Na skróty
Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?
2006-08-21 14:47

Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

Autor: Mateusz Mrzygłód, Agnieszka Zawadzka

Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

Przychody osiągniętych przy sprzedaży mieszkania obłożone są ryczałtowym, dziesięcioprocentowym podatkiem. Jednak nie zawsze powstaje obowiązek jego płacenia, ponieważ ustawodawca przewidział liczne zwolnienia.

Jeżeli do sprzedaży nieruchomości lub mieszkania dochodzi przed upływem pięciu lat od nabycia lub wybudowania, trzeba zapłacić fiskusowi podatek. Podatnik może uniknąć zapłaty podatku w sytuacji, gdy poczeka ze sprzedażą nieruchomości i dokona jej zbycia dopiero po pięciu latach Podatek ten został ustalony w stałej wysokości 10% uzyskanego przychodu. Należy go uiścić bez wezwania, w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży nieruchomości, na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika.

Zwolnienia z zapłaty podatku

Ustawodawca przewidział możliwość uniknięcia zapłaty tego podatku. Aby móc skorzystać z takiego zwolnienia, podatnik musi jednak spełnić określone warunki.

Podatnik może uniknąć zapłaty podatku w sytuacji, gdy poczeka ze sprzedażą nieruchomości i dokona jej zbycia dopiero po pięciu latach od daty jej zakupu, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Tak więc sytuacji, w której podatnik nabył nieruchomość np. w marcu 2005 roku, bieg okres pięciu lat rozpocznie się z końcem 2005 roku.

Podatnik będzie również zwolniony od zapłaty podatku w sytuacji, gdy nie Z zapłaty podatku będzie także zwolniony podatnik, który w ciągu dwóch lat pieniądze ze sprzedaży nieruchomości wyda na spłatę wcześniej zaciągniętego kredytu lub pożyczki na cele mieszkaniowe. czekając na upływ pięciu lat sprzeda nieruchomość, a następnie w terminie 14 dni złoży we właściwym urzędzie skarbowym stosowną deklarację, w której oświadczy, że środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości przeznaczy nie później niż w okresie 2 lat od daty sprzedaży na cele mieszkaniowe - m. in. takie jak kupno innego mieszkania, zakup działki, rozbudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, które są położone na terytorium Polski itp. Oczywiście warunek ten jest spełniony dopiero wtedy, gdy środki faktycznie na ten cel zostaną przeznaczone.

Spłata kredytu zwalnia od niedawna

Z zapłaty podatku będzie także zwolniony podatnik, który w tym samym okresie pieniądze ze sprzedaży nieruchomości wyda na spłatę wcześniej zaciągniętego kredytu lub pożyczki na cele mieszkaniowe.

ZOBACZ TAKŻE:

Nie marnuj oszczędności na zakup mieszkania

Jednakże, aby skorzystać z możliwości zwolnienia w tym ostatnim przypadku, podatnik musi mieć na uwadze ciągłe nowelizacje przepisów podatkowych. Z tego względu sytuacja każdego podatnika w zakresie ewentualnego zwolnienia powinna być oceniania indywidualnie. Decydujące znaczenie będzie tu miała data sprzedaży nieruchomości.

W przypadku sprzedaży nieruchomości, która miała miejsce przed 1 stycznia 2003 roku oraz po 1 stycznia 2004 roku, kwota przychodu uzyskana w wyniku tej transakcji, która zostanie przeznaczona na spłatę kredytu mieszkaniowego, będzie wolna od podatku dochodowego bez względu na fakt, kiedy kredyt został zaciągnięty. W gorszej natomiast sytuacji są podatnicy, którzy dokonali sprzedaży nieruchomości w okresie od 01.01.2003 roku do 31.12.2003 roku. W tych przypadkach ustawodawca przewidział co prawda możliwość uniknięcia zapłaty podatku, jednakże na nieco innych zasadach. Wprowadzono bowiem dodatkowe warunki, jakie musi spełniać kredyt mieszkaniowy. Podatnik w tych wypadkach będzie mógł skorzystać ze zwolnienia tylko i wyłącznie wtedy, gdy pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości zostaną przeznaczone na spłatę kredytu mieszkaniowego, który został zaciągnięty nie wcześniej niż 24 miesiące przed datą sprzedaży nieruchomości.

Brak oświadczenia nie jest przyczyną utraty zwolnienia

Co prawda obowiązkiem podatnika jest złożenie właściwemu urzędowi skarbowemu oświadczenia o zamiarze przekazania otrzymanych ze sprzedaży środków na inny cel mieszkaniowy, jednak jeśli zdarzy mu się o tym zapomnieć, nie ma zaraz tragedii.

Zgodnie z interpretacją, jaką Ministerstwo Finansów rozesłało do podległych sobie służb brak oświadczenia można uzupełnić a jego niewysłanie w terminie nie może być przyczyną odmówienia podatnikowi zwolnienia, o ile faktycznie przeznaczy uzyskane ze sprzedaży środki na określone w ustawie cele.

Nie wydasz na mieszkanie - oddasz z odsetkami!

