Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Działalność gospodarcza i praca na etacie. Czy trzeba złożyć dwie deklaracje podatkowe?

0
Podziel się:

Prowadzisz własną działalność gospodarczą, a jednocześnie pracujesz na etacie? Przy rozliczaniu się z fiskusem za 2019 rok musisz wiedzieć, jakie deklaracje musisz złożyć. Wskazujemy jaki PIT musisz wypełnić i przedstawiamy terminarz składania deklaracji rocznych.

Działalność gospodarcza i praca na etacie. Czy trzeba złożyć dwie deklaracje podatkowe?
Działalność gospodarcza i praca na etacie. Czy trzeba złożyć dwie deklaracje podatkowe? (Pixabay.com)

Prowadzenie firmy i praca na etacie nie zawsze oznaczają konieczność wypełnienia dwóch formularzy PIT.

*Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie musi wiązać się z rezygnacją z pracy na etacie. Przedsiębiorca zatrudniony na umowę o pracę musi jednak pamiętać, aby poprawnie rozliczyć finanse z różnych źródeł. Liczba wypełnianych deklaracji podatkowych zależy od formy opodatkowania firmy. *

Jedna deklaracja PIT

W sytuacji, gdy podatnik rozlicza działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, według skali podatkowej i jednocześnie jest zatrudniony na umowę o pracę, może rozliczyć podatek dochodowy na jednej deklaracji. Wystarczy, że wypełni formularz PIT-36. W części D należy wprowadzić kwoty z rozróżnieniem na poszczególne źródła przychodów. Takie rozwiązanie umożliwia także skorzystanie z dostępnych ulg podatkowych.

*Więcej zeznań podatkowych *

Jeśli przedsiębiorca prowadzi firmę opodatkowaną podatkiem liniowym i pracuje na etacie, musi złożyć dwa oddzielne formularze PIT. Rozliczenia firmy dokona na deklaracji PIT-36L, do której załączy także PIT-B z informacjami o wysokości dochodu lub straty z pozarolniczej działalności gospodarczej z danego roku podatkowego. Dochody uzyskane z tytułu umowy o pracę uwzględni w deklaracji PIT-37.

Podobna zasada rozliczenia obowiązuje przy zatrudnieniu na etat i równoczesnym prowadzeniu firmy opodatkowanej w formie ryczałtu ewidencjonowanego. W tym przypadku, podatnik złoży PIT-37 za pracę oraz PIT-28 za działalność gospodarczą. Do drugiej deklaracji dodać również załącznik PIT-28A, który zawiera informacje o przychodach przedsiębiorcy.

Działalność gospodarcza z kartą podatkową i praca na etacie? Również zobowiązuje do złożenia dwóch odrębnych deklaracji podatkowych. Przedsiębiorca-etatowiec składa w tym wypadku PIT-37 (np. za umowę o pracę) oraz dodatkowo - PIT-16A za przychody z prowadzonej firmy.
Terminy składania deklaracji PIT 2019

W 2020 r musimy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym z PIT za rok 2019. Należy pamiętać o zachowaniu terminów. Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć PIT 11 do dnia 2 marca 2020 roku za 2019 rok. W ostatnim czasie pojawiły się duże zmiany w rozliczaniu PIT z fiskusem. Już od 2019 roku nie trzeba wypełniać rocznego zeznania podatkowego, ponieważ zrobi to za nas Krajowa Administracja Skarbowa (dotyczy to osób, które składają deklaracje PIT-37 i PIT-38). Jeśli chcemy to zrobić samodzielnie, najłatwiej wysłać PIT w 2020 roku przez program do wypełniania zeznania podatkowego.

W 2020 roku zmieniły się terminy składania deklaracji podatkowych. Za poprzedni rok rozliczamy się w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia. Uległ także zmianie termin złożenia PIT-28 za 2019 rok. Mamy na to czas do 2 marca 2020 roku. Wszystkie pozostałe deklaracje PIT można złożyć tak jak dotychczas do 30 kwietnia 2020 r.

W jakie są ostateczne terminy składania rocznych zeznań podatkowych? Najwcześniej, bo do 31 stycznia należy złożyć PIT-16A i PIT-19A. Natomiast PIT-40a 29 lutego. Natomiast PIT-28 dla rozliczenia podatników korzystających z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych należy złożyć do 2 marca. Do 30 kwietnia mija ostateczny termin składania deklaracji rocznych PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, czyli będzie dotyczył większości podatników.

Wszystkie zeznania PIT za 2019 rok należy składać od 15 lutego 2020 r. Zeznania przesłane przed tym terminem do fiskusa będą uznane za złożone dopiero od 15 lutego. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli wyślemy PIT wcześniej, to termin zwrotu nadpłaty będzie liczony od 15 lutego. Urząd ma 45 dni na jej zwrot, licząc od dnia złożenia deklaracji, ale nie wcześniej niż od 15 lutego 2020 r.

Rozlicz swój PIT przez internet - eDeklaracje

W celu rozliczenia się z fiskusem przez internet warto skorzystać z systemu e-Deklaracje, stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Są tam udostępnione interaktywne formularze deklaracji podatkowych za rok 2019. W celu skorzystania z interaktywnych formularzy należy najpierw wejść na stronę systemy Deklaracje, zainstalować wtyczkę (plug-in) w zakładce Do pobrania, pobrać z zakładki Formularz odpowiedni wariant formularza, wypełnić formularz wpisując kwotę przychodu, podpisać go podpisem kwalifikowanym albo danymi autoryzującymi, a następnie wysłać dokument. Należy pamiętać o pobraniu i przechowaniu Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO) w dokumentacji księgowej wraz z kopią deklaracji rocznej.

podatki
rozliczenie pit
faq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)