Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Knitter
|

RPP nie podniesie stóp. Na razie

0
Podziel się:

Kolejne podwyżki stóp najprawdopodobniej nastąpią w czerwcu. Kredytobiorcy nie mogą więc spać spokojnie.

RPP nie podniesie stóp. Na razie
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

RPP pozostawi stopy procentowe na obecnym poziomie, ale nie będzie to oznaczać końca ich podwyżek w tym roku. Kredytobiorcy nie mogą więc spać spokojnie.

Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła dwudniowe posiedzenie na którym zadecyduje o ewentualnej podwyżce stóp procentowych. Sytuacja gospodarcza jak i rozkład sił w samej Radzie wskazują, że nie należy oczekiwać zaostrzenia polityki monetarnej. Podwyżka stóp procentowych spodziewana jest dopiero w czerwcu.

Po kwietniowej decyzji o pozostawieniu stóp procentowych na obecnym poziomie wśród członków RPP nie ma jednomyślności co do dalszego kierunku działań. Część opowiada się za dalszymi podwyżkami, ale ich ,,jastrzębi" ruch jest coraz bardziej ograniczony. Po bardzo słabych danych dotyczących produkcji przemysłowej w marcu, kolejny miesiąc przyniósł jednak znaczne odbicie w górę.

ZOBACZ TAKŻE:

Z kolei inflacja konsumencka ustabilizowała się na poziomie 4,0 proc. Dla członków Rady decydujące znaczenie będą więc miały majowe dane makroekonomiczne uwzględniające podwyżki cen energii elektrycznej i gazu. Będą również chcieli przeanalizować dane dotyczące wzrostu gospodarczego za cały pierwszy kwartał. Te z kolej mają zostać wstępnie opublikowane przez GUS dopiero 30 maja.

Hamulce i przyspieszacze

Do jednych z największych hamulców powodujących, że inflacja utrzymuje się na wysokim, ale stabilnym poziomie w pierwszych miesiącach tego roku należy zaliczyć kurs krajowej waluty. Jak zwraca uwagę Halina Wasilewska-Trenkner, gdyby nie mocny złoty, główna stopa NBP wynosiłaby obecnie 7,50-8,00 proc. zamiast 5,75 proc. Chodzi przede wszystkim o ceny ropy na rynkach światowych.

ZOBACZ TAKŻE:

Dzięki silnemu złotemu konsumenci do tej pory nie odczuwali tak silnych wzrostów cen paliw na stacjach benzynowych. Tak było jeszcze w kwietniu, ale już nie w maju. Podobną sytuację mamy jeżeli chodzi o ceny żywności (szczególnie tej importowanej) i ceny energii elektrycznej i gazu. Nie bez wpływu na oczekiwania inflacyjne mają również kolejne zapowiedzi szefów PGNiG, którzy zamierzają złożyć wniosek o ponowną zmianę taryf cen gazu.

| Mieszane głosy z RPP |
| --- |
| Marian Noga: Oczekuje jeszcze jednej podwyżki stóp w czerwcu, choć nie można jej wykluczyć i w maju. Szczyt inflacji nastąpi w sierpniu, gdy wskaźnik inflacji poszybuje w okolice poziomu 4,8-4,9 proc. licząc rok do roku.* Jan Czekaj: Dane, które napływają na bieżąco z gospodarki, mogą zmieniać obraz i wpływać na nasze decyzje. Nie przesądzałbym, czy RPP podniesie stopy akurat w czerwcu i czy 6 proc. to będzie ten poziom, który będzie wystarczający. Dariusz Filar: Inflacja przyspieszy w maju do 4,4 proc. licząc rok do roku i w kolejnych miesiącach wskaźnik inflacji będzie rósł do około 5 proc. w sierpniu. * * *Halina Wasilewska-Trenkner: Można się spodziewać drugiego ostrego wzrostu inflacji jesienią, chyba że bardzo dobry urodzaj powstrzyma wzrost cen żywności. Andrzej Sławiński: Niewykluczone jest dalsze zacieśnienia polityki monetarnej, jednak przy umacniającym się złotym oraz spowolnieniu gospodarki światowej konieczna jest rozwaga. |

W maju większość analityków bankowych spodziewa się już znacznego wybicia w górę inflacji i jej dalszego przyspieszenia w kolejnych miesiącach. Podobnie uważa część członków Rady (patrz wyżej-ramka). RPP podczas kwietniowego posiedzenia przyjęła postawę ,,poczekamy-zobaczymy" , ale nadal z restrykcyjnym nastawieniem. Nie wykluczone są więc dalsze podwyżki stóp procentowych.

