Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm za płaceniem VAT przez rozliczających się kartą podatkową

0
Podziel się:

Sejm przyjął w czwartek poprawkę Senatu, według której osoby rozliczające się w formie karty podatkowej są obowiązane płacić podatek VAT.

Wcześniej Sejm, nowelizując ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych osób fizycznych, zwolnił takie osoby z obowiązku płacenia VAT.

Sejm przyjął również poprawkę Senatu, w myśl której do limitów zatrudnienia będzie się wliczało emerytów i rencistów, przywracając w ten sposób pierwotną rządową wersję ustawy. Obecnie podatnik rozliczający się w formie karty podatkowej ma prawo zatrudnić do dwóch emerytów lub rencistów nie wliczając ich do limitów zatrudnienia.

Mali przedsiębiorcy, rozliczający się z podatku dochodowego w formie karty podatkowej, stali się płatnikami VAT (po przekroczeniu progu 40 tys. zł rocznego obrotu) od początku 2001 roku, na mocy ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT).

Karta podatkowa jest uważana za bardzo korzystną formę opodatkowania. Aby z niej skorzystać, trzeba jednak spełniać określone warunki: prowadzić jeden z rodzajów działalności określonych w ustawie (np. usługowo-wytwórczą, gastronomiczną lub w zakresie handlu detalicznego) oraz nie zatrudniać pracowników ponad określony limit.

Zatrudnienie kolejnego pracownika powoduje zwiększenie stawki podatku, a po przekroczeniu limitu utratę prawa do rozliczania się z podatku w formie karty.

W ubiegłym roku z rozliczenia w formie karty podatkowej skorzystało 219 tys. małych firm.

Zgodnie z nowelizacją, w gminach zagrożonych bezrobociem strukturalnym, zatrudniając bezrobotnych lub absolwentów, przedsiębiorca będzie mógł przekroczyć limit zatrudnienia o sześciu, a nie, jak do tej pory, o trzech pracowników, a w gospodarstwach rolnych - o pięciu, a nie o dwóch.

Podatnik, który spełnia łącznie oba powyższe warunki, będzie mógł przekroczyć stan zatrudnienia nie więcej niż o sześciu pracowników.

Przedsiębiorca będzie mógł też zatrudnić, nie tracąc posiadanych przywilejów, łącznie do trzech bezrobotnych lub absolwentów zