Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jeden procent podatku. Jak wybrać beneficjenta?

0
Podziel się:

Przejrzystość finansów i widoczne efekty działania - to, zdaniem specjalistów, najlepsza wskazówka do wyboru organizacji, której możemy przekazać jeden procent podatku.

Jeden procent podatku. Jak wybrać beneficjenta?
(Ginasanders/Dreamstime)

Przejrzystość finansów i widoczne efekty działania - to, zdaniem specjalistów, najlepsza wskazówka do wyboru organizacji, której możemy przekazać jeden procent podatku.

- _ Warto rozejrzeć się blisko siebie i wspierać organizacje lokalne, traktując jeden procent jako inwestycję w swoje otoczenie _ - mówi Izabela Dembicka z organizacji Klon-Jawor.

Jakub Wygnański ze stowarzyszenia Stocznia, członek Rady Działalności Pożytku Publicznego podkreśla, że wyboru dobrze jest dokonać świadomie - nawet, gdy nasz jeden procent nie stanowi bardzo dużej sumy.

Zaznacza, że liczą się nawet kilkuzłotowe wpłaty, bo pomnożone przez liczbę podatników dają bardzo wymierne kwoty. Dla organizacji pożytku publicznego wpłata na jej rzecz jest także wyrazem docenienia jej działalności.

Podatnicy mają do wyboru prawie 8 tysięcy organizacji pożytku publicznego, informacje o tym jak szukać beneficjenta najłatwiej znaleźć w internecie, na stronach ministerstwa pracy i polityki społecznej oraz w bazie NGO - stanowiącej wykaz organizacji pożytku publicznego. - _ Jest tam możliwość skorzystania z wyszukiwarki ułatwiającej znalezienia organizacji o konkretnym profilu działalności _ - podpowiada Izabela Dembicka.

W ubiegłym roku podatnicy przekazali organizacjom pożytku publicznego około pół miliarda złotych. Najwięcej z tej kwoty trafiło do dużych ogólnopolskich organizacji, głównie zajmujących się dobroczynnością, pomocą dzieciom lub prowadzeniem kont indywidualnych - osób chorych lub niepełnosprawnych zbierających środki na leczenie.

Eksperci zwracają uwagę, ze ideą jednego procentu jest wspieranie działań prospołecznych, ale niekoniecznie skierowanych na korzyść indywidualnych beneficjentów, choć prawo dopuszcza takie skierowanie odsetka swojego podatku.

Czytaj więcej w Money.pl
Gwałtowny wzrost liczby takich organizacji W związku z niedopełnieniem obowiązków sprawozdawczych status organizacji pożytku publicznego utraciły 403 organizacje: 14 w 2011 roku, 375 w 2012 roku,14 w 2013 roku - informuje MPiPS.
Polskie organizacje dostały 0,5 mld zł. Za co? Z informacji podanych przez resort finansów wynika, że zainteresowanie możliwością przekazania 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego rośnie.
Tego jeszcze nie było. Prawie wszyscy odpisali W tym roku po raz pierwszy większość podatników skorzystało z możliwości podarowania 1 proc. podatku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)