Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Co z podwójnym podatkiem?

0
Podziel się:

Czy Polacy zarabiający za granicą będą mogli zalegalizować swoje dochody w kraju bez ponoszenia podatkowych konsekwencji?

Od czasu wejścia Polski do UE rodacy zarabiający w krajach, z którymi Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, bądź umowa ta jest niekorzystna, zmuszeni są do ukrywania się przed polskim fiskusem.

By ochronić swoje dochody przed podwójnym podatkiem, Polacy zmieniają rezydencję podatkową i przenoszą swój ośrodek życia do kraju pracodawcy. Ewentualny powrót do ojczyzny może spotkać się ze wzmożonym zainteresowaniem rodzimego fiskusa.

Protesty Polaków zarabiających w Anglii przyspieszyły prace nad zmianą umowy z tym krajem. W rezultacie w grudniu ubiegłego roku ratyfikowano nową konwencję, dzięki której polski fiskus nie dosięgnie dochodów uzyskanych na wyspach (tzw. metoda wyłączenia z progresją).

Niestety, prawo nie działa wstecz. Korzystne rozwiązania zastosujemy dopiero dla dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2007 roku. Natomiast dla okresu 2004 - 2006 posłowie proponują tzw. abolicję podatkową.

W Sejmie znajduje się projekt ustawy o zaniechaniu poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów osiąganych przez osoby fizyczne.ZOBACZ TAKŻE:

Projekt ten przewiduje umorzenie podatków, które należało zapłacić w Polsce od dochodów z zagranicy uzyskanych w okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2006 r., jeżeli:

  • - brak jest umowy z danym krajem o unikaniu podwójnego podatku bądź
    • - jest to umowa niekorzystna dla polskich podatników (bez metody wyłączenia z progresją)

Zainteresowany podatnik będzie musiał złożyć wniosek o zaniechanie poboru podatku w US właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu. Projektodawcy dają czas na złożenie wniosku do 30 czerwca br., termin ten nie podlega odroczeniu ani przywróceniu.

Posłowie zaproponowali, by wniosek podatnika gwarantował mu niekaralność, a toczące się w jego sprawie postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub kontrola skarbowa - ulegały zawieszeniu.

Projekt ustawy niestety ciągle czeka w Sejmie na pierwsze czytanie. Czy uda się przeforsować te korzystne dla podatników zmiany?

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)