Na skróty
Money.plPodatkiPoradniki podatkowee-PIT 2012. Jak rozliczyć się przez internet?
Paweł Szygulski
Paweł Szygulski, dziennikarz Money.pl
2012-12-04 06:01

e-PIT 2012. Jak rozliczyć się przez internet?

e-PIT 2012. Jak rozliczyć się przez internet?
[fot: Corazonphoto/Dreamstime]

Rozliczanie online zyskuje na popularności. Nic dziwnego. Jest szybkie i wygodne.

W 2010 roku blisko 320 tys. osób rozliczyło PIT przez internet. W roku 2012 e-PIT-ów było już prawie dwa miliony.

Elektroniczny PIT możemy złożyć, bez czekania w kolejce w urzędzie skarbowym lub na poczcie. Inną zaletą jest to, że komputerowy program wykona wszystkie niezbędne obliczenia za nas. Jedyne o co musimy się zatroszczyć, to poprawne wpisanie podstawowych danych do formularza.

Przez internet możemy składać formularze: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 wraz z załącznikami (PIT/B, PIT/D, PIT-2K, PIT/M, PIT/O, PIT/ZG, PIT/Z, SSE-R), PIT-16, PIT-16a oraz PIT-19a oraz PIT-28.

Formularze nie wymagające kwalifikowanego podpisu elektronicznego
PIT-16 wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej
PIT-16a deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego
PIT-19a deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych, w poszczególnych kwartałach roku podatkowego
PIT-28 przychody, odliczenia i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
PIT-36 przychody z działalności gospodarczej, działów specjalnych produkcji rolnej, najmu i dzierżawy - opodatkowanych na zasadach ogólnych
PIT-37 przychody ze źródeł innych niż działalność gospodarcza, opodatkowanych na zasadach ogólnych - według skali podatkowej
PIT-38 przychody kapitałowe - odpłatne zbycie papierów wartościowych
PIT-39 przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami

Przez internet możemy rozliczyć się na dwa sposoby:

  • za pomocą aktywnych formularzy dostępnych na stronie www.e-deklaracje.gov.pl przygotowanej przez Ministerstwo Finansów
  • przy pomocy specjalnego programu, który po pobraniu ze z powyższej strony instalujemy na komputerze.
Giełda na żywo

Wall Street pod ogromnym wrażeniem debiutu Alibaby

To był szósty wzrostowy tydzień dla amerykańskich giełd.

Do autoryzacji potrzebny przychód sprzed 2 latOprócz danych niezbędnych do wypełnienia zeznania e-PIT, musimy podać także dane potwierdzające jego autentyczność. Poza standardowymi informacjami takimi jak imię, nazwisko, data urodzenia, NIP oraz PESEL (zostaną automatycznie przepisane z odpowiednich rubryk formularza), wymagana jest również kwota przychodu z naszego rozliczenia sprzed 2 lat. Jeśli nie rozliczaliśmy się jeszcze wtedy z fiskusem, wpisujemy w to miejsce 0. W przypadku gdy podamy błędną kwotę, nasz formularz nie zostanie rozpatrzony.

Po wysłaniu zeznania zostanie wyświetlony numer referencyjny. Posłuży nam on do pobrania urzędowego poświadczenia odbioru (UPO), po tym jak system przetworzy wysłane przez nas formularze. Tylko UPO jest ważnym dla fiskusa potwierdzeniem, że złożyliśmy PIT elektroniczny. Zapiszmy je na dysku, a najlepiej też wydrukujmy (wydruk przyda się w razie awarii komputera).

Urzędowe Poświadczenie Odbioru otrzymamy tylko wtedy, gdy system uzna nasze zeznanie za poprawne. Wyświetli się wtedy komunikat Status 200.

Lista komunikatów wyświetlanych przez system e-Deklaracje
Numer komunikatuZnaczenie komunikatu
100 Błędny komunikat SOAP
101 Proszę o ponowne przesłanie dokumentu
102 Proszę o ponowne przesłanie żądania UPO
200 Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie
300 Brak dokumentu
301 Dokument w trakcie przetwarzania
302 Dokument wstępnie przetworzony
303 Dokument w trakcie weryfikacji podpisu
400 Przetwarzanie dokumentu zakończone błędem
401 Dokument niezgodny ze schematem xsd
408 Dokument zawiera błędy uniemożliwiające jego przetworzenie
409 Dokument zawiera niewłaściwą ilość i/lub rodzaj elementów
410 Złożony dokument (zeznanie) bez podpisu nie może być korektą
411 W systemie jest już złożony dokument (zeznanie) z takim numerem NIP
412 Weryfikacja negatywna - niezgodność danych informacyjnych
413 Dokument z certyfikatem bez wymaganych atrybutów
414 Weryfikacja negatywna - błąd danych identyfikacyjnych

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


Re: Jak rozliczyć PIT przez internet

bon_ton / 2013-11-18 16:58
składam przez internet od 2 lat, dostaję potwierdzenie

Jak rozliczyć PIT przez internet

quens / 2013-04-30 09:17
ludzie dzis macie ostatni dzień na rozliczanie wiec nie siedziec na forum tylko sie rozliczac bo urzad skarbowy uwielbia spóźnialskich ktoryz musza ise plaszycz przed nim i prosic o wybaczenie i nei nakladanie kary niejedzenie

Re: Jak rozliczyć PIT przez internet

whitecat / 79.184.3.* / 2013-04-29 20:42
a ja mam problem innej natury...mieszkam we Wrocławiu i wypełniam właśnie pit 36 przez aplikację e-deklaracje...w rubryce powiat zaznaczam wrocławski ale w opcjach dla gminy nie ma samego wrocławia a jedynie gliny podwrocławskie, co gorsza nie można też zostawić pustego miejsca w polu gminy!co w takim razie zrobić?
belladonna / 2013-04-30 07:23 / Tysiącznik profesjonalny
Wybrać miasto Wrocław. Wówczas gmina będzie Wrocław itd (da się wpisać ulicę itp)
Powiat wrocławski wybierają mieszkańcy spoza miasta :)

A co z numerem konta?

ciekawa877 / 89.79.234.* / 2013-03-08 08:52
A gdzie nalezy podac numer konta na który ma wpłynąć zwrot ?. Czy on jest juz zapisany w Urzedzie Skarbowym ?
opiniotworczy / 2013-03-08 12:02
jest zapisany w urzedzie skarnowym, jesli prwoadzisz dzalanosc gospodarcza to jest to numer konta na ktorym jest rachuinek firmowy. Jesli nigdy nie pdoawales konta do US to dostaniesz poczta

Re: Jak rozliczyć PIT przez internet

johny595 / 217.96.114.* / 2013-03-01 17:30
a mam zwrot

Re: Jak rozliczyć PIT przez internet

johny595 / 217.96.114.* / 2013-03-01 17:23
czy muszę mieć konto by wysłać pit przez neta????

Re: Jak rozliczyć PIT przez internet

Tyska Strona Poezji . pl / 89.72.61.* / 2013-02-27 13:58
Do autoryzacji potrzebna jest kwota z zeszłorocznego zeznania podatkowego, nie sprzed dwóch lat - tak jest przynajmniej w standardzie w większości programów, nie wiem skąd autor artykułu czerpał wiedzę, choć ogólnie.. bardzo ogólny:)
Bogusz01 / 2013-02-27 14:34
Nie wiem , ale ja cały czas obawiam się rozliczyć z Urzędem Skarbowym za pomocą e-Deklaracji... wydaje mi się ż ejak coś sknoce , to odrazu wlepią mi jakąś karę.

Re: Jak rozliczyć PIT przez internet

cywil 1307 / 80.238.98.* / 2013-02-24 20:35
Dlaczego przy rozliczaniu przez internet program narzuca Mi komu mam odpisać 1 procent.

Re: Jak rozliczyć PIT przez internet

Kowalski777 / 88.156.135.* / 2013-02-20 12:07
"Wyświetli się wtedy komunikat Status 200." - trzeba być programistą żeby to ogarnąć ?
belladonna / 2013-02-20 17:13 / Tysiącznik profesjonalny
Chyba nie, bo ja ekonomistka, a ogarnęłam :-)

Re: Jak rozliczyć PIT przez internet

krysia86 / 82.160.136.* / 2012-04-26 19:26
ZAPOMNIAŁEM ROZLICZYĆ SIĘ ZA ROK 2010 JAKA KARA MI GROZI

Re: Jak rozliczyć PIT przez internet

adii00 / 213.238.114.* / 2012-03-01 11:58
najgorszy program jaki widziałem

Re: Jak rozliczyć PIT przez internet

maciekkkk / 2011-04-27 18:40 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
A ja polecam rozliczenie przez internet. U mnie przebiegło wszystko bez problemów. A może warto najpierw instrukcję przeczytać? UPO było dostępne po kilku sekundach.
upierzonywaz474 / 62.121.148.* / 2013-02-05 11:28
Dodałbym jeszcze że trzeba mieć odpowiednie wtyczki zaktualizowane i właściwą wersję acrobate readera, bo to dość istotne. Szukałem i znalazłem artykuł z właśnie takimi informacjami tutaj http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/pit-2011-jak-rozliczyc-sie-przez-internet.html

Re: Jak rozliczyć PIT przez internet

liberał 75 / 188.33.216.* / 2011-03-28 20:46
Jak wszystko przygotowane przez urzędasów jest do d.... Ja kilku moich znajomych próbowaliśmy rozliczyć się przez neta w imię nowoczesności, ale zrezygnowaliśmy. Bez problemu udało się z płytą z DGP, później wydruk i oczywiście polecony (aby nie psuć sobie humoru na resztę dnia wizytą w US).

Re: Jak rozliczyć PIT przez internet

dosprawdzenia / 80.54.94.* / 2011-03-24 14:47
Jak rozliczając się przez internet potwierdzić ulgę np na internet?

Re: Jak rozliczyć PIT przez internet

Wiolka_15_86 / 2011-03-21 18:01
Czy rodzice moga rozliczyc sie za internet gdy faktura wystawiona jest na dziecko ktore nie mialo dochodow w danym roku rozliczeniowym i oni oplacali faktory??? Dziecko jest studentem i dzieki temu moglo otrzymac internet w ramach promocji dla studentow. Bede bardzo wdzieczna za pomoc :)
Tyska Strona Poezji . pl / 89.72.61.* / 2013-02-27 13:55
W moim odczuciu nie mogą, gdyż istotne jest na kogo są wystawione faktury - a muszę na podatnika, który ową ulgę sobie będzie odliczał.

Re: Jak rozliczyć PIT przez internet

Kaska11 / 2011-03-20 21:04
Co do internetowych aplikacji, czy ktoś korzystał może z wyszukiwarki wiedzy erudito (www.erudito.pl)? Potrzebuję czegoś inteligentnego do przygotowywań zestawień i analizy prawa.

Re: Jak rozliczyć PIT przez internet

albina taterka / 81.105.79.* / 2011-01-21 14:47

PIT-28.

Re: Jak rozliczyć PIT przez internet

timo90 / 77.254.185.* / 2011-01-20 20:30
A co z formularzem NIP-3?
dosprawdzenia / 80.54.94.* / 2011-03-24 14:50
z tego co usłyszałem w tv to trzeba na formularzu papierowym
maciekkkk / 2011-03-23 19:25 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Niestety, na razie jeszcze osobiście.
martthha / 178.37.116.* / 2012-03-09 19:03
czyli skladam PIT przez internet a potem donoszę osobiscie NIP 3, czy odwrotnie? w moim przypadku NIP 3 to tylko aktualizacja nr konta, wiec nie wiem czy najpierw PIT czy NIP???
Magdalena468 / 83.21.170.* / 2013-04-03 15:53
Jeżeli jest się osobą fizyczną, to aktualizacji nru konnta dokonuje się na ZAP-3, dla przedsiębiorców NIP-7. Druki te można wysłać poleconym lub zanieść osobiście. Nie ma znaczenia, czy przed wysłaniem pIT, czy po, ale radziłabym przed. Najlepiej rozliczyć się przez pitax.pl (darmowy program online) - tam zreszta o wszystkim podpowiadają.
Narzędzia