Podatki


Nie każcie emigrantom oszukiwać fiskusa

Polacy pracujący na Wyspach wywalczyli sobie korzystniejszą metodę liczenia podatków. Dlaczego pozostali mają być traktowani gorzej i wciąż płacić podwójnie?

Kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy Polaków za granicą nadal musi płacić tak zwane "podwójne podatki". Niekorzystne przepisy, które dotyczyły zatrudnionych w Wielkiej Brytanii, obowiązują nadal pracujących w Danii, Finlandii, Holandii, Kazachstanie, Rosji, Szwecji, Syryjskiej Republice Arabskiej, Tadżykistanie, Algierii, Nigerii, Kirgizjii. Emigranci nadal stoją przed wyborem: zgodnie z prawem płacić polskiemu fiskusowi dodatkowe daniny, czy żyć z groźbą przyłapania i gigantycznych kar.

Dlatego Money.pl protestuje przeciw nierównemu traktowaniu Polaków i domaga się korzystnych rozwiązań podatkowych dla wszystkich pracujących za granicą.

Według oficjalnych danych, niekorzystne umowy międzypaństwowe, dotyczą kilkudziesięciu tysięcy Polaków. Jednak według ekspertów, jest ich co najmniej dwa razy więcej.
Praca za granicą staje się coraz łatwiej dostępna, problem będzie więc dotyczył coraz liczniejszej grupy. Przykładowo, od stycznia rynek pracy liberalizuje Holandia. Wkrótce już obecna kilkudziesięciotysięczna emigracja w Holandii może zwiększyć się kilkukrotnie.

Nacisk na zniesienie "podwójnych podatków" w Wielkiej Brytanii to zasługa przede wszystkim dużej i dobrze zorganizowanej emigracji. Pracującym w innych krajach, z którymi podpisaliśmy niekorzystne umowy, trudniej wywrzeć na rząd tak skuteczną presję. A przecież mają takie same argumenty! Dlatego chcemy im pomóc i zwrócimy się do Rządu z postulatem wynegocjowania nowych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Do pisma dołączymy wpisy na forum - prosimy więc poniżej opisywać swoje problemy z podwójnym opodatkowaniem, przedstawiać argumenty za zmianą umów. Będzie to głos podatników, który mamy nadzieję, nie zostanie zignorowany przez resort finansów.

ZAPROTESTUJ I WPISZ SIĘ NA FORUM. KAŻDY GŁOS JEST WAŻNY.


Redakcja


Zobacz także
  • Dlaczego nie chcą wracać?
    Prościej zerwać więzy z krajem, niż rozliczać się z polskim fiskusem - tak swoją sytuację widzą emigranci.
  • Ile wie fiskus o zagranicznych zarobkach?
    Emigranci ignorują ryzyko związane z zatajeniem zagranicznych dochodów. Jednak urzędy skarbowe nie są tak bezsilne, jak można by przypuszczać.
  • Uczciwi są nękani, pozostałym uchodzi na sucho
    Po raz kolejny okazuje się, że prostsze życie w Polsce mają osoby nieuczciwe, które ukrywają dochody przed fiskusem. To mniej stresujące niż próba uczciwego rozliczenia się z urzędem skarbowym.
  • Kto zapłaci dwa razy?
    Polak pracujący w Belgii, Holandii, Szwecji jest w znacznie gorszej sytuacji, niż zatrudniony w Niemczech, czy Irlandii.