Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Działalność gospodarcza - czy można rozliczyć się wspólnie?

Działalność gospodarcza - czy można rozliczyć się wspólnie?

Rozliczenie PIT

 

Prowadzenie firmy nie zawsze odbiera małżonkom prawo do złożenia łącznego rozliczenia podatku dochodowego za 2014 rok.

Nie mogą razem się rozliczyć małżeństwa, w których mąż bądź żona prowadzi działalność opodatkowaną 19-procentowym podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, bądź rozlicza się na zasadach karty podatkowej.

W przypadku, gdy działalność gospodarcza opodatkowana jest na zasadach ogólnych nie ma przeszkód do skorzystania z rozliczenia wspólnego. Małżonkowie składają wtedy deklarację PIT - 36.

Co bardzo istotne - nawet gdy jeden z małżonków opodatkowany był liniowo, ryczałtowo lub kartą tylko przez część roku, przez pozostałe miesiące płacił podatek na zasadach ogólnych, wspólne opodatkowanie nie przysługuje.

Nieco inaczej wygląda sytuacja przy ryczałtowym opodatkowaniu wynajmu. Dochodów z tego tytułu nie można rozliczyć wspólnie. Jednak wybór takiej formy opodatkowania nie wyklucza możliwości łącznego rozliczenia pozostałych dochodów, opodatkowanych na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej.

Czytaj w Money.pl
Wspólne rozliczenie małżonków a ślub w trakcie roku
Prawo do złożenia wspólnej rocznej deklaracji podatkowej przysługuje tylko małżeństwom, i jedynie w przypadku, gdy związek trwał cały rok.

Re: Działalność gospodarcza - czy można rozliczyć się wspólnie?

forma rozlicz.liniowa / 89.64.18.* / 2015-11-26 18:13
zarządzanie i usługi

Re: Działalność gospodarcza - czy można rozliczyć się wspólnie?

dexon / 93.176.226.* / 2012-02-27 13:16
Do maja 2011 roku miałem działalność gospodarczą (zawieszoną),którą zlikwidowałem z dniem 01 czerwca.Moje opodatkowanie to ryczałt 8,5% + Vat.Czy mogę się wspólnie rozliczyć?
Proszę o szybką odpowiedź.

Re: Działalność gospodarcza - czy można rozliczyć się wspólnie?

tamiza / 83.28.168.* / 2011-02-26 12:18
czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć co wtedy, gdy małżonek prowadzi działalność gospodarczą, ale cały ubiegły rok działalność była zawieszona, czy mogę wspólnie się z nim rozliczyć? cały rok nie osiągnął dochodu.
 
Grażyna K. / 93.181.138.* / 2011-02-27 11:24
Zawieszenie działalności gospodarczej nie zwalnia z obowiązku złożenia rocznego zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym. Zawieszenie to nie likwidacja i dla US taki przedsiębiorca traktowany jest jak prowadzący działalność. PIT roczny zależy od formy opodatkowania działalności. Możliwość rozliczenia wspólnie z małżonkiem istnieje wówczas, kiedy małżonek rozliczał się z działalności na zasadach ogólnych. Jeśli był opodatkowany podatkiem liniowym, bądź ryczałtem takiej możliwości wspólnego opodatkowania nie ma.
Czytaj także
Polecane galerie