Podatnik, który zaplanował przeznaczenie otrzymanych ze sprzedaży pieniędzy na określony w ustawie cel mieszkaniowy ale nie zrobił tego w wyznaczonym dwuletnim terminie będzie musiał oddać fiskusowi obowiązujący podatek. W dodatku, jak zwykle przy zaległościach podatkowych, z odsetkami. W tym jednak przypadku obowiązujące odsetki nie są aż tak wysokie, jak w sytuacji pozostałych zaległości. Trzeba je bowiem zapłacić w wysokości tak zwanej opłaty prolongacyjnej, która stanowi połowę stawki zwykłych odsetek za zwłokę.

Mateusz Mrzygłód jest aplikantem radcowskim w Kancelarii Rödl, Bramorski Kancelaria Prawna sp. k. we Wrocławiu

Tagi:kredyt, podatek, mieszkanie, zwolnienie
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

wojsik / 195.187.250.* / 2012-03-23 12:53
A co z odliczonymi odsetkami od kredytów.??

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

ekon 2 / 193.108.194.* / 2012-02-07 15:09
Artykuł jest trochę niedokładny. Po 5 latach nie można uniknąc podatku tylko w ogóle już go nie ma i nic nie zgłaszamy do skarbówki, a do 5 lat możemy uniknąć korzystając z ulgi.

PODATEK DOCHODOWY

spidas4 / 78.8.212.* / 2012-01-04 22:22
W 2006 ROKU OTRZYMAŁEM W DAROWIZNIE OD BABCI MIESZKANIE NA DRUGIEJ KONDYGNACJI DOMU WIELORODZINNEGO,W 2009r WYSTĄPIŁEM Z PROŚBĄ DO MIASTA O ROZBUDOWANIE MIESZKANIA O CZĘŚĆ STRYCHU (trzecia kondygnacja) I ZGODĘ TAKĄ OTRZYMAŁEM ,PO UKOŃCZENIU POWSTAŁA NOWA KSIĘGA WIECZYSTA DLA CAŁOŚCI,W 2010r PODZIELIŁEM MIESZKANIE ZA ZGODĄ MIASTA NA DWA NIEZALEŻNE, NA DRUGIEJ I TRZECIEJ KONDYGNACJI ,ZNÓW POWSTAŁY DWIE NOWE KSIĘGI WIECZYSTE.PRZYPOMINAM ŻE MIESZKANIE NA DRUGIEJ KONDYGNACJI (darowane mi w 2006r) NIE ZMIENIŁO SWOJEJ KUBATURY I WYGLĄDU, CHCĘ JE TERAZ SPRZEDAĆ I ZASTANAWIAM SIĘ CZY BĘDĘ MUSIAŁ ZAPŁACIĆ PODATEK DOCHODOWY OD SPRZEDAŻY CHOCIAŻ MINEŁO JUŻ PIĘĆ LAT I CHOCIAŻ BYŁO ONO POWIĘKSZANE I DZIELONE TO JEST TO MIESZKANIE Z 2006r. CZY NIE JESTEM W BŁĘDZIE ?

Czy mogę zaczac sie bac?

Amazing / 83.238.186.* / 2011-12-06 12:28
Witam, w 2007 roku sprzedałam mieszkanie (nabyte w 2003roku - nie było 5 lat) za 165 000 a nowe kupiłam za 360 000. Na zakup nowego mieszkania wzielam kredyt w wysokosci 345 000. 150 000 zł, które mi zostało chciałam przeznaczyc na spłate kredytu hipotecznego za to pierwsze mieszkanie, opłaty agencji mieszkaniowej, opłaty notariusza, prowizje bankowe itp. i na koniec to co zostało przeznaczyłam na wczesniejsza spłate tego nowego kredytu. Zostałam teraz wezwana do US i mam przedstawić akt notarialy nabycia nowego mieszkania, pokazac umowe kredytowa oraz przedstawić potwierdzenia spłaty kredytu za okres 2007-2009. Czy mogą doczepić się do tego, że wzięłam wiecej kredytu niż potrzebowałam? Czy mogę obawiać się ewentualnego naliczenia podatku?
 
Amazing / 83.238.186.* / 2011-12-06 13:32
chciałam jeszcze dodać, że 345 000 zostało całkowicie przekazane na zapłatę za nowe mieszkanie, a z tych 165000 za stare tylko 15000 zostało przekazane (jako zaliczka). Czyli 150 000 ze sprzedazy starego przekazalismy na rózne inne opłaty okołokredytowe. Czy to moze oznaczać, że będę musiała zapłacić 19% z tego 150 000? 28500 zł!!! + odsetki pewnie.....
 
belladonna / 2011-12-09 21:27 / Tysiącznik profesjonalny
Ta sprzedaż podlega pod 10% podatku od przychodu, a nie 19% od dochodu. Co do reszty (rozliczenie wydatkowania) to nie będę się wypowiadać, bo nie analizowałam nigdy tego tematu ("obracam" się w innych zagadnieniach).
Jeśli wyjdzie podatek to z odsetkami jak najbardziej... ale czy za cały okres 100% odsetek, czy przez 2 lata 50%, a potem 100% to z tego co wiem zależy od tego, czy złożone było oświadczenie o zamiarze wydatkowania :)

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

paulina.fit / 77.113.214.* / 2011-12-05 19:15
witam i o radę pytam :)

sprzedałam dwa mieszkania za sumę 101 tyś i złożyłam oświadczenie o przeznaczeniu kwoty na zakup innego, remontu itp.
kupiłam w ciągu 2 lat mieszkanie za 75 tyś, kilka tyś włożyłam w remont ale bez pokrycia zostało około 20 tyś.
czas miałam na to do końca roku 2009.
przegapiłam to i dzis dostałam wezwanie do skarbówki na składanie wyjasnien.
nie wiem co tu jeszcze wymyślić, czy da się coś jeszcze z tym fantem zrobić ...
wezwanie mam na poniedzialek 12 grudnia.
wiem ze jak cos bede musiala zaplacic 19 % od nie wydanej sumy czyli od tych 20 tyś, a jak wyglądają odsetki ? jakie to są sumy czy ktoś może podać w przyblizeniu ???
dziękuję uprzejmie za wszelkie informacje i porady !!!! pozdrawiam
 
belladonna / 2011-12-05 21:58 / Tysiącznik profesjonalny
a skąd pomysł na 19%? nowe przepisy z wydatkowaniem i stawką 19% dotyczą sprzedanych nieruchomości nabytych po 31 grudnia 2008.... a u Ciebie wchodzi w grę 10%.... od niewydatkowanej kwoty zapłacisz 10% plus odsetki... korekta PIT-23, a jakie odsetki zależy, czy składałaś oświadczenie o wydatkowaniu :)

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

marlenagubin1 / 78.8.92.* / 2010-09-12 19:04
prosze o porade w konkretnie mojej sytuacji, oczywiscie
jesli to mozliwe. WIEC:
chce sprzedac mieszkanie odziedziczone po zmarlej mamie 2 lata temu. na
mieszkanie wziety jest kredyt hipoteczny 35tys.zl. mieszkanie warte jest
170tys zl.

moja tesciowa jest w trakcie kupna domu za ktory zaplaci 60tys.zl, bez
kredytu hipotecznego. dom chcemy sprzedac od razu za 170tys.

prosze mniejwiecej wyliczyc jakie poniesiemy koszta podatku.

za uzyskane pieniazki chcemy kupic dom o wartosci 270tys zl. prosze rowniez
o informacje jakie koszta poniesiemy przy zakupie. bylabym baardzo
wdzieczna. pozdrawiam

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

PODATNIK10 / 2010-07-17 15:38
Mam pytanie czy w rozliczeniu przychodu ze sprzedaży nieruchomości zbytej przed upływem 5 lat moge rozliczyc tez odsteki kredytu zaciągnietego na zakup nowej nieruchomości ale spłacane jeszcze przed sprzedażą nieruchomości - (kredyt musiałem wziąć wczesniej żeby sfinansować zakup nowej nieruchomości) czy tylko spłacane po sprzedaży nieruchomości ?
 
ewelina_z / 2010-07-18 06:07
Wydatkować możesz od dnia sprzedaży. Chyba, że była przed sprzedażą spisana umowa przedwstępna, z której wynika, że dostałeś jakiś zadatek to wtedy spłata kredytu od umowy przedwstępnej w kwocie zadatku będzie do uznania. W końcu zgodnie z przepisami masz wydatkować pieniądze ze sprzedaży, a te możesz wydatkować dopiero jak je dostaniesz.

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

uczciwosc / 2010-07-05 16:48
a jak wyglada sprawa gdy mieszkanie zostalo odziedziczone w drodze spadku i zostalo przeznaczone na sprzedaz ?
 
szklarek / 2010-07-05 17:58 / Tysiącznik na forum
Jeśli od chwili nabycia spadku do sprzedaży minie więcej niż 5 lat- brak podatku. Jeśli mniej- jest podatek, ale zależy on jak i możliwość jego uniknięcia od tego, który konkretnie rok to był.
 
wiwan / 2010-07-08 16:31 / Tysiącznik na forum
Trochę doprecyzuję, że te 5 lat w tym przypadku oznacza 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, a nabycie oznacza tu dzień śmierci spadkodawcy.
I bardzo generalnie,w formie "tabelki" w zależności od roku nabycia podatek i możliwość jego uniknięcia/ ulga przedstawiają się następująco:
1. do 2006 włącznie, 10 % Przychodu, ulga mieszkaniowa
2. 2007-2008, 19% Dochodu, ulga meldunkowa
3.od 2009, 19% Dochodu, ulga mieszkaniowa
 
belladonna / 2010-07-10 21:03 / Tysiącznik profesjonalny
A ja jeszcze "doprecyzuję doprecyzowanie", że przychód ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku (darowizny) do 31 grudnia 2006 jest zwolniony z podatku w całości :-)
 
wiwan / 2010-07-11 10:09 / Tysiącznik na forum
Factus est. Belladonna jak zawsze perfekcyjnie przytomna mimo upałów :-)

10% do 2006 dotyczy nabyć innych- czyli po prostu nieruchomości kupionych, te z darowizn i spadków są zwolnione.(art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. d) ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006 r.)

