Na skróty
Money.plPodatkiPoradniki podatkoweUlga na dziecko urodzone w grudniu?
2009-03-25 00:00

Ulga na dziecko urodzone w grudniu?


1. Czy przysługuje mi ulga z tytułu wychowywania dzieci jeśli dziecko urodziło się 29.12.2008?
2. Czy przysługuje mi ulga z tytułu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego w grudniu 2006 na mieszkanie w budynku wybudowanym przed 2002r ?

Odpowiedź:

Ulga prorodzinna przysługuje osobom wychowującym w roku 2008 własne lub przysposobione dzieci małoletnie. Przepisy podatkowe na rok 2008 nie wymagają wychowywania dziecka przez cały rok, aby móc skorzystać z prawa do ulgi. Oznacza to, że mogą z niej skorzystać także rodzice, którym dziecko urodziło się w trakcie roku.

Ulga odsetkowa przysługuje podatnikom, którzy nabyli prawo do tej niej do końca 2006 r. Przepisy podatkowe zezwalają na odliczenie odsetek od kredytów, które zostały przeznaczone na określone cele, jak:

?      - budowa budynku mieszkalnego,

Giełda na żywo

Kilka znaków zapytania po wystąpieniu szefowej Fed. Co na to Wall Street?

Kiedy należy rozpocząć podnoszenie stóp procentowych? Zobacz czym żyją rynki...

?      - wniesienie wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku,

?      - zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,

?      - nadbudowa lub rozbudowa budynku na cele mieszkalne lub przebudowa (przystosowania) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Jeśli więc zaciągnęła Pani kredyt na mieszkanie wybudowane w 2002 roku, to nie jest to nowy budynek i nie przysługuje Pani ulga odsetkowa.

 

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
Najpopularniejsze
Podobne
  • Loteria podatkowa w Portugali cieszy się ogromnym zainteresowaniem

    Loteria podatkowa w Portugali cieszy się ogromnym zainteresowaniem więcej

    Rezultaty paragonowej loterii przerosły najśmielsze oczekiwania pomysłodawców. Możliwość zdobycia atrakcyjnych nagród zachęca klientów do upominania się o dowód sprzedaży, a to przyczynia się do zwiększenia ściągalności podatków w handlu i usługach.

Narzędzia