Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chcesz odliczać VAT? Zarejestruj umowę leasingu

0
Podziel się:

Ostatnia nowelizacja przepisów VAT wprowadziła spore zmiany w sposobie odliczania podatku VAT od samochodów, także tych leasingowanych. Choć nowe przepisy wejdą w życie dopiero 22 sierpnia br. - to już teraz niektórzy przedsiębiorcy muszą pomyśleć o zabezpieczeniu swoich interesów.

Ostatnia nowelizacja przepisów VAT wprowadziła spore zmiany w sposobie odliczania podatku VAT od samochodów, także tych leasingowanych. Choć nowe przepisy wejdą w życie dopiero 22 sierpnia br. - to już teraz niektórzy przedsiębiorcy muszą pomyśleć o zabezpieczeniu swoich interesów.

Zgodnie z nowymi zasadami pełne odliczenie VAT przysługiwać będzie użytkownikom samochodów, których masa całkowita przekracza 3,5 tony (ciężarówki).
Do historii przejdzie sławny wzór Lisaka, który określa sposób odliczania podatku VAT na podstawie ładowności pojazdów.

Cały VAT będzie można odliczyć także od samochodów, które konstrukcyjnie przeznaczone są do wykorzystania w działalności gospodarczej.
Chodzi tutaj o pojazdy wymienione w art. 86 ust. 4 ustawy:
- samochody z jednym rzędem siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowane do podrodzaju: wielozadaniowy, van
- samochody mające więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; dla obliczenia tej proporcji długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków
- samochody, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków
- samochody, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu
- samochody będące pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym
- samochody przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wynika takie przeznaczenie

Jeśli chodzi o auta osobowe to w dalszym ciągu utrzymane zostanie ograniczenie w odliczaniu podatku VAT. Ustawodawca określił jednak nieco wyższe progi.
Według zmienionego art. 86 ust. 3 podatnik odliczy 60 proc. (obecnie 50 proc.) kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 6 000 zł (obecnie 5000 zł).

W tych samochodowo-podatkowych zmianach na baczności muszą się mieć przedsiębiorcy, którzy przed 1 czerwca br. przyjęli w leasing samochody spełniające wymogi wzoru Lisaka i nadal korzystają z odliczenia. Po wejściu w życie nowych przepisów niektóre modele samochodów utracą prawo do pełnego odliczenia VAT!
Aby odliczać podatek od kolejnych opłat leasingowych należy w określonym w noweli terminie zarejestrować umowę leasingu w urzędzie skarbowym.

Zgodnie z przepisem przejściowym - w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartych przed dniem wejścia w życie omawianej noweli (1 czerwca br.), kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy, stanowi kwota podatku naliczonego jaka wynikałaby z przepisów obowiązujących przed nowelizacją.

W przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem ww. umów, w stosunku do których kwotę podatku naliczonego stanowiła cała kwota podatku wykazanego na fakturze, powołany wyżej przepis będzie miał zastosowanie:
- w odniesieniu do umów, bez uwzględnienia zmian tej umowy dokonywanych po wejściu w życie ustawy, oraz
- pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 15 czerwca 2005 r.

podatki
vat
firma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)