Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|
aktualizacja

1 procent podatku w deklaracji PIT. Jak przekazać pieniądze organizacji OPP?

0
Podziel się:

Podatnicy odprowadzający podatek dochodowy od osób fizycznych podczas wypełniania rocznego zeznania PIT może zdecydować, komu przekazać 1 proc. podatku. Nie muszą przy tym wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Wystarczy, że w PIT-cie uzupełnią dodatkową rubrykę. Dzięki temu przyczynią się do wsparcia wybranej przez siebie organizacji.

1 procent podatku w deklaracji PIT. Jak przekazać pieniądze organizacji OPP?
(jarmoluk / pixabay (CC0 Public Domain))

Czym właściwie jest tzw. "jeden procent"?

To nie forma darowizny, ani ulgi podatkowej. 1 proc. jest prawem obywatela do rozdysponowania sumy należnej skarbowi państwa, na dowolny cel spośród listy dostępnych organizacji. Od 2004 roku podatnicy mogą przekazywać 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP).

Podatnik samodzielnie wybiera, na jaką konkretnie organizację zostanie przekazana kwota z jego zeznania rocznego. Przekazanie 1% podatku nie obciąża również podatnika żadnymi kosztami. Jego przekazaniem zajmują się urzędy skarbowe w terminie od maja do końca lipca roku następującego po roku podatkowym, w którym składane jest zeznanie.

Które organizacje mogą otrzymać 1 procent podatku?

Wykaz organizacji pożytku publicznego jest prowadzony przez ministra pracy i polityki społecznej. Elektroniczną listę można znaleźć na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej. Jest ona publikowana nie później niż 15 grudnia roku, za który podatnicy rozliczają PIT. Zawiera dane: nazwę i siedzibę OPP, numer KRS i ewentualny NIP.

O status OPP mogą się ubiegać organizacje pozarządowe (z wyjątkiem np. partii politycznych, związków zawodowych) oraz spółki kapitałowe, prowadzące przynajmniej przez dwa lata działalność w obszarach tzw. pożytku publicznego. Organizacja musi mieć status OPP nadawany przez sąd, który zweryfikujemy w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Każda organizacja ma własny numer KRS. Co więcej, aby otrzymać od podatników 1% podatku, OPP musi najpóźniej do 30 listopada danego roku uzyskać status Organizacji Pożytku Publicznego.

Kryteria, które są brane pod uwagę przy rozpatrywaniu instytucji pod kątem OPP to kwestie organizacyjne, tj. jawność działania czy sprawowana kontrola. Po sprawdzeniu formalnej i merytorycznej poprawności wszystkich wymaganych warunków Krajowy Rejestr Sądowy sądów rejonowych może przyznać taki status.

Kto może oddać 1% podatku?

1% podatku dochodowego mogą przekazać:
osoby rozliczające przychody na zasadach ogólnych skalą podatkową PIT (np. w przypadku umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o prawa autorskie),

  • osoby rozliczające się na podstawie 19-procentowej stawki podatku podatkiem liniowym lub na zasadach ryczałtu,
  • emeryci, którzy samodzielnie wypełnią formularz PIT-37 lub wykorzystają do tego dedykowany dla emerytów PIT-OP.

Nie dotyczy to jednak osób, za których deklarację wypełnia i składa pracodawca lub organ rentowy. 1% podatku nie mogą przekazać również osoby opodatkowane kartą podatkową oraz osoby prawne, czyli np. spółki.

Jak przekazać 1% na wybraną organizację?

Przekazać 1% podatku dochodowego możemy zarówno w momencie złożenia deklaracji podatkowej w terminie, jak i w korekcie PIT-u złożonej do właściwego urzędu skarbowego, również złożonej w terminie (dokonanej maksymalnie w ciągu miesiąca od upływu terminu zeznania podatkowego).

Dla osób, które uzupełniają PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIY-38 termin ten upływa 2 maja 2022 roku, z kolei dla osób fizycznych składających PIT-28 - 28 lutego 2022 roku. Obowiązkowe jest również terminowe zapłacenie podatku.

Uzupełniając zeznanie roczne, wystarczy wpisać numer KRS konkretnej instytucji oraz przekazywaną kwotę w dwie rubryki deklaracji. Należy pamiętać, aby dobrze zweryfikować wprowadzane dane. W przypadku wpisania złego ciągu cyfr, pieniądze nie dotrą na konto wskazanej placówki.

Chcesz przekazać 1% podatku na leczenie konkretnej osoby? Możesz zawrzeć taką informację w formularzu PIT. Nie jest to jednak zobowiązujące. Organizacja może, ale nie musi zastosować się do odnotowanej uwagi. Nie ma obowiązku też rozliczać się z otrzymanych pieniędzy.

Pole 139. służy do wpisania informacji o celu szczegółowym przekazywanej kwoty. Zaznaczając kwadrat w poz. 140., podatnik wyraża natomiast zgodę na przekazanie swoich danych osobowych wspomaganej organizacji. W polu 141. można natomiast wprowadzić dodatkowe adnotacje, które umożliwiają bezpośredni kontakt (np. telefon, e-mail).

Kwota 1 proc. podatku

Jako podatnik, masz prawo zdecydować czy przekażesz cały procent, czy tylko część tej kwoty. Suma nie może jednak przekroczyć progu 1 proc. i musi wynikać bezpośrednio z zeznania podatkowego lub z jego korekty. W deklaracji podatkowej należy wpisać faktyczną, przekazywaną kwotę w złotówkach i zaokrąglić ją do pełnych dziesiątek w dół.

pit
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)