wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Dla kogo 1 procent podatku?

Dla kogo 1 procent podatku?

Fot. jarmoluk / pixabay (CC0 Public Domain)

Podczas wypełniania rocznego zeznania PIT możesz zdecydować, komu przekazać 1 proc. podatku. Nie stracisz przy tym ani złotówki, a przyczynisz się do wsparcia wybranej organizacji.

Jednym z przywilejów, z jakich mają prawo korzystać Organizacje Pożytku Publicznego, jest 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych.

"Jeden procent" nie jest formą darowizny ani ulgi podatkowej. Jest prawem obywatela do rozdysponowania kwoty, należnej skarbowi państwa, na dowolny cel spośród listy dostępnych instytucji.

O "OPP" mogą się ubiegać organizacje pozarządowe (z wyjątkiem np. partii politycznych, związków zawodowych) oraz spółki kapitałowe, prowadzące przynajmniej przez dwa lata działalność w obszarach tzw. pożytku publicznego.

Które organizacje mogą otrzymać 1 procent?

Wykaz organizacji OPP jest prowadzony przez ministra pracy i polityki społecznej. Elektroniczną listę można znaleźć na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej. Jest ona publikowana nie później niż 15 grudnia roku, za który podatnicy rozliczają PIT. Zawiera dane: nazwę i siedzibę OPP, numer KRS i ewentualny NIP.

Kryteria, które są brane pod uwagę przy rozpatrywaniu instytucji pod kątem OPP to kwestie organizacyjne, tj. jawność działania czy sprawowana kontrola. Po sprawdzeniu formalnej i merytorycznej poprawności wszystkich wymaganych warunków, Krajowy Rejestr Sądowy sądów rejonowych może przyznać taki status.

Kto może oddać część podatku?

Wszyscy podatnicy, którzy rozliczają przychody na ogólnych zasadach skali podatkową PIT (np. w przypadku umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o prawa autorskie), podatkiem liniowym lub na zasadach ryczałtu, mogą przekazać kwotę 1 proc. podatku na wybrany cel.

Nie dotyczy to jednak podatników, za których deklarację wypełnia i składa pracodawca lub organ rentowy.

Jak przekazać sumę na wybraną organizację?

Wypełniając zeznanie podatkowe, wystarczy wpisać numer KRS konkretnej instytucji oraz przekazywaną kwotę w dwie rubryki deklaracji podatkowej.

Należy pamiętać, aby dobrze zweryfikować wprowadzane dane. W przypadku wpisania złego numeru KRS, pieniądze nie dotrą na konto wskazanej placówki.

Chcesz przeznaczyć 1 proc. podatku na leczenie konkretnej osoby? Możesz zawrzeć taką informację w formularzu PIT. Nie jest to jednak zobowiązujące - organizacja może, ale nie musi zastosować się do odnotowanej uwagi. Nie ma obowiązku też rozliczać się z otrzymanych pieniędzy.

Kwota 1 proc. podatku

Jako podatnik, masz prawo zdecydować czy przekażesz cały procent czy tylko część tej kwoty. Suma nie może jednak przekroczyć progu 1 proc. i musi wynikać bezpośrednio z zeznania podatkowego lub z jego korekty.

W deklaracji podatkowej należy wpisać faktyczną, przekazywaną kwotę w złotówkach i zaokrąglić ją do pełnych dziesiątek w dół.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Matiz810
212.160.147.* 2017-02-15 11:41
Ja już się rozliczyłem . Swój 1% podatku przekazałem na Fundacje Pomocy Dzieciom POCIECHA .Ich KRS 0000 426 589 oraz strona www.FundacjaPociecha.pl . Wyszło dokładnie 38 zł . Niby nie wielka kwota ale zawsze może coś pomóc
Prośba o przekazanie 1% podatku
95.49.184.* 2016-04-05 13:24
Prośba o przekazanie 1% podatku

https://pit2016.wordpress.com/
dkw 2002
217.17.32.* 2016-02-22 17:13
nigdy nie wpłacajcie pieniedzy na org.poubl.to oszuści co przejadają tą kasę na własne potrzeby lub bogacą się w tych fundacjach zatrudniajac swoje rodziny za duże pieniadze.
Zobacz więcej komentarzy (7)