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

el_kar / 62.87.208.* / 2010-06-28 13:02
Mam pytanie: czy okres dwuletni liczony jest od momentu podpoisania aktu notarialnego sprzedaży mieszkania czy też od daty podpisania umowy przedwstepnej?
Ja miałam podpisaną umowę przedwstępną z zaliczką na kwote 2 tys zł., a po dwóch miesiacach podpisałam akt notarialny sprzedaży mieszkania. Czy od daty podpisania umowy przedwstepnej mogę zacząć już wydatkować całą kwotę czy tylko do wysokości otrzymanej zaliczki?
 
ewelina_z / 2010-06-29 07:04
Możesz wydatkować od umowy przedwstępnej ale tylko do wysokości zadatku. To logiczne przecież że pieniądze ze sprzedazy nieruchomości możesz wydatkować dopiero wtedy kiedy je dostaniesz. Wcześniej będziesz wydatkować inne pieniądze ale to nie z nich masz się tłumaczyć tylko z tych konkretnych pieniedzy ze sprzedaży.
 
belladonna / 2010-06-28 21:19 / Tysiącznik profesjonalny
Fragment interpretacji:
sygnatura: IPPB1/415-89/10-4/AM
Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
2010-05-07
"Niewątpliwie pod pojęciem "zbycia" użytego w tym przepisie należy natomiast rozumieć każdą czynność prawną przenoszącą własność nieruchomości i ograniczonych praw rzeczowych w nim wymienionych, m.in. w drodze umowy sprzedaży. Wobec powyższego zawarcie umowy przedwstępnej nie powoduje skutków podatkowych, ponieważ jest ona jedynie zobowiązaniem do przeniesienia własności nieruchomości w określonym terminie. Obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie zawarcia – w wykonaniu umowy przedwstępnej – umowy sprzedaży, przenoszącej własność nieruchomości, jeżeli nie upłynęło pięć lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.

Odnośnie określenia statusu podatkowego zadatku otrzymanego przed zawarciem notarialnej umowy sprzedaży prawa do lokalu, należy zauważyć, że w myśl art. 19 ust. 1 cytowanej ustawy przychodem ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych oraz innych rzeczy, w warunkach określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży pomniejszona o koszty sprzedaży. Określając źródła przychodu i wartość przychodu, przepisy te wyraźnie wiążą powstanie przychodu z tego źródła ze sprzedażą, nawiązując bezpośrednio do umowy sprzedaży. Niewątpliwie decydujące znaczenie ma tu samo zawarcie umowy sprzedaży, albowiem wartość przychodu jest ustalana na podstawie ceny określonej w umowie".

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

Joanna Gacek / 83.3.233.* / 2010-04-16 12:14
Będę wdzięczna za pomoc : Czy rachunki dotyczące budowy nowego domu w między czasie muszą mieć datę po sprzedaży wykupionego mieszkania pracowniczego? Budowaliśmy dom przed sprzedażą mieszkania , z własnych i pożyczonych od rodziny środków. Teraz sprzedając mieszkanie pracownicze możemy spłacić rodzin, pytanie jest czy Urząd Skarbowy nie zakwestionuje daty na fakturach za budowę domu?
 
wiwan / 2010-04-16 12:25 / Tysiącznik na forum
Zakwestionuje- przeznaczenie środków ze zbycia mieszkania "na własne cele mieszkaniowe" musi się odbyć po zbyciu, tym bardziej musi tak być na fakturach.
Wszystkie faktury muszą "mieścić się" datą w tych dwu latach.

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

piolud / 2010-02-17 14:03
Czy mogę zadać pytanie dotyczące podatku 10% od sprzedaży mieszkania w 2006 roku? Sprzedawałem mieszkanie, które miało kredyt, więc cześć pieniędzy przeznaczyłem na spłatę kredytu, a pozostałą część na nowe mieszkanie. Oczywiście wszystko było jak należy tj. deklaracja w ciągu 14 dni, zakup nowego mieszkania w ciągu 2 lat.
Dzisiaj Urząd wzywa mnie do egzekucji ponieważ twierdzi, że powinieniem zapłacić podatek 10% od kwoty, którą musiałem spłacić kredyt. Twierdzi, że byłby to pieniądze nie przeznaczone na nowe mieszkanie. Ja nic nie rozumiem??? O co chodzi? Przecież ja tych pieniedzy nie widziałem na oczy, bo najpierw wziąłem kredyt, a późnij go spłaciłem. Czy mogę poprosić o pomoc tj. wyjaśnienie. Dodam, że pod koniec 2 lat tj. koniec 2008 roku Urząd wezwał mnie do rozliczenia i wszystko było dla nich ok.
piolud

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

/ 217.98.244.* / 2010-01-26 11:48
Witam wszystkich,
kupiłem mieszkanie w 2004/4, a sprzedałem w 2009/3, złożyłem stosowne oświadczenie w US. Następnie kupiłem dom którego kwota jak łatwo się domyślacie przekroczyła kwotę sprzedaży owego mieszkania - czyli sprzedaż mieszk., dokredytowanie i zakup domu. Dom kupiłem od developera (nie budowałem), a więc pieniążki ze sprzedaży mieszkania całościowo zostały wchłonięte na poczet kupna na co mam oczywiście faktury. Z prawa wynika że w ciągu 2-lat muszę przedstawić dokumenty, że pieniądze ze sprzedaży m. przeznaczyłem na inne cele mieszkaniowe, wówczas zostanę zwolniony z podatku. Skoro mam te dwie fakturki za dom które odnoszą się do stosownego aktu not. to czy jeszcze inne dokum. (faktury) wynikające z wykończenia itd. są mi potrzebne?
 
belladonna / 2010-01-26 19:12 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli już wydatkowałeś cały przychód ze sprzedaży to by można było powiedzieć po co? Ale... FV z wykończeń będą Ci potrzebne do starania się o zwrot VAT za materiały budowlane (VZM-1), więc po prostu je zbieraj :)
 
/ 217.98.244.* / 2010-01-27 10:35
Dziękuję za radę. W tzw. międzyczasie podpytałem się tu i tam i poradzono mi żebym zwyczajnie szedł do US z tymi fakturami (za dom) celem rozliczenia się i zamknięcia spr. Jako że czas mi upływa dopiero w marcu 2011, to w razie czego będę miał jeszcze czas, ale teoretycznie powinni mi kazać wypełnić jakiś chyba PIT (???) i uznać to. Chyba niczym nie ryzykuję?

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

Anna Barbara / 87.207.131.* / 2008-10-19 13:15
Sprzedaję obecnie mieszkanie po mojej w zmarłej w br. babci. Czy w takiej sytuacji obejmuje nas podatek 10% od sprzedaży mieszkania? Nie jestem zameldowana w tym mieszkaniu.

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

www_kuba_waszkowiak_com_pl / 2008-02-14 15:19 / Bywalec forum
Jeśli chcesz przekazać 1% swojego podatku za 2007r. organizacji pożytku publicznego, a nie wiesz komu - dowiesz się na
www.kuba.waszkowiak.com.pl
zakładka "Jak wypełnić zeznanie podatkowe?".

Nie zmarnuj swoich pieniędzy! Możesz pomóc dziecku!

www.kuba.waszkowiak.com.pl

.

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

Agnieszka R / 2008-01-11 12:58
Mam pytanie.W 2007r nabyłam mieszkanie od spółdzielni mieszkaniowej na nowych zasadach za przysłowiową złotówkę. W2008 r chcę to mieszkanie zamienić na większe również własnościowe. Jaki ja mam zapłacić podatek za tą zamianę? Czy ma znaczenie,że od nabycia mieszkania upłynęło dopiero parę miesięcy?. serdecznie proszę o odpowiedż.

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

komi / 217.30.129.* / 2007-07-14 00:24
Witam. Sprzedałem dwie działki budowlane w lipcu 2007 za łączną kwotę 81 000 pln. 25 września 2006 zacząłem spłacać kredyt zaciągnięty na mieszkanie kupione w sierpniu 2006. Z tego co wyczytałem na tym forum pieniądze na spłatę rat nawet sprzed okresu sprzedaży działek budowlanych będę mógł wliczyć w moje wydatki na „nową inwestycję” (to będzie około 27 000 pln (raty kredytu przez 3 lata- rok sprzed sprzedaży działki i 2 lata po sprzedaży działki) + remont po odbiorze tego mieszkania około 10 000pln). To mi daje w sumie około 37 000 pln. Oprócz tego zamierzam się budować w innym miejscu i czy te pozostałe pieniądze (tzn. 81 000–37 000=44 000pln) będę mógł wydać na drugą inwestycję to jest właśnie budowę domu, tzn czy te pieniądze mogę wydać na dwie inwestycje? Drugie moje pytanie to czy jeżeli wydam tylko część tych pieniędzy to podatek będę musiał zapłacić tylko za niewydane pieniądze czy za całą kwotę? I trzecie pytanie czy pożyczając pieniądze od rodziny na zakup działki, sprzedanie później tej działki po około 6 miesiącach i oddaniu pieniędzy rodzinie też będę musiał zapłacić podatek skoro cała transakcja była wykonana za pieniądze pożyczone od rodziny na ok. 6 miesięcy?

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

booma77 / 82.151.226.* / 2007-04-01 15:33
Witam. kupilem mieszkanie w 2005r., teraz chce je sprzedac, czy musze placi 10% podatku jesli nie mieszkam w Polsce i nie jestem tam nawet zameldowany?

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

tommistrz / 62.233.173.* / 2007-03-26 22:50
Sprzedałem mieszkanie w 2005 i zapłaciłem podatek 10%, w grudniu 2006 kupiłem nowe mieszkanie na kredyt bez wkładu własnego, a pieniądze z poprzedniego mieszkania wydałem na wykończenie nowego mieszkania. czy w takim przypadku mogę starać się odzyskać zapłacony wcześniej podatek??

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

roza73 / 86.40.137.* / 2007-01-23 19:05
witam mam pytanie kupilam mieszkanie w celach komercyjnych i chce sprzedac je w przyszlym roku a za pieniadze z pozostalymi oszczednosciami chce wybudowac dom z pensjonatem czy za mieszkanie bede musiala zaplacic 10%podatek od sprzedazy owego mieszkania.dziekuje za odpowiedz

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

roza73 / 86.40.137.* / 2007-01-23 19:05
witam mam pytanie kupilam mieszkanie w celach komercyjnych i chce sprzedac je w przyszlym roku a za pieniadze z pozostalymi oszczednosciami chce wybudowac dom z pensjonatem czy za mieszkanie bede musiala zaplacic 10%podatek od sprzedazy owego mieszkania.dziekuje za odpowiedz

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

wprowadzają w błąd / 83.23.136.* / 2006-12-10 07:10
Ależ tu bzdury wypisywane są. Dzisiaj już znane jest prawo i jest nawet korzystniejsze dla kupujących mieszkania po 1 stycznia 2007. A to co tu jest pisane to jakieś herezje. Już wtedy też trochę wiadomo było o nowych przepisach a tu ktoś pisze w dacie wrzesień 2006:O normalnie jakieś bzdury

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

swisss / 2006-09-19 22:19
Czy moze ktos pomoc znalezc odpowiedz na pytanie?Mieszkam w mieszkaniu spoldzielczym lokatorskim, na dniach mam zamiar je wykupic i niedlugo sprzedac. Czy po wykupie mieszkania ze spoldzielni a potem sprzedazy rowniez obowiazuje mnie 10 % podatek dochodowy od przychodu ze sprzedazy tego mieszkania. Przeciez lata czlonkowskie wskazuja na to ze tam sie mieszkalo znacznie dluzej, teraz dopiero nastapi jego wykup i sprzedaz.
Pozdrawiam
 
doświadczona / 81.190.230.* / 2006-11-09 12:15
nie wykupuj mieszkania w tym roku kalendarzowym, poniewaz od 1 stycznia 2007 wchodza przepisy , które automatycznie pozwalaja na przekształcenie mieszkania lokatorskiego we własnościowe , nie inwestuj w portfel prezesa sp-ni mieszkaniowej , pozdrawiam
 
basia / 89.228.73.* / 2006-11-19 18:03
mnie to też bardzo interesuje bo ma taki sam zamiar -chcę wykupić swoje stare mieszkanie .Proszę napisz coś więcej bo wszędzie się mówi o tych ulgach tylko do końca roku i powiem szczerze trochę zaspałam i boję się ,że nie zdążę z tymi wszystkimi sprawami

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

momo / 87.207.56.* / 2006-09-07 21:53
Czy zwolnieniu podlega spłata kredytu, który jest zaciągnięty na mnie i na mamę, jednak właścicielem mieszkania jest mama? W grę wchodzi jeszcze darowizna na mnie przed spłatą kredytu.
Pozdrawiam

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

Antek / 86.63.140.* / 2006-09-06 22:21
A dlaczego szanowny autor artykułu nie napisał, że jeżeli korzystaliśmy lub korzystamy z ulgi odsetkowej to nie przysługuje nam zwolnienie z podatku w części przypadającej na spłatę zaciągniętego kredytu. To bardzo istotna informacja!
 
igosoft / 2008-07-23 20:58
można zrobić korektę do zeznań i po problemie

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

kj / 193.109.127.* / 2006-08-28 09:16
A wystarczyło kupić piątkową gatete prawną, praktycznie wszystko jets wytłumaczone. Więcej niż tutaj.
 
wiwan / 81.219.231.* / 2006-08-28 22:19
nie wystarczyło ,bo artykuł w portalu jest wczesniejszy o 6 dni.

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

wamster / 2006-08-25 09:00 / "Jest lepiej!"
szkoda, ze nie uzyto nigdzie slow - refinansowany kredyt mieszkaniowy - i jak to sie ma do mozliwosci uwzglednienia go w tym aspekcie. Podejrzewam [ale to tylko moje - lajkonika zdanie], ze w tym przypadku tez nie mozna liczyc na ulgi od fiskusa. Nie planuje sprzedawac niesplaconego jeszcze mieszkania, ale je refinansowalem - niestety w trakcie zalatwiania formalnosci dowiedzialem sie, ze odsetek od kredytu refinansowanego nie mozna odliczac od podatku. W moim przypadku i tak nie mialo to wielszego wplywu, bo i tak mi sie kalkuluje zamiana kredytow.
Niemniej szkoda, ze nie wspomniano, czy ma to jakis wplyw [kredyt refinansowany] na mozliwosc unikniecia zaplaty podatku.
Pozdrawiam

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

erka / 83.19.178.* / 2006-08-23 14:57
Wszystko wskazuje na to, że zwolnienia (sprzedaż nieruchomości po upływie 5 lat i przeznaczenie środków na cele mieszkaniowe) nie zostaną utrzymane na rok 2007.Tak więc od 2007 roku nie ma co liczyć na zwolnienia, a dodatkowo zakup mieszkań jako lokata przestanie się opłacać ,bo podatek przy sprzedaży będziemy płacili od dochodu.
 
Guzzi / 87.206.203.* / 2006-09-04 16:56
Na razie z przwidywaniami co będzie w 2007 roku radziłbym być ostrożny, projekt o zmianie .... utknął w komisjach sejmowych i nie wiadomo czy przetrwa w niezmienionej formie do końca roku.
 
aśka / 80.53.107.* / 2006-08-27 17:52
chcialabym wiedziec czy w 2007 roku jeżeli sprzedam dom to zaplacę podatek od różnicy sprzedaży i kupna niezależnie od tego kiedy go kupilam?
 
erka / 62.29.133.* / 2006-08-29 17:16
Prawdopodobnie zapłaci Pani podatek na starych zasadach, pod warunkiem że kupiła go Pani przed 31/12/2006.To oznacza że zapłaci Pani 10 % od przychodu. Takie mają być przepisy przejściowe ale chyba nie będzie możliwości skorzystania ze zwolnienia.Jednym słowem dużo gorzej od nowego roku. Moim zdaniem nie ma problemu czy mam płacić od przychodu czy od dochodu, od dochodu to nawet lepiej, ale problemem jest to że znikną ulgi.Ustawodawca tak pomyślał aby podatnik się nie zorientował, że zmiana będzie ogromna.Niech Pani przeczyta sobie projekt zmian w ustawie o podatku od osób fizycznych Art.10 został zdecydowanie zmieniony, podobnie art 21mówiący o zwolnieniu z podatku jeżeli całość środków ze sprzedaży nieruchomości przeznacza podatnik na cele mieszkaniowe. Polecam: na stronach Ministerstwa Finansów, projekty ustaw.

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

prawda w oczy / 213.158.197.* / 2006-08-22 22:58
no coz, money to banda intelektualnych zer, nie dosc ze nie potrafia nic sami wymyslec tylko kradna cudze pomysly, to jeszcze na domiar zlego faktycznie nie znaja sie na finansach. No coz nowy inwestor money.pl nie wie, ze szanowny prezesunio money.pl to finansowo-merytoryczne zero, ktore na finansach zna sie tak samo dobrze jak na pasaniu koników polnych na Alasce. Zycze powodzenia w robieniu internautów w melona.
 
kafka / 217.98.20.* / 2006-08-25 09:21
O co Ci chodzi "prawdo w oczy". Jaka jest ta twoja prawda? I komu w oczy? Bardzo proszę. Jeśli oprócz wylewania jakichś niezrozumiałych frustracji, nie masz nic do powiedzenia, może powstrzymaj się od pisania...?
 
kasia i / 80.55.239.* / 2006-08-24 10:23
to zupełnie odwrotnit jak u was w bankierze.prawda frustracie ?
 
ao / 84.40.233.* / 2006-08-23 11:26
Dziękuję za opinie. Staramy sie byc coraz lepsi.

Prezes Money.pl

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

ws / 83.31.9.* / 2006-08-22 18:24
Portal finansowy Nr. 1", jak sam siebie nazywa Money.pl, nie zna się na finansach. Pod płaszczykiem finansów zajmuje się politykierstwem. Robi to w sposób "szmatławy" manipulując nami. Prześledźcie to. Krytyczne wpisy o swich działaniach bezpardonowo usuwa. Kto za tym stoi? Brzydzę się oszustami i manipulantami. Fe. Nie odwiedzajcie tego portalu. Uczcie się, ale bojkotujcie oszustów i manipulatorów. Macie inne, bardziej obiektywne, fachowe i przyzwoite portale.
Dopóki Money.pl publikuje i nie usuwa ze swojego forum wulgarnych, ale i obraźliwych wpisów - ja mam prawo umieszczać swoje krytyczne uwagi na ten temat. Chamskie postawy i szmatłastwo cały czas prowokujecie. Sami to siejecie. Spójrzcie nawet na same tytuły waszych tzw. "wywiadów". Mam bardzo rozległe znajomości. Oni mogą was zalać setkami protestów. Jeszcze tego nie uruchamiam, bo liczę, że się Money.pl opamięta. Jeśli chamstwa nie będziecie "siać", tylko skrupulatnie eliminować - ja zaniecham swoich nawet uwag krytycznych pod adresem Money.pl W przeciwnym razie, nietrudno przeiwdzieć, że wkrótce będziecie mieli kłopoty nawet z prokuraturą. Jeśli ktoś prowadzi strzelnicę, musi zadbać, aby do przechodniów nie strzelano. Na forum społecznym nie ważne, czy coś jest prywatne, czy państwowe. Nie pomoże tu żadna "krycha", "maniuś", czy "MSMAXXIS". Prywatnym możecie być u siebie w domu. Podsycacie bezpardonową, niecenzuralną i wulgarną krytykę. Robicie to rękami "anonimów" i niezorientowanych ludzi. Spróbujcie, gdy was ktoś krytykuje, tymbardziej, że robi to w dozwolony sposób. Ja nei z roli, ani z soli, jeno z tego co mnie boli. (nie jestem z Samoobrony, czy LPR-u, zresztą to nie wasza sprawa.)
 
BipBlop / 2006-08-25 17:29 / portfel / "Dr No"
Czyzby pan WS pracowal w deweloperce i mial na sumienu kilka grzechow opisanych w artykule? Prawda w oczy kole.
 
MSMAXXIS / 131.188.36.* / 2006-08-24 17:18
Nie wiem dlaczego tak atakujesz money. Co do mnie, to nie jestem anonimowy - wiekszosc znajomych z zycia prywatnego zna moj login. Money czytam raczej systematycznie od 2-3 lat. Zreszta nie tylko money, bo jeszcze forbes'a, gdzie raczej ciezko cos skomentowac na forum, gdyz go nie ma, czasem puls biznesu, biznes onet i egospodarke. Na money komentuje, bo podoba mi sie forma graficzna (widoczne wszystkie komentarze). Poza tym czesto wypowiadaja sie ludzie, ktorzy wiedza co znaczy "konstruktywny komentarz" i z reguly pisza na temat (choc czasem trafia sie cos nie zwiazane z trescia artykulu).
Jest kilka osob, ktore stoja "murem" za PISem lub za PO czy za obojetnie jakim ugrupowaniem, ale to akurat dla mnie nie ma znaczenia, a w sumie nawet lepiej, ze sa wszyscy. Jednak wazne jest to, jak kto potrafi uargumentowac swoja wypowiedz i czy mowi na temat (swoja droga przepraszam wszystkich forumowiczow za ta wypowiedz, bo mialo dotyczyc mieszkan). Czy to trafi do innych - nie wiem - to juz decyzja kazdego czytelnika czy sie ze mna zgodzi czy nie.
Pozdrawiam i czekam na krytyke, ale prosze, jesli juz sie pojawi niech bedzie poparta argumentami. Bo narzekac i marudzic kazdy bez powodu potrafi.
 
autor / 200.23.91.* / 2006-08-24 01:22
ale jestes zgorzknialy i cienias do tego. Napisz cos konkretnego dlaczego sie nie zgadzasz i .....wlasciwie o co ci chodzi? Badz troche konstruktywny.
 
brs / 83.6.224.* / 2006-08-23 16:06
Do szanownych forumowiczów "prawda w..." i "ws" oraz innych o podobnych poglądach mam prośbę. Jeżeli wam się nie podoba ten portal to "fora ze dwora". Nikt nikogo nie zmusza do "bycia tu"
 
Redaktor Naczelny / 2006-08-23 11:41
Dziekujemy za kolejna krytyczna opinie na nasz temat. Staramy sie byc lepsi.
 
obserwator / 83.20.220.* / 2006-08-22 20:16
po co sie denerwować, lepiej policzyć do dziesięciu, złość piekności szkodzi, tyle słów zostało wypowiedzianych, niektórych o wiele za duzo i są pelne złości, sa wypowiedzi różne , nie wszystko mi sie podobaja, moje własne też kilka dni po ich napisaniu, zatem cierpliwości każdemu nalezy życzyć po równo.
 
pan / 83.22.220.* / 2006-08-22 19:54
A.... o co chodzi?

Re: Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

pimar26 / 2006-08-22 13:52
Czy ktos moze mi powiedziec czy musze zaplacic podatek za sprzedaz mieszkania jesli wydam te pieniadze na nowe mieszkanie ale w miedzyczasie wezme rowniez kredyt na nie? Bede wplacal na konto spoldzielni pieniadze ze swojego konta a nastepnie bank bedzie wyplacal mi rownowartosc. Cos jakby refinansowanie ale jeszcze przed zakonczeniem inwestycji. Reasumujac, czy musze zaplacic podatek gdy wydam swoje pieniadze ale wezme kredyt hipoteczny na to nowe mieszkanie?
 
x / 86.130.172.* / 2006-08-22 14:42
Istotne jest, aby cala kwota uzyskana ze sprzedazy nieruchomosci, a nie kredytu, zostala przeznaczona na zakup kolejnego lokum. I to wszystko musi sie wydarzyc w ciagu 2 lat. Reasumujac: najpierw wplacaj pieniadze ze sprzedazy, a potem z kredytu.
 
pimar26 / 2006-08-22 17:10
Problem jest w tym, ze dla urzedu skarbowego wiazacy jest akt notarialny, na ktorym bedzie widniala kwota transakcji. Biorac kredyt do US wysylana jest informacja o wysokosci uzyskanego kredytu. Czy dla US istotne jest jakimi pieniedzmi bylo placone za nowe mieszkanie? Chcialem splacic tymi pieniedzmi stary kredyt, ktory zaciagnalem w 2003r. ale okazuje sie, ze tymi pieniedzmi nie moge. Dlatego myslalem, ze moglbym stary kredyt splacic nowym, a za mieszkanie zaplacic pieniedzmi uzyskanymi ze sprzedazy mieszkania. Czy moge tak uczynic?
 
doris / 81.168.159.* / 2006-08-25 21:32
Kupiłam w grudniu 2005 r. nowe mieszkanie, ponieważ dopiero w sierpniu je wyremontoewałam mogę sobie pozwolić na sprzedaż mieszkanie w którym mieszkam a jestem właścicielem od 4 lat. Czy te 2 lata liczą się od daty aktu notarialnego sprzedawanego lokalu? Czy jesli akt notarialny podpiszę we wrześniu a ciągle zbieram np rachunki na remont nowego mieszkania to nie będzie mi to zaliczone? To mieszkanie kupione w grudniu 2005 roku nie będzie mi zaliczone, bo już się pytałam w US:(
 
a / 62.29.133.* / 2006-08-29 17:21
Ulga remontowa chyba się skończyła w 2005r.
Narzędzia