Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Skarbówka prześwietli darowizny. Nowe zasady opodatkowania

31
Podziel się:

Wspólnik, który daruje spółce swój majątek, uzyskuje przez to przychód. To zupełnie nowa interpretacja resortu finansów ma ograniczyć pole optymalizacji podatkowej, do której dochodzi w wielu polskich firmach. Kto i dlaczego będzie się musiał liczyć z większymi kosztami?

Skarbówka prześwietli darowizny. Nowe zasady opodatkowania
(Karol Serewis/East News)

Jak donosi "Rzeczpospolita", do tej pory pomysł na taką oszczędność był w miarę prosty. Przedsiębiorca rozliczał np. jakąś nieruchomość jako koszt swojej działalności i przekazywał ją potem jako darowiznę na rzecz spółki, w której był wspólnikiem.

Jak wyjaśnia na łamach dziennika Tomasz Piekielnik doradca podatkowy, przedsiębiorca nie wykazywał przy tym przychodu. Do tej pory obowiązek taki spoczywał jedynie na pozostałych wspólnikach, a jeśli posiadali mniejszą część udziałów, wówczas taki przychód, a więc i podatek od tego, był niewielki. Jednak to, co zostało przekazane jako darowizna, można było ponownie rozliczać jako koszt prowadzenia działalności spółki.

Szczególnie dobrze sprawdzał się ten mechanizm w przypadku przenoszenia do spółek znaków towarowych. Co więcej fiskus akceptował tego typu praktyki. Tak stało się kiedy jeden z przedsiębiorców przeniósł znak towarowy ze swojej jednoosobowej działalności do spółki komandytowej. Łódzki fiskus zdecydował wtedy, że nie można tu mówić o uzyskiwaniu przychodu, bo nie można przecież dostać świadczenia od siebie samego.

Jednak w przyszłości urzędnicy nie będą mogli postąpić w taki właśnie sposób. Wszystko dlatego, że szef resortu finansów zmienił tu interpretację, która zacznie obowiązywać. Bardzo jasno określono w niej, że darowizna w postaci nieodpłatnego przekazania znaku towarowego, oznacza przychód dla spółki. Co więcej, wszyscy jej akcjonariusze oczywiście w odpowiednich proporcjach muszą od tego zapłacić podatek, również darczyńca.

Nadal jednak taka interpretacja nie będzie dotyczyła firm rodzinnych, gdzie ciągle darowizny majątku pozostaną zwolnione od podatku, jako świadczenia otrzymywane od najbliższych.

oprac. Krzysztof Janoś

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(31)
Jfk
7 lat temu
Co to za państwo i co to za prawo, że decyduje interpretacja jakiegoś urzędnika
Normalny pol
7 lat temu
Bardzo dobrze niech przeswietli bo uczciwi ludzie nie maja sie co bac skarbowego. Moga bac sie oszusci kretacz ei swojaki co pzrez 25 lat okradali kraj budzet i roboli co za 2 tys zl robli im pzrez 10 czy 12 godzin na dobe. Szkoda ze musialo uplynac 26 lat zeby bandy rzadzace to zauwazyli . Jakos pzrez te lata zero zainteresowania pzrepisywanie na wnukow chrzesniakow i pociaotkoiw bylo norma. Moze teraz te pzrepisywania zaczna byc zabierane bo skad jakis gnojek raptem ma dom samochod i sporo na koncie a nigdy nie pracowal. Ten elementy zlodzieji musi byc zamykany a mienie zabrane ajko mienie pzrestepcze na skarb panstwa wtedy beda duzo pieniedzy na spoleczne inwestycje.
Viola
7 lat temu
Prawo nie dziala w stecz. A poza tym skarbowka ma sluzyc ludziom I szukac najdogodniejszych dla nich rozwiazan. Chca nas zniszczyc ale my sie damy. Nastepne wybory sa antysystemowych. Pewnie tez nacjonalistow- z przykroscia stwierdzam
Andrzej
7 lat temu
Proste - nie lokujcie kasy w banki tylko w zloto ( nadmiar ) a drobne na codzienne wydatki trzymajcie w kieszeni .
Andrzej
7 lat temu
Na kazdej stronie strasza skarbowka , dlaczego ? Kim jest ta skarbowka ? To jakas paranoja .
...
Następna strona