Na skróty
Money.plPodatkiPoradniki podatkoweUlga na dzieci 2012. Jak z niej skorzystać?
2012-12-04 07:00

Ulga na dzieci 2012. Jak z niej skorzystać?

Ulga na dzieci 2012. Jak z niej skorzystać?
[fot: Bartosz Chochołowski]

Po raz ostatni można na dotychczasowych zasadach skorzystać z popularnej ulgi prorodzinnej.

Odliczenie przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym i rodzicom zastępczym. Przy jednym dziecku oboje rodzice i opiekunowie mogą zmniejszyć podatek o kwotę wspólnego limitu, czyli 1112,04 złotych. Mogą dowolnie podzielić między siebie to odliczenie, o ile oboje wspólnie sprawują opiekę. Co do zasady, w przypadku gdy jedno z rodziców mieszka osobno, odliczenia powinno dokonać drugie, faktycznie zajmujące się córką czy synem.

W praktyce jednak fiskus stoi na stanowisku, że rodzice dobrowolnie ustalają między sobą proporcje, w jakich podzielą ulgę na dzieci.

Dziecko urodzone w trakcie roku

Gdy dziecko urodzi się w trakcie roku kalendarzowego lub w przypadku rodzin zastępczych i opiekunów prawnych, przyznana zostanie nad nim opieka, obniżka przysługuje proporcjonalnie - 92,67 złotych za każdy miesiąc sprawowania władzy nad małoletnim. Jeśli narodziny nastąpiły w połowie miesiąca, także rozlicza się całą należną za ten miesiąc kwotę.

Giełda na żywo

Gracze na Wall Steet czekają na Janet Yellen

Sprawdź, jak przebiegła poniedziałkowa sesja na nowojorskiej giełdzie.

Giełda na żywo

GPW: Te czynniki nie zachęcają do kupowania akcji

Wzrost napięcia politycznego w związku sankcjami ekonomicznymi przeciw...

Do kiedy można skorzystać?

Obniżka podatku należy się za opiekę nad potomkiem - do ukończenia przez niego 18 roku życia, chyba, że wcześniej zawrze małżeństwo - wtedy do dnia ślubu. Z odliczenia skorzystać można też na każde dziecko do 25 roku życia, które uczy się lub studiuje.

Od pewnego czasu już nie są z tego wyłączeni studiujący i uczący się za granicą - przepis mówi o szkołach, do których ma zastosowanie prawo o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie

Jeśli syn lub córka w trakcie roku skończą 18 lub 25 lat, ulgę na dzieci odliczamy proporcjonalnie - za każdy miesiąc w wysokości 92,67 złotych. Miesiąc nauki jest tu określony dość liberalnie - wystarczy, by dziecko uczyło się przynajmniej jeden dzień.

Odliczenia nie zmniejsza przebywanie na urlopie dziekańskim, czy wakacje. Jednak w przypadku utraty statusu studenta, na przykład przed obroną pracy magisterskiej czy licencjackiej, tego czasu oczekiwania nie traktuje się jako nauki.

Kto nie skorzysta?

Prawo do ulgi mają jedynie podatnicy rozliczający się według skali podatkowej. Nie odliczą jej więc przedsiębiorcy, którzy płacą podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub też korzystają z karty podatkowej.

Jakie dokumenty są potrzebne

Do zeznania PIT-36 lub PIT-37 za 2010 rok, składanego do końca kwietnia 2011 roku, podatnik powinien dołączyć druk PIT-O. Załącznik ten musi zawierać dane dzieci - ich liczbę i numery PESEL. Jeśli dziecko nie ma jeszcze przyznanego numeru, należy podać jego imię, nazwisko i datę urodzenia.

Pozostałe dokumenty, takie jak akt urodzenia, zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka, zaświadczenie sądu o ustaleniu rodziny zastępczej czy dokument potwierdzający, że pełnoletnie dziecko uczy się lub studiuje, pokazujemy tylko na wezwanie urzędu lub podczas kontroli.

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


Re: Ulga na dzieci 2012. Jak z niej skorzystać?

508xxx / 87.206.168.* / 2014-04-17 20:48
Czy zeby skorzystac z ulgi na 1 dziecko trzeba sie rozliczyc wspolnie? Chcielismy rozliczyc sie osobno. Maz rozliczylby sie sam z dzieckiem a ja (zona) sama. Meżowi przekracza 56tys i wyskakuje blad w pit0 i nie moge wyslac e-deklaracji.
Wspolnie nie przekracza nam (112tys), lecz rozliczajac sie osobno wiecej zwrotu dostaniemy niz wspolnie z dzieckiem. Nie moge wyszukac odp. a co gorsza ja juz sama wyslalam e-deklaracje swoja. Co teraz?
belladonna / 2014-04-17 22:15 / Tysiącznik profesjonalny
Dochody małżonków nie mogą przekroczyć 112, a rozliczanie jest wg wyboru (osobno lub wspólnie).
Jak edek nie puści niech wyśle papierowy (hm.... ja bym napisała gdzieś na PIT infor dla US, że wspólne dochody małżonków nie przekraczają 112 tyś.). Dziwnie, że edek nie puści. Osoba samotnie wychowująca też ma limit 112 tyś., no ale może nie krzyczy jak towarzyszy temu kwadrat 4 (sposób rozliczania). No ale jak samotnie wychowujący wyśle PIT po terminie (nie może już rozliczyć się preferencyjnie) to? też edek nie puści, jak będzie miał dochody np. 60 tyś. i ulgę na 1 dziecko? Coś niedopracowali temat :)

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

katarzynka04 / 2013-04-28 13:19
Witam, córka skończyła liceum w czerwcu 2011r, a w lutym 2012 rozpoczęła dalszą naukę w policealnym technikum w trybie zaocznym. Jest zarejestrowana w UP i nie osiąga żadnych dochodów. Płacę po 800zł czesnego za każdy semestr. Czy mogę odliczyć ulgę pomimo przerwy w nauce i czy jest jakaś opcja co do czesnego. Proszę o pilną odpowiedź bo czas nagli, za co serdecznie dziękuję :)
belladonna / 2013-04-28 14:54 / Tysiącznik profesjonalny
Odliczasz ulgę prorodzinną za 2012 od lutego do grudnia (czyli 11 miesięcy). Nie, czesne nie podlega odliczeniu w zagadnieniu zeznania rocznego (nie ma takiej ulgi) :)
katarzynka04 / 2013-04-28 15:20
Bardzo dziękuję za pomoc ;)

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

szwkmobi / 89.70.26.* / 2013-04-26 19:43
Ciekawe skąd taka interpretacja: "Jednak w przypadku utraty statusu studenta, na przykład przed obroną pracy magisterskiej czy licencjackiej, tego czasu oczekiwania nie traktuje się jako nauki."

Zgodnie bowiem z art. 167 obowiązującej ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym" (Dz. U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.)
ustęp 2 mówi: "Datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego, w przypadku
kierunków lekarskiego, lekarsko-dentystycznego i weterynarii - data złożenia ostatniego
wymaganego planem studiów egzaminu, a w przypadku kierunku farmacja - data zaliczenia
ostatniej, przewidzianej w planie studiów praktyki."

Ponadto jak mówi ust. 2a. "Osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia, zachowuje prawa studenta do dnia
31 października roku, w którym ukończyła te studia."

Czyli jeśli na przykład student zakończy naukę i złoży egzamin przed wakacjami to pozostaje studentem do października.
belladonna / 2013-04-27 07:42 / Tysiącznik profesjonalny
Chyba kij ma 2 końce, bo znam przypadek przesuwania terminu na złożenie pracy magisterskiej o ponad rok. Dlatego ja bym tę interpretację widziała tak:
student finalnie złożył pracę w listopadzie i obronił ją w grudniu, wiec? od 31 października do grudnia to czas oczekiwania :)

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

Marta1001 / 109.241.3.* / 2013-04-09 20:03
Witam. Jak należy obliczyć dochód dziecka? Czy dochód = (przychód z PIT11 dziecka minus koszty uzyskania przychodu z PIT11 minus składka na ubezp. zdrowotne&społeczne)?
belladonna / 2013-04-09 20:26 / Tysiącznik profesjonalny
Do czego?
Marta1001 / 109.241.3.* / 2013-04-09 20:45
Chodzi mi o wyliczenie dochodu dziecka aby sprawdzić czy można skorzystać z ulgi rodzinnej (córka ma 22 lata, studiuje i dorabiała na umowę zlecenie). Nie wiem czy mogę odliczyć ulgę czy nie? Przychód z jej PIT11 to 3772 zł i koszt uzyskania przychodu 745 zl.
belladonna / 2013-04-10 17:07 / Tysiącznik profesjonalny
Fiskus stoi na stanowisku, ze dochód brutto (przychód minus KUP)dziecka nie może przekroczyć kwoty 3089 zł, aby rodzic odliczył ulgę (bo reszta warunków widzę spełnione, nauka i wiek).
3772 - 745 = 3027 zł. Jak to jedyne dochody studentki to masz prawo do ulgi (a ona się rozlicza w swoim PIT-37 i pobrane zaliczki w całości będzie mieć do zwrotu):)
PBDA Consulting / 2013-04-09 21:08
"Z ulgi mogą korzystać także osoby wychowujące
pełnoletnie dzieci do 25 roku życia, pod warunkiem,
że dzieci te uczą się lub studiują (także za granicą),
oraz że w roku podatkowym, którego dotyczy odliczenie,
nie uzyskały dochodów opodatkowanych według
skali podatkowej lub z kapitałów pieniężnych opodatkowanych
przy zastosowaniu 19% stawki w łącznej
wysokości przekraczającej 3089 zł (556,02 zł : 18%).
Do dochodów tych wliczane są również zarobki uzyskane
przez pełnoletnie dzieci za granicą i to bez
względu na to jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania
ma do nich zastosowanie."
PBDA Consulting / 2013-04-09 21:26
Z ulgi na dziecko mogą korzystać osoby, nawet gdy dziecko osiągnęło własne zarobki, ale pod warunkiem , że nie przekroczyły one kwoty wolnej od podatku( kwota wolna od podatku to kwota nie przekraczająca 3091zł)
belladonna / 2013-04-12 16:33 / Tysiącznik profesjonalny
Nie 3091 (bo rodzic już przy takiej kwocie praw do ulgi nie ma), a 3089, bo wg ustawy PIT, cyt. "nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej"

i tutaj kłania się matematyka, gdyż 556,02 / 0,18 = 3089 :)

Inna sprawa, że fiskus stoi na stanowisku, iż 3089 ma być dochodem brutto (przychód minus KUP), a w orzecznictwie pojawia się też coś innego :)
Marta1001 / 109.241.3.* / 2013-04-09 21:20
Czyli w tym przypadku dochód dziecka to 3772-745 = 3027 -> jest mniejszy od 3089 i można skorzystać z ulgi.

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

karina631 / 2013-04-09 15:49
Witam. Bardzo proszę o poradę. Mam 19 lat i jestem w klasie maturalnej w liceum. Otrzymuje rentę rodzinną po zmarłym tacie w wysokości ok 700zł. DO tej pory moja mama dostawała ok 1500zł zwrotu z podatku, jednakże w ubiegłe wakacje podjęłam prace na umowę zlecenie na okres nie całych 2 tygodni za co otrzymałam wynagrodzenie w wysokości 350zł. Pani która co roku nas rozlicza stwierdziła, że przez to, że pracowałam nie może mnie już rozliczać razem z mamą i wyliczyła nam osobno zwroty: mi w wysokości 0zł a mojej mamie jedyne 59zł czy jest to możliwe, że przez moją pracę moja mama dostanie aż ponad 1400zł mniej niż w poprzednich latach?? Z góry dziękuję za odpowiedź.
belladonna / 2013-04-09 19:54 / Tysiącznik profesjonalny
Ty rozliczasz się z renty i zlecania (masz 2 źródła dochodu). Co do mamy czy może się rozliczać jako osoba samotnie wychowująca i odliczyć ulgę zależy od wysokości Twoich dochodów POZA renta rodzinną (jej się nie wlicza). Jak poza rentą Twój dochód to 350 zł, wiec mama może rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca i odliczyć ulgę. Niech złoży korektę do 30 kwietnia (do tego czasu ciągle może się rozliczyć jako osoba samotnie wychowująca, bo potem już nie... co do ulgi i po 30 kwietnia w korekcie odliczyć by mogła) :)

Ustawa PIT (art. 6 ust. 4 pkt 3):
"3) do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej"
jak widać z wyjątkiem renty rodzinnej, czyli jak dziecka dochody w roku nie przekroczą kwoty 3089 zł (pomijając rentę rodzinną), rodzic nie traci praw do samotnego rozliczania (wdowa) oraz ulgi na dziecko :)
belladonna / 2013-04-09 19:56 / Tysiącznik profesjonalny
oczywiście z warunkiem do 25 roku i uczące się :)

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

FIKEJ30 / 95.40.193.* / 2013-04-06 23:44
Witam. Rozliczyłem się z żoną oddzielnie, mamy córkę. Najprawdopodobniej żona ulgę na dziecko wzięła na siebie. Przyznam że bez porozumienia ze mną. Rozliczyła się pierwsza. Czy można w tej sprawie jeszcze coś zmienić?
belladonna / 2013-04-07 09:14 / Tysiącznik profesjonalny
Odlicza ten, co wychowuje dziecko (rozumiem małoletnie) = u niego mieszka :)

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

zakłopotana 564 / 93.154.133.* / 2013-04-04 20:10
Rodzice chcą odliczyć od podatku dziecko które ma 23 lata i do czerwca uczyło się. Czy okres do odliczenia obejmuje także wakacje, czyli mają odliczyć do czerwca czy do sierpnia (koniec wakacji)??
Z góry dziękuję.
belladonna / 2013-04-04 20:27 / Tysiącznik profesjonalny
Gdzie się uczyło (jaka szkoła, średnia studia, jak studia jakie, obrona itp) oraz czy dziecko dochodów w roku podatkowym nie miało, a jak miało z czego i w jakiej wysoko sci, bo to kluczowe :)

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

karola910 / 83.22.63.* / 2013-04-03 14:33
mam pytanie odliczam od podatku dwójkę dzieci z czego jednego tylko za miesiąc. Dziś odebrałam rozliczenia i w nadpłacie mam tylko 720 zł. Może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego?? proszę o szybką odpowiedz, z góry dziękuje.
rob125 / 81.15.192.* / 2013-04-04 17:20
Witam, w tym roku skończę 25 lat, w zeszłym roku studiowałem i miałem podejść do obrony licencjata, z przyczyn losowych nie udało mi się tego dokonać, a jako, że kierunek był finansowany przez unię wszystko działało na nieco innych zasadach i nie mogłem się ubiegać o kolejny termin obrony. Wszystkie przedmioty z 6tego semestru mam zaliczone, tylko się nie obroniłem i dowiedziałem się, że muszę powtarzać cały semestr. Oficjalnie byłem studentem do 31.10.2012 (pieczątka na legitymacji), przez cały 2012 nie podejmowałem opodatkowanej pracy, czy rodzice mogą odliczyć sobie za mnie te 10 miesięcy czy może mniej? Z góry dziękuję za odpowiedź.
belladonna / 2013-04-04 17:56 / Tysiącznik profesjonalny
Gdy fiskus weryfikuje ulgę (np wypadnie na rodziców) poproszą o dokument, z którego wynika dokąd studiowałeś (skoro to było do 10.2012, to jak najbardziej ulga zasadna za 10 miesięcy, skoro warunek dochodowy i wiekowy spełniasz) :)
rob125 / 81.15.192.* / 2013-04-04 18:11
Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź, odnośnie tego dokumentu - czy już mam załatwiać ten papier czy jest szansa, że nie będą tego wymagali i oszczędzę sobie wycieczki?
belladonna / 2013-04-04 18:32 / Tysiącznik profesjonalny
załatwisz jak będą chcieli :)
belladonna / 2013-04-04 18:44 / Tysiącznik profesjonalny
No dobra, nie byłabym sobą gdybym nie dodała jeszcze: zadzwoń na uczelnię, czy zaświadczenie o studiowaniu to będzie okres I-X (tak dla pewności) :)
rob125 / 81.15.192.* / 2013-04-04 19:12
Piękne dzięki za porady :)
belladonna / 2013-04-03 15:24 / Tysiącznik profesjonalny
Możesz nie mieć pokrycia w podatku dla całej ulgi. Jaką masz kwotę w poz. 112 i 119 PIT?
karola910 / 83.22.63.* / 2013-04-03 16:26
poz.112 729,48 a poz.119 726
belladonna / 2013-04-03 16:34 / Tysiącznik profesjonalny
Jak w poz. 119 jest 726, to i do zwrotu 726 tak? Widzisz, masz tylko pokrycie w podatku w kwocie 729,48 dla ulgi na dzieci. A ulgi odliczamy w całości jak mamy pokrycie w podatku, jak nie mamy pokrycia w całości to odliczamy do okrycia (nie ma podatków ujemnych) :)
karola910 / 83.22.63.* / 2013-04-03 17:57
Tak. Ok to dziękuje bardzo za informacje na przyszłość będę wiedziała:) pozdrawiam

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

mackies1990 / 109.95.204.* / 2013-04-01 11:20
Witam, mam 22 lata i otrzymuje po zmarlym ojcu rente rodzinna. Posiadam status studenta. Moja mama w swoim rozliczeniu rocznym chce na mnie odliczyc ulge na dziecko, natomiast ja w poprzednim roku troche inwestowalem na rynku walutowym. Co prawda nie wyszedlem na plus, czy pomimo tego moze ta ulge rozliczyc?

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

Marta630 / 109.243.61.* / 2013-03-30 17:21
JA: czy jesli moja mama i ja dostajemy pit40A z racji renty rodzinnej ale ja sie ucze nadal, mam 20lat, to mozna wypelnic ten pit0? Dodam jeszcze ze ta renta rodzinna jest po smierci mojego taty, mama wychowuje mnie sama, renta podzielna jest na nas dwie dlatego nie tylko mama sie rozlicza z pit40A ale ja rozniez

BELLADONNA: Jak u mamy w PIT-40A podatek występuje to może to rozliczyć w PIT-37 (tylko swoje) i odliczyć ulgę na Ciebie (skoro renta rodzinna to Twój jedyny dochód). Z 40A zaliczka na podatek to poz. 45 tego PIT :)

JA: nie do konca zrozumialam ;D mama musi poza tym pit40A wypelnic dwa pity tj. 37 i O tak? A ja czytalam ze ulga na dziecko przysluguje jesli jego dochody nie przekraczaja 3000zl a ja mam za 2012r. jakies 8000zl wiec jak to w koncu jest?;D
belladonna / 2013-03-30 20:22 / Tysiącznik profesjonalny
Ustawa:
"3) do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej"

Jak widać renta rodzinna jest wyłączona, czyli gdybyś inne dochody (zlecenia itp) uzyskała powyżej 3089 zł to mama by praw do ulgi nie miała. Jak masz tylko rentę rodzina to mama odlicza ulgę na Ciebie (PIT-37 i PIT/O) :)
Marta630 / 164.127.121.* / 2013-04-01 18:32
wszystko jasne dziekuje ;)

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

pati0301 / 83.23.98.* / 2013-03-30 14:00
dzien dobry moj dochod w roku 2012 wyniosl ok 500zl czy musze sie rozliczac???
belladonna / 2013-03-30 14:17 / Tysiącznik profesjonalny
Jak ze źródła podlegającego opodatkowaniu to tak :)

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

Adrian1004 / 87.207.152.* / 2013-03-29 06:38
Żona ma firmę, jest na podatku liniowym.Rozlicza się samodzielnie poprzez księgową. Czy ja mogę odpisać ulgę na 1,5 roczne dziecko? Będę wdzięczny za odpowiedz.
belladonna / 2013-03-29 19:18 / Tysiącznik profesjonalny
Jak masz tylko dochody opodatkowane wg skali to przeciwwskazań nie ma do ulgi (jedynie składasz PIT indywidualny skoro zona na liniowym):)

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

gracjanna00 / 2013-03-26 21:45
Witam,
urodziłam córeczkę 30.04.2012 czy kwota 92,67 obejmuje również kwiecień? Jestem matką samotnie wychowującą dziecko czy wszystkie czynności rozliczenia są takie same jak dla matek w związkach małżeńskich?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam ;)
gracjanna00 / 2013-04-11 21:48
A czy jeszcze jakieś ulgi przysługują mi jako samotnej matce? Jeżeli tak to jakie?
Egeria / 164.127.140.* / 2013-03-30 21:43
Za kwiecień 1/30 z 92,67. Samotnie wychowująca dla US to każda matka, która nie jest w związku małżeńskim czyli panna, wdowa, rozwódka i nieważne czy dostaje alimenty czy nie. Oczywiście MOPS nie uznaje samotnego wychowania jeśli są przyznane alimenty ale US owszem.
belladonna / 2013-04-01 10:02 / Tysiącznik profesjonalny
Nie rób fermentu z 1/30, za cały miesiąc i już :)
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/111913,za_miesiac_narodzin_dziecka_przysluguje_ulga.html
belladonna / 2013-03-26 22:36 / Tysiącznik profesjonalny
Obejmuje kwiecień. Ao jakie czynniki pytasz nie wiem. Zasadniczo matka samotnie wychowująca w rzeczywistości (bo żyjąca bez związku z ojcem dziecka samotnie nie wychowuje) może się rozliczać w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących, czego nie zrobi matka w związku małżeńskim :)

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

Stevie2620 / 31.174.143.* / 2013-03-25 20:19
Witam. Mam 19 lat i uczę sie zaocznie w szkole policealnej. Czy jeśli dołaczone do rozliczenia podatkowego było zaswiadczenie że jestem słuchaczem danej szkoły od bodajże 20 września 2013r to czy rodzicom przysługuje ulga za cały rok czy za miesiące od kiedy zacząłem sie uczyć? Dodam że wczesniej była ciagłośc nauki i kontynuuje teraz zaocznie.
belladonna / 2013-03-25 20:25 / Tysiącznik profesjonalny
2013? 20 wrzesień 2013 jeszcze przed nami.
Co było w 2012? od stycznia do grudnia :-)
stevie2620 / 31.174.143.* / 2013-03-25 20:40
W 2012r normalnie sie uczyłem w styczniu (cały rok szkolny) az do czerwca i we wrześniu kontynuowałem po prostu nauke w innej szkole w trybie zaocznym i ucze się aż do teraz :)
belladonna / 2013-03-25 20:55 / Tysiącznik profesjonalny
Nie ma znaczenia tryb: zaoczny, wieczorowy, dzienny. Ma znaczenie nauka (a tutaj jest kontynuacja) oraz wymóg dochodowy dziecka (a o dochodach nic nie piszesz). Jak wymóg dochodowy spełniony odliczają cały rok. Do PIT się zaświadczeń nie dołącza. Jak US kiedyś poprosi o dowody na prawa do odliczonej ulgi to wtedy mu dostarczamy zaświadczenia itd :)
Stevie2620 / 31.174.143.* / 2013-03-25 21:03
Dzięki. Dochodów żadnych nie uzyskałem więc będzie w porządku.

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

kicia211 / 109.243.85.* / 2013-03-25 18:27
witam, mam córkę, która ur dziecko w 2009r ale nadal sie uczyla, oprocz tego miala jeszcze rente rodzinna, ja ją odliczałam jako moje dziecko uczące sie a teraz dowiedziałam sie ze nie prawnie pobieralam ulge na dziecko uczące sie i musze zwrocic wszystko co pobralam na nią. czy ktoas moze mi pomoc? jak mam to rozumiec i dlaczego US chce zwrotu ? z gory bardzo dziekuje za pomoc
belladonna / 2013-03-25 18:52 / Tysiącznik profesjonalny
Jest mężatką?
belladonna / 2013-03-25 20:33 / Tysiącznik profesjonalny
Zginie mi potem ten wątek, to pisze.
Jak nie jest mężatką to sam fakt posiadania dziecka przez córkę nie jest podstawą do utraty praw do ulgi prorodzinnej dla rodzica. Ustawodawca nic na ten temat nie pisze, a jedynie od miesiąca kiedy dziecko wejdzie w związek małżeński rodzice prawa tracą.
Przy spełnieniu wymogów dochodu (renta rodzinna się do tego nie wlicza) i nauki dziecka pełnoletniego (do 25 roku życia) sam fakt bycia mamą przez to dziecko nic nie zmienia (jedynie zamążpójście)
Na potwierdzenie moich teorii to:
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/415470,ulga_prorodzinna_czy_jest_ulga_na_corke_ktora_ma_wlasne_dziecko.html
kicia211 / 89.228.154.* / 2013-04-09 21:34
slicznie dziękuję za udzielona informacje przyda sie jak bede na dywaniku w skarbowce :) dziekuje jeszcze raz

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

ANIA702 / 79.187.128.* / 2013-03-25 12:38
witam,
Mam pytanie odnośnie ulgi na dziecko. Mam syna który ma 18 lat i uczy się w szkole wieczorowej. Czy mogę się rozliczyć z niego jeśli osiągnął dochód w wykokosi 370zł z tytułu umowy o dzieło.
Pozdrawiam
ANIA
belladonna / 2013-03-25 17:42 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli cały rok 2012 miał 18 lat, to do całego okresu ma zastosowanie wymóg dochodowy i nauki... no ale skoro dochód 370 zł, to nie wnikam głębiej, bo ulga się należy i przy założeniu 18 lat w całym roku 2012 :)

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

mama78 / 79.163.229.* / 2013-03-22 09:49
Witam,
mam pytanie rozliczam się wspólnie z małżonkiem i mam podatku 1706,40 mamy dwójkę dzieci ile mogę odliczyć sobie ulgi?Rozumiem,że w załączniku O mogę tylko jedno dziecko rozliczyć?

z góry dziękuję
belladonna / 2013-03-22 16:41 / Tysiącznik profesjonalny
Jak pokrycie w podatku dla ulgi to kwota 1706,40 to odliczacie "niepełne" dwoje, czyli dane dzieci dwójki być powinny :)

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

Tomasz852 / 217.98.62.* / 2013-03-21 20:28
Mam pytanie. Syn lat 17 uzyskał dochód 1200 zł, dodatkowo otrzymał stypendium od miasta w wysokości 2600 zł, , czy mogę odpisać sobie ulgę na dziecko ?
belladonna / 2013-03-21 22:05 / Tysiącznik profesjonalny
Przy dzieciach nieletnich (do 18 lat) ustawodawca nie stawia żadnych wymogów. Może się nie uczyć i zarobić milion, a rodzic ma prawa do ulgi :)

Jedynie przy nieletnim, dziecka dochód może być doliczany do dochodów rodziców (ze stypendium nie - o ile ono też podlega opodatkowaniu, ale czym są te inne nie wiem).
W podatkach precyzja w zadawaniu pytań to też podstawa :)

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

dori 1980 / 83.5.43.* / 2013-03-21 16:43
Witam!!
Chciałam prosić o poradę. Mąż od listopada nie mieszka ze mną i dziećmi. Nie jesteśmy jeszcze po rozwodzie, płaci alimenty.Raz w tygodniu widuje sie z dziećmi. Wiem, że chce cichaczem skorzystać z ulgi na dzieci. Czy ma takie prawo? Ja nie mam pracy, przez cały rok 2012 nie pracowałam.

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

ggoosscc / 89.228.119.* / 2013-03-18 20:12
Witam
Mam pytanie, córka otrzymuje rentę rodzinna po zmarłej matce, latem dorobiła sobie 1500 zł, czy mogę odpisac sobie ulge na dziecko ?
belladonna / 2013-03-18 21:40 / Tysiącznik profesjonalny
Renty rodzinnej się nie wlicza do dochodu dziecka w celach tej ulgi, a skoro dorobienie, to dochód brutto 1500 zł, to nie przekracza 3089 zł, czyli przy innych spełnionych wymogach (a zakładam, że dziecko pełnoletnie) ulga się należy :)

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

Marta630 / 46.112.133.* / 2013-03-16 12:34
dodam jeszcze ze ta renta rodzinna jest po smierci mojego taty, mama wychowuje mnie sama, renta podzielna jest na nas dwie dlatego nie tylko mama sie rozlicza z pit40 ale ja rozniez

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

Marta630 / 46.112.133.* / 2013-03-16 12:30
czy jesli moja mama i ja dostajemy pit 40 z racji renty rodzinnej ale ja sie ucze nadal, mam 20 lat, to mozna wypelnic ten pit 0?
belladonna / 2013-03-16 14:39 / Tysiącznik profesjonalny
Jak u mamy w PIT-40A podatek występuje to może to rozliczyć w PIT-37 (tylko swoje) i odliczyć ulgę na Ciebie (skoro renta rodzinna to Twój jedyny dochód). Z 40A zaliczka na podatek to poz. 45 tego PIT :)
Marta630 / 46.112.133.* / 2013-03-16 16:35
dziekuje ;D

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

dawid882 / 5.173.7.* / 2013-03-15 11:27
mam pytanie moj syn urodzil sie 16.02.2012 z zona wziąłem slub 11.09. 2012 ile moge odiczyc ulgi za dziecko
wiwan / 2013-03-15 12:34 / Tysiącznik na forum
Małżeństwo nie ma tu znaczenia.
Należny limit ulgi jest proporcjonalny do liczby miesięcy życia dziecka w roku podatkowym, czyli 11/12 = 1019,37 zł

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

magda44 / 5.173.7.* / 2013-03-15 11:25
mam pytanie moj syn urodzil sie 16.02.2012 z zona wziąłem slub 11.09. 2012 ile moge odiczyc ulgi za dziecko

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

klaudia_1993zs / 83.27.246.* / 2013-03-14 15:01
Dzień dobry
Mam pytanie jeśli moja corka pracowała teraz na wakacjach w Anglii legalnie i jej dochod przekroczyl ten próg 3000 czy mogę skorzystać z ulgi ? Czytałam na internecie że tak czy to prawda ?
belladonna / 2013-03-14 16:36 / Tysiącznik profesjonalny
Próg to 3089. Czyli jak przekroczy ten próg, nie masz praw. I zdecydowanie poczytaj stanowisko ministerstwa:
http://www.podatki.egospodarka.pl/64775,Ulga-prorodzinna-a-zagraniczny-dochod-dziecka,1,65,1.html

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

Mamitka / 83.9.50.* / 2013-03-14 10:51
Witam mam pytanie jeżeli odbywałam staż z Urzędu pracy od marca do sierpnia i podczas rozliczenia podatkowego ulga na dziecko wyszła mi niecałe 12 zł to jak to wygląda od strony ojca który rozlicza się również czy nie ma prawa odpisać dziecka od podatku za te miesiące co ja? Dodam że jest to jakaś śmieszna kwota niecałe 12 zł. Nie mieszkamy z ojcem dziecka ja wychowuje dziecko, nie wiem czy nie popełniłam błędu odpisując dziecko mógł zrobić może to ojciec za cały rok,ma ktoś dla mnie jakaś radę ojciec oczywiście pieniążki z podatku przekazuje dziecko
wiwan / 2013-03-14 12:05 / Tysiącznik na forum
1. dla Pani samej rada taka, żeby jeszcze raz sprawdzić PIT 37, ale więcej niż wynika z rozliczenia Pani w ramach ulgi prorodzinnej nie odliczy.
2. mimo osobnego zamieszkania możecie rozliczyć się wspólnie z mężem, o ile cały rok 2012 trwała Wasza majątkowa wspólność małżeńska oraz Wasze małżeństwo ( o ile inne warunki- tj. sposób opodatkowania męża tego nie wyklucza ) i w nim odliczyć pełną ulgę prorodzinną.
3. przy osobnym rozliczeniu mąż może odliczyć "resztę" ulgi na dziecko, o ile w roku 2012 miał władzę rodzicielską i ją wykonywał, a w przypadku dziecka pełnoletniego- możliwość ta wynika z wykonywania obowiązku alimentacyjnego przez męża.
Mamitka / 83.9.31.* / 2013-03-14 17:56
Pit sprawdzany był nie jesteśmy małżeństwem z ojcem dziecka i nigdy nie byliśmy. Właśnie moje pytanie jest takie czy ja z kwota 12 zł zablokowując możliwość pobrania podatku na dziecko za te miesiące kiedy się rozliczam czy to jest po prostu tak że ojciec ma prawo rozliczyć się do kwoty 1100 zł ? Nie wiem co tej sytuacji robić może w ogóle nie powinnam się rozliczać
wiwan / 2013-03-15 10:40 / Tysiącznik na forum
Ulga jest wspólna dla obojga rodziców, jeśli oboje spełniają warunki.
Czyli Pani częściowe odliczenie pozwala ojcu dziecka odliczyć resztę z owego całorocznego limitu na 1 dziecko 1112,04 zł.

Jeśli suma w Waszych odliczeniach będzie wyższa zostaniecie wezwani do korekty.

Ale jak napisałem ojciec by w ogóle mógł z ulgi (czy z jej 'reszty') skorzystać musi-
- być ojcem (uznanie dziecka/sądowe ustalenie ojcostwa)
- mieć prawa rodzicielskie i uczestniczyć w wychowaniu (dziecko nieletnie)
- spełniać obowiązek alimentacyjny (dziecko dorosłe)- tj. łożyć finansowo
Mamitka / 83.9.35.* / 2013-03-15 14:53
Dziękuje bardzo za informacje, ale okazuje się że jeśli chodzi o pieniążki to pojawił się problem ojciec dziecka stwierdził ze jednak nie dam małemu pieniążków szkoda ze go poinformowałam i możliwości odpisania całej sumy praktycznie minus moje 12 zł pytanie takie co jeśli ojciec jest w związku małżeńskim i ma dziecko tak naprawdę poza płaceniem alimentów nie bierze udziału w wychowaniu dziecka poza wizytami ? Chyba ta ustawa jest do poprawki.
belladonna / 2013-03-15 17:13 / Tysiącznik profesjonalny
Aby odliczać ulgę trzeba przede wszystkim wychowywać (czyli dziecko mieszka z nami), przy samym płaceniu alimentów ulga się nie należy, jak dziecko z ojcem nie mieszka :)

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

mama trójki / 79.186.219.* / 2013-03-13 09:33
Witam! Mam pytanie czy przysługuje mi jakaś ulga, mam troje małych dzieci, jedynym moim dochodem była renta rodzinna po moim zmarłym tacie w wysokości 591,79 miesięcznie (uczę się). mąż nie pracował i ja również przez cały rok. Proszę o odpowiedź
wiwan / 2013-03-13 10:00 / Tysiącznik na forum
Tak, przysługuje prorodzinna właśnie, ale skorzysta z niej Pani tylko w małym stopniu, bo ulga ta jest odliczeniem od podatku. A tego efektywnie ( odliczając s. zdrowotną ) nie zapłaciła Pani wiele. Czyli wykorzysta Pani mniej niż limit na 1 dziecko.

Do wypełnienia na podstawie PIT 40a/11 a z ZUS PIT 37 + PIT O
mama trójki / 79.186.219.* / 2013-03-13 14:35
bardzo dziękuję

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

JustaK / 2013-03-11 10:26
Proszę o poradę, od lutego 2012 wzięłam pod opiekę moją
siostrzenicę,która zamieszkała ze mną.W związku z tym, że sprawa się
przeciągała Sąd Rodzinny dopiero w listopadzie orzekł, że zostałam
rodziną zastępczą.Więc pytanie : za jaki okres mogę odliczyć ulgę na
dziecko,czy od momentu kiedy ze mną zamieszkała,czy od postanowienia
sądu. Dodam jeszcze, że przez ten okres mie miałam żadnej finansowej pomocy.
belladonna / 2013-03-11 19:05 / Tysiącznik profesjonalny
ustawa:
"Art. 27f. 1. Od podatku dochodowego obliczonego zgodnie z art. 27, pomniejszonego o kwotę składki, o której mowa w art. 27b, podatnik ma prawo odliczyć kwotę obliczoną zgodnie z ust. 2 na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym:
3) sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą".

dalej pisze, że za każdy miesiąc, w którym sprawował opiekę, o których mowa w ust. 1.