W naszej ocenie RPP jest już blisko końca cyklu podwyżek stóp procentowych. W tym miesiącu spodziewamy się jednak, że Rada nie podejmie decyzji o zaostrzeniu polityki monetarnej w oczekiwaniu na dane o PKB (30 maja), a także na nową projekcję inflacyjną i inne miesięczne dane makroekonomiczne. Nie bez wpływu na decyzję mają także tarcia zwolenników i przeciwników podnoszenia stóp procentowych wśród członków RPP.

Topniejąca siła jastrzębi

Na marcowym posiedzeniu RPP padł wniosek o podniesienie stóp o 50 pb, ale nie został przegłosowany. Podobna sytuacja miała już miejsce wcześniej, ale za każdym razem RPP podnosiła stopy tylko o 25 pb. Widać więc, że zwolenników stopniowych podwyżek jak do tej pory było więcej. Jednak i w tym wypadku powoli zaczyna się to zmieniać. O ile podczas lutowego posiedzenia za podwyżką stóp stosunek głosów wynosił 7:3, to już w marcu mógł on spaść do 6:4*. W kwietniu przewagę osiągnęły już "gołębie", które nie zgodziły się na podwyżkę stóp procentowych o 25 pb w obawie o osłabienie wzrostu PKB oraz nadmierną aprecjację złotego.

Jak głosują członkowie RPP
Data posiedzenia 08 2007 10 2007 11 2007 12 2007 01 2008 02 2008 03 2008* 04 2008*
Decyzja dot. stóp proc. +25 0 +25 0 +25 +25 +25 0
S.Skrzypek -prezes NBP nie nie tak nie tak tak nie nie
J. Czekaj tak nie tak nie tak tak nie nie
D. Filar tak tak tak tak tak tak tak tak
S.Nieckarz tak nie tak nie tak nie tak nie
M.Noga tak tak tak tak tak tak tak tak
S.Owsiak tak nie tak nie tak tak nie nie
M.Pietrewicz tak nie tak nie nie nie nie nie
A. Sławiński tak nie tak nie tak nie tak tak
H.Wasielewska-Trenkner tak tak tak tak tak tak tak tak
A.Wojtyna tak tak tak tak tak tak tak tak

tak *- głos za podwyżką, *nie - głos przeciw podwyżce
źródło: NBP (wyniki za marzec i kwiecień nie zostały jeszcze odtajnione

  • prawdopodobny rozkład głosów - projekcja Money.pl

Z naszej analizy rozkładu sił w RPP i licznych wypowiedzi wynika, że to głos Jana Czekaja staje się coraz cenniejszy dla obozu jastrzębi. Do najbardziej nieprzewidywalnych należy z kolei Sławomir Skrzypek. Zwolennicy podwyżki stóp muszą, więc bardzo się postarać, aby znaleźć dostateczną liczbę członków, którzy poprą ewentualny ruch w górę. Należy jednocześnie zauważyć, że w chwili kiedy posiedzenie daje wynik 50:50, to głos prezesa NBP jako przewodniczącego RPP liczony jest podwójnie. Takie zdarzenie miało już miejsce w marcu 2007 roku.

| RPP swoje a rynek swoje... |
| --- |
|

Marek Knitter, Money.pl Rada Polityki Pieniężnej ostatni raz podniosła główną stopę procentową w marcu do poziomu 5,75 proc. Część członków Rady zastanawia się obecnie czy 6 proc. wystarczy, aby utrzymać inflację w ryzach. Tymczasem WIBOR 3-miesięczny (patrz niżej) już dawno przekroczył ten poziom i obecnie zbliża się do 6,5 proc. Należy zauważyć, że to właśnie na jej podstawie określa się wysokość oprocentowania pożyczek dla gospodarstw domowych i firm. Dla wielu tysięcy klientów banków oznacza to nic innego jakby RPP już podniosła stopy procentowe i to do poziomu 6,5 proc.! Wydaje się, że obecna sytuacja na rynku międzybankowym jest wynikiem także globalnego pogorszenia się sytuacji na rynkach finansowych. Polski system bankowy odczuwa więc ten sam problem związany z płynnością jak i brakiem zaufania. |

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)