Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Branicka
|

Oświadczenie PIT-OP. Emeryt i rencista przekaże 1 proc. podatku wybranej organizacji

7
Podziel się:

W ubiegłych latach emeryci i renciści rozliczani przez ZUS nie mogli przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Teraz mają taką możliwość.

Oświadczenie PIT-OP. Emeryt i rencista przekaże 1 proc. podatku wybranej organizacji
(IR Stone, Shutterstock)

Wystarczy, że wypełnią nowy formularz PIT-OP i złożą go w urzędzie skarbowym do 2 maja 2017 roku. Zrobią to również bez wychodzenia z domu.

Druk PIT-OP stanowi oświadczenie o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji OPP.W oparciu o wypełniony formularz, urząd skarbowy wpłaca wyliczoną kwotę na konto wskazanej instytucji. Kto może złożyć dokument? Podatnicy, którzy otrzymali od organu rentowego (np. od ZUS-u) informację podatkową PIT-40A z rocznym obliczeniem daniny dla fiskusa. Chodzi o emerytów i rencistów w sytuacji, gdy samodzielnie nie sporządzają dodatkowej deklaracji.

Jak złożyć PIT-OP?

W poprzednich latach emeryci i renciści nie mogli odliczyć 1 proc. podatku na rzecz instytucji ze wskazanym numerem KRS. Ministerstwo Finansów wprowadziło taką opcję dopiero w tym roku. Oświadczenie składa się analogicznie do właściwych zeznań podatkowych. Tradycjonaliści przekażą druk w formie papierowej bezpośrednio do urzędu skarbowego. Podatnicy z dostępem do internetu mogą przesłać go drogą elektroniczną. W tym wypadku mają dwie opcje do wyboru.

PIT-OP można wypełnić za pośrednictwem Portalu Podatkowego, korzystając z formularza online, formularza interaktywnego lub z aplikacji e-Deklaracje Desktop. Na elektronicznym PIT-cie nie da się złożyć podpisu, dlatego trzeba go autoryzować w inny sposób. Można wprowadzić kwotę przychodu z ubiegłorocznego zeznania albo założyć profil zaufany ePUAP (np. w systemie transakcyjnym jednego z banków).

Drugą metodą złożenia formularza drogą elektroniczną jest bankowość online w ramach prowadzonego rachunku. Taką możliwość mają m.in. klienci banków: PKO BP (wraz z Inteligo), BGŻ BNP Paribas (z BGŻ Optima) i Raiffeisen POLBANK. W celu uwierzytelnienia, użytkownik posłuży się danymi do zalogowania w systemie (np. loginem i hasłem).

1 procent podatku dla organizacji OPP

Wypełnienie oświadczenia nie jest obowiązkowe, ale warto skorzystać z tej możliwości. Nowy druk daje szansę wsparcia wybranej organizacji konkretną sumą pieniędzy. Przy czym nie jest to ani forma darowizny, ani ulgi podatkowej. Podatnik ma prawo do rozdysponowania kwoty należnej skarbowi państwa na wskazany cel. Jest tylko jeden warunek. Instytucja musi znajdować się na liście organizacji pożytku publicznego, prowadzonej przez ministra pracy i polityki społecznej.

Jak przekazać 1 procent podatku? Wystarczy w odpowiednie pole wpisać numer KRS instytucji oraz wnioskowaną kwotę. W drugim przypadku należy pamiętać, że sumę podaje się w złotówkach i zaokrągla do pełnych dziesiątek w dół. Co ważne, warto zwrócić szczególną uwagę na poprawność wprowadzonych danych. Już choćby źle odnotowany ciąg cyfr może spowodować, że na konto danej placówki nie wpłyną pieniądze.

Część D oświadczenia służy do wprowadzenia adnotacji o celu szczegółowym. Taka informacja sprawdzi się w sytuacji, gdy podatnik chce przeznaczyć 1 proc. podatku np. na leczenie konkretnej osoby. Organizacja, która jest adresatem przekazu pieniężnego, nie ma jednak obowiązku rozliczenia z otrzymanych środków. Oznacza to, że może, ale wcale nie musi, dostosować się do wskazówki zawartej w dokumencie.

Zaznaczając kwadrat 11., emeryt lub rencista wyraża zgodę na przekazanie swoich danych osobowych wspomnianej organizacji. W polu 12. może natomiast zapisać dodatkowe informacje, które ułatwiłyby kontakt ze strony urzędu skarbowego w razie potrzeby (np. numer telefonu czy adres e-mail).

Więcej na temat 1 procenta podatku w deklaracji PIT przeczytasz tutaj.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Brawo MY Po...
7 lat temu
Emeryt i pracownik w Polsce miał być nagodupcem europejskim . Takie wytyczne dostał Tusk i za wykonanie Planu dostał kupę kasy od CDU !! A Plan niewatpliwie wykonał i nagroda to złoty stołeczek . Teraz dostaki kase i wytyczne bedka i scerabia i licza na podobny stołek. Obstawiaja sie głupszymi od siebie i jatrzą .
Brawo MY Po...
7 lat temu
Emeryt i pracownik w Polsce miał być nagodupcem europejskim . Takie wytyczne dostał Tusk i za wykonanie Planu dostał kupę kasy od CDU !! A Plan niewatpliwie wykonał i nagroda to złoty stołeczek . Teraz dostaki kase i wytyczne bedka i scerabia i licza na podobny stołek. Obstawiaja sie głupszymi od siebie i jatrzą .
paweł
7 lat temu
Jest to nieprawda ja jako emeryt od kilku lat przekazuję 1% podatku, tylko trzeba wypełniać PIT 37 osobiście nawet bez zadnych odliczeń.Ta wiadomość jest wprowadzeniem emerytów w błąd .
yoga
7 lat temu
Bandyckie pispaństwo kolejny raz chce ogolić emerytów i rencistów. "Dobrowolny", kolejny podatek pewnie na kościółek, rydza, itp sugeruje się naiwnym emerytom i rencistom. Az się zdziwią jak ja im cokolwiek odpiszę!
yaro
7 lat temu
No, na pewno przekażę, aż się zdziwią! Nawet grosza z ostatniej 5 złotowej podwyżki. Jeszcze czego!