A, że podstawą jest orzeczenie sądu, to od miesiąca kiedy takowe orzeczenie posiadasz :)

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

zasta / 83.4.109.* / 2013-03-09 23:11
czy ja z mezem mzoemy rozliczyc dziecko jest ja dostaje rente po ojcu,2 miesiace pracowalam na umowe zlecenie, a maz 3 miesiace tez o umowe zlecenie
belladonna / 2013-03-10 08:54 / Tysiącznik profesjonalny
Ulga na dziecko to zmniejszenie podatku, więc jak wychodzi odliczamy. Jak nie całą to do pokrycia :)

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

marta510 / 83.218.110.* / 2013-03-07 21:31
czy jak mam z mężem intercyzę małżeńską podpisaną po zawarciu związku małżeńskiego to czy możemy skorzystać z ulgi podatkowej ??
belladonna / 2013-03-08 17:50 / Tysiącznik profesjonalny
Wspólny PIT nie jest możliwy, a ulgi to inny temat. Kto ma prawa odlicza :)
belladonna / 2013-03-08 17:52 / Tysiącznik profesjonalny
Tzn wspólny PIT nie jest możliwy jak macie rozdzielność majątkową :)

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

KAmil1994357 / 88.156.97.* / 2013-03-05 18:37
Moja siostra uczeszczała do technikum i skonczyła je w roku 2012 ostatni egzamin miała w sierpniu jaka ulga przysługuje moim rodzicom na nią?
belladonna / 2013-03-05 19:10 / Tysiącznik profesjonalny
Dochody siostry kluczowe

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

w801 / 194.181.131.* / 2013-03-05 14:12
belladonno pomóż !:)))
córka urodziła sie w lutym 2012 r., ale nazwisko po urodzeniu miała matki (niepełnoletniej wówczas),nie byli małżeństwem, w czerwcu 2012 wzięli ślub, ojciec pracował, matka jest osobą bezrobotną, czy ulgę za 2012 r na dziecko ojciec może odliczyć za 11 miesięcy ?? pomimo iż córka przez 4 miesiące nie nosiła jego nazwiska? ale faktycznie on ją utrzymywał i mieszkali razem ? w akcie urodzenia było podane jego imię i nazwisko jako ojca
dzięki za odp.
belladonna / 2013-03-05 18:27 / Tysiącznik profesjonalny
A co ma piernik do wiatraka? Ojcem jest (nazwisko to zagadnienie ustaleń), wiec odlicza :)

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

miika / 195.22.98.* / 2013-03-04 19:55
kazdy grosz sie przydaje, do tego warto zadbac o przyszlosc naszych dzieci, z tego wzgledu postaowilam oszczedzac z open finance w programie family saver,przyszlosc moich dzieci jest dla mnie najwazniejsza
justii213 / 83.20.184.* / 2013-03-11 10:19
Mam podobną sytuację. Dziecko urodziło się nie w małżeństwie, syn ma moje nazwisko, po ślubie zostawiliśmy z mężem moje synkowi, dzisiaj usłyszałam od księgowego, który męża pit rozlicza, że nie może on wziąć ulgi na dziecko..ja nie mogę,bo nie mam żadnych dochodów. Co z tym zrobić? Pan rozliczający nam Pit zaproponował napisanie nazwiska męża, no ale syn ma inne przecież..Nie można im dołączyć aktu urodzenia, przecież tam jest podany jako ojciec..
justii213 / 83.20.184.* / 2013-03-11 10:24
A zapomniałam dodać mąż jest obcokrajowcem.

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

patryk0406 / 89.191.165.* / 2013-03-04 18:48
jestem studentem w 2012 odbywałem staż, zaraz po nim zostałem zatrudniony na umowę-zlecenie uzyskałem dochód w łącznej kwocie 11700 w związku z tym mam pytanie czy mam szansę na jakąkolwiek ulgę za rok 2012
belladonna / 2013-03-04 19:20 / Tysiącznik profesjonalny
Przy stażu i zleceniach nie odliczają 556,02, wiec pewnie jakiś zwrot w PIT wyjdzie :)

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

LENA424 / 46.151.23.* / 2013-03-04 14:55
A jesli Jendno dziecko urodziło sie 02,11,2012 roku a drugie 05,04,2011 to ile mi przysługóje?
belladonna / 2013-03-04 18:11 / Tysiącznik profesjonalny
Urodzone w 11 2012 - 2 miesiące, urodzone przed 2012 (w 2011)cały rok :)
LENA424 / 46.151.23.* / 2013-03-05 08:12
a ile przypada na jeden miesiac ?:) bo ja w tych sprawach ciemna jestem:)

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

cichy andrzej / 5.173.95.* / 2013-03-03 17:53
Witam
Jeśli moja córka skończyła liceum w maju, ale w czerwcu pracowała na zlecenie - to czy mogę odliczyć do maja czy cały rok dalej się uczy w szkole policealnej
pozdrawiam
belladonna / 2013-03-03 21:28 / Tysiącznik profesjonalny
Zależy od dochodu jaki uzyskała. Jak jej dochód brutto przekroczył 3089zł nie masz wcale praw do ulgi. Jak nie przekroczył to cały rok skoro kontynuuje naukę :)
belladonna / 2013-03-03 21:29 / Tysiącznik profesjonalny
I dobrze liczę, że 18 skończyła w 2011?
kasiula24 / 79.162.3.* / 2013-02-28 16:28
mam pytanko czy jezeli mam rente rodzinna czy moge odliczyc od pit taka kwote ktora przysluguje na jedno dziecko
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
belladonna / 2013-02-28 16:38 / Tysiącznik profesjonalny
Dochód z renty podlega pod skalę. A ulga polega na zmniejszeniu podatku, więc kluczowe, czy on wychodzi po rozliczeniu :)

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

pytalska / 2013-02-28 10:33
czy mogę odliczyć ulgę na dziecko jeżeli mąż też odlicza za granicą
belladonna / 2013-02-28 16:36 / Tysiącznik profesjonalny
Mąż i żona nie może odliczyć ulgi na to samo dziecko w PL.

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

Mycha555 / 109.196.152.* / 2013-02-25 10:16
jeśli córka/ syn ukończyło liceum, rozpoczęlo pracę w lipcu i studiuje zaocznie to też mogę je odliczyć??
belladonna / 2013-02-25 17:19 / Tysiącznik profesjonalny
Jak jego dochód przekroczył kwotę 3089 zł to nie masz praw do ulgi wcale :)

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

Mycha555 / 109.196.152.* / 2013-02-25 10:16
jeśli córka/ syn ukończyło liceum, rozpoczęlo pracę w lipcu i studiuje zaocznie to też mogę je odliczyć??

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

nutka04 / 89.74.241.* / 2013-02-24 20:19
czy gdy córka skonczyła liceum a do pracy poszła w pazdzierniku ,dodatkowo studiuje na dziennych studiach , to nie korzystam z ulgi prorodzinnej.Dochód to 4100zł,od miesiąca pażdziernika,

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

zbuntowanyaniol / 178.42.193.* / 2013-02-19 18:58
Mam pytanie jeśli dziecko wyszło za mąż i zmieniło nazwisko to które wpisać w zeznaniu PIT?
belladonna / 2013-02-19 20:34 / Tysiącznik profesjonalny
Adres wpisujemy z ostatniego dnia roku, ale nazwisko aktualne na dzień składania PIT (przecież Anna Kowalska dziś nie podpisze się jako Anna Nowak, skoro nazwisko zmieniła i dziś nazywa się Kowalska) :)
zbuntowanyaniol / 178.42.193.* / 2013-02-19 21:20
Tak to ok ale chodzi o to, że moja siostra cioteczna wyszła za mąż a to jest PIT wujka i ona jest tam jako dziecko bo wujkowi się należą trzy miesiące.
belladonna / 2013-02-19 21:22 / Tysiącznik profesjonalny
Wpisać PESEL :-P
Ustawa mówi PESEL ALBO imię, nazwisko, datę urodzenia :-)
belladonna / 2013-02-19 21:24 / Tysiącznik profesjonalny
W moich PIT/O imion, nazwisk i dat urodzenia nie ma od/za 2007 (chyba od tego roku jest ulga), a jedynie zawsze i wciąż same PESELe:)
zbuntowanyaniol / 178.42.193.* / 2013-02-19 21:29
Dzięki :)

PIT 2012: Ulga na dzieci

córa / 193.203.56.* / 2013-02-19 15:33
Co znaczy do 25 lat. Zawsze z tym mam problem.Jeżeli urodziłam się we wrześniu 87 roku to czy przysługuje ulga rodzicom do września czy cały rok 2012? (nadal studiuje).
belladonna / 2013-02-19 16:41 / Tysiącznik profesjonalny
Do miesiąca ukończenia 25 lat :)

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

moniak932 / 95.160.82.* / 2013-02-19 13:46
witam czy jak urodzilam syna 28.12.2012 to tez jeszcze moge ten jeden miesiac odliczyc ??
Dell12 / 2013-02-19 14:09 / Bywalec forum
Ja osobiście spodziewam sie ze do roku 2014 , rzecz jasn jeżeli nadal Platfroam będzie u włądzy że zostaną zlikwiodwane wszelkie ulgi podatkowe... witamy w raju.

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

moniak23455757557 / 95.160.82.* / 2013-02-19 13:41
witam czy jak urodzilam syna 28.12.2012 to tez jeszcze moge ten jeden miesiac odliczyc ??

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

agallo / 83.9.86.* / 2013-02-16 09:54
Proszę o pomoc Jestem wdowcem, odliczam ulgę na uczącego sie syna. W 2012 roku ozeniłem się,czy moge rozliczyć się z obecną małzonka i odliczyć ulgę na mojego syna?
belladonna / 2013-02-16 10:28 / Tysiącznik profesjonalny
Wspólny PIT możemy złożyć jak cały ROK PODATKOWY było małżeństwo i wspólność majątkowa (plus zagadnienia brak DG na karcie, liniowym, czy ryczałcie).
Jak są spełnione warunki do ulgi prorodzinnej (bo przy dzieciach pełnoletnich nauka to nie wszystko) to za 2012 możesz składać PIT przewidziany dla osób samotnie wychowujących, bo W ROKU PODATKOWYM byłeś wdowcem (samotnie wychowywałeś, a tutaj ustawa nie stawia warunków do całego roku, jak w przypadku wspólnego PIT z małżonkiem), skoro w trakcie roku się ożeniłeś :)
agallo / 83.9.86.* / 2013-02-16 11:10
Belladonna, jesteś wielka! Pomagałas mi przy VZM, teraz tu;))) Szacuneczek;)

PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

25filip / 2013-02-14 10:58
artykuł chyba mowi wszystko jasno i czytelnie :) oby skorzystało z niego jak najwiecej osob by byly swiadomoe przyszlugujacych im praw i ulg :)

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

milena0503 / 2013-02-13 20:29
Jak odnosi się to do takiego przykładu:
23 lata, studia zaoczne... koniec semestru czerwiec, obrona 14 września. Za ile miesięcy należy odliczyć ulgę? Dziękuje za pomoc. Pozdrawiam
belladonna / 2013-02-13 21:31 / Tysiącznik profesjonalny
do miesiąca obrony
akatarzyna / 213.17.170.* / 2013-03-05 14:05
Czy oby napewno?W artykule powyżej jest informacja "Odliczenia nie zmniejsza przebywanie na urlopie dziekańskim, czy wakacje. Jednak w przypadku utraty statusu studenta, na przykład przed obroną pracy magisterskiej czy licencjackiej, tego czasu oczekiwania nie traktuje się jako nauki".

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

chipetotec 12 / 62.121.148.* / 2013-02-12 11:42
Czy na pewno jest tak że w wypadku separacji można sobie rozliczać dziecko pomiedzy 2 małżonkami(jeszcze) w tak łatwy sposób? Jak często musi jeden z rodziców widywać dziecko żeby mógł sobie odliczyć je od podatku? nie zabardzo mogę znaleźć taką informację a ni tutaj ani tu http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/pit-2011-jak-obliczyc-ulge-na-dziecko.html

Re: PIT 2010: Ulga na dzieci krok po kroku

Dorota1993 / 93.154.208.* / 2013-02-10 12:55
Jestem po ślubie z żoną mieszkamy razem lecz ja mam inny adres zameldowania czy mogę rozliczyć dziecko na siebie? Czy tylko żona może
belladonna / 2013-02-10 13:28 / Tysiącznik profesjonalny
US mamy właściwy wg adresu ZAMIESZKANIA, który niekoniecznie jest tożsamy z meldunkiem na pobyt stały.
Czyli na dobrą sprawę mieszkając z żoną, to w US powinniście mieć ten sam adres, a tym samym ten sam US.
Jak Twoje dziecko, to możesz odliczyć ulgę na nie (jedynie nieprawidłowo posługujesz się adresem meldunkowym, a nie zamieszkania w PIT) :)