Na skróty
 • WAŻNE:
Money.plPodatkiPIT 2014Poradniki PITUlga na internetUlga na internet - jakie dokumenty, jaki PIT
 • Ulga na internet - jakie dokumenty, jaki PIT

  Przy odliczaniu od dochodu wydatków na dostęp do sieci do rocznej deklaracji PIT musimy dołączyć PIT-O z informacją o wykorzystanych ulgach.

  Ulgę na internet rozliczać mogą podatnicy, którzy rozliczają się z podatku według skali, czyli na zasadach ogólnych - wypełniając PIT - 37, przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych z PIT-36, podatkiem liniowym - składający PIT - 36L, oraz płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - czyli wypełniający deklarację PIT-28.

  Do odpowiedniej deklaracji dołączyć muszą załącznik PIT-O. Wykazują w nim kwotę faktycznie poniesionych wydatków, nie wyższą jednak niż ustawowy limit, czyli 760 złotych.

  Podatnik nie dołącza do składanej deklaracji dowodów zapłaty za dostawę internetu. Musi jednak, w przypadku wezwania lub kontroli z urzędu skarbowego okazać je kontrolerowi.

  W przypadku zagubienia takich dokumentów należy zwrócić się do operatora, który świadczył usługę dostępu, o wystawienie duplikatów faktur lub dowodów zapłaty. Zazwyczaj wystawienie duplikatu faktury jest dodatkowo płatne.

  Giełda na żywo

  Opóźnione reakcje na rynku walutowym

  Najbardziej frustrująca była niemoc dolar wobec euro.

  Giełda na żywo

  Lubawa szacuje straty po pożarze zakładu

  W piątek w godzinach porannych miał miejsce pożar w zakładzie produkcyjnym w...

  Giełda na żywo

  GPW powalczy o kluczowy poziom, a Amerykanie czekają na święto

  Ważne dane gospodarcze pojawią się na rynku dopiero we wtorek. Dość spokojny...

  UWAGA:

  Składając PIT za rok 2013 nie każdy może skorzystać z ulgi internetowej. Większość osób, które dotychczas korzystały z odliczenia, utracą takie prawo.

  Od 2014 roku (czyli rozliczenia PIT za 2013 rok) z ulgi korzystać można tylko przez dwa następujące bezpośrednio po sobie lata podatkowe, czyli w dwóch kolejno składanych po sobie deklaracjach.

  Jeśli w poprzednich latach podatnik korzystał z ulgi na internet dwukrotnie, nie może tego zrobić w PIT za 2013 rok. Jeśli odliczał ulgę po raz pierwszy z PIT za 2012 rok, ma do niej prawo po raz ostatni.

  Podatnik, który nie skorzysta z ulgi w PIT za 2013 rok i nie korzystał z niego wcześniej, może w dowolnym roku rozpocząć korzystanie z ulgi. Gdy zrobi to po raz pierwszy, prawo do ulgi przysługiwać mu będzie za dany rok oraz za rok następny, bezpośrednio po tym roku.

Najpopularniejsze
Narzędzie oblicza:
składki na ZUS, na NFZ, wynagrodzenie brutto, zaliczkę na podatek dochodowy, koszt ponoszony przez pracodawcę