednostkowych kosztów pracy. Jest to jednak łagodzone mocnym kursem złotego oraz rosnącym importem. Dodatkowo Rada podnosząc już trzykrotnie stopy procentowe w 2007 roku wykupiła "polisę od wzrostu inflacji w przyszłości".

ZOBACZ TAKŻE:
RPP podniosła stopy procentowe"Dzięki temu, że ta polisa została wykupiona, nie ma na razie potrzeby szybkich dostosowań w polityce pieniężnej. Teraz możemy przez pewien czas obserwować, jaki będzie rzeczywisty bieg zdarzeń w gospodarce w stosunku do tego, co było wcześniej prognozowane" - wyjaśnił Sławiński.

Jego zdaniem, czynnikiem, który pomaga utrzymać niski poziom inflacji jest globalizacja, która prowadzi do wzrostu konkurencji m. in. dzięki importowi z Chin i tym samym zmniejsza możliwości podnoszenia cen przez krajowe przedsiębiorstwa. Groźny nie jest także deficyt na rachunku obrotów bieżących.

"Deficyt na rachunku obrotów bieżących będzie zapewne rósł, ale nie sądzę, by jego wielkość szybko osiągnęła niepokojące rozmiary. Jednym z następstw rosnącej globalizacji rynków finansowych jest to, że obecnie łatwiej są finansowane większe deficyty w obrotach bieżących, niż miało to miejsce jeszcze w poprzedniej dekadzie" - uważa członek RPP.

ZOBACZ TAKŻE:
Członek RPP wzywa do podwyżki stóp procentowychSławiński bardziej obawia się negatywnego wpływu na inflację polityki fiskalnej, głównie przejadaniu owoców wzrostu na bieżące wydatki. Zwraca także uwagę na konsekwencje zawirowań na amerykańskim rynku finansowym, choć nie demonizuje ewentualnych zagrożeń.

"Trzeba jeszcze trochę czasu, by można było ocenić, jakie będą skutki zaburzeń na rynkach finansowych dla gospodarki amerykańskiej. Powszechnie jednak przyjmuje się, że nie będą one tak poważne, jak w latach 2000-2001, gdy wywołały recesję. Na razie wydaje się również, że zaburzenia te nie wpłyną w dużym stopniu na gospodarkę europejską, na którą przypada 80% naszego handlu zagranicznego" - analizuje Sławiński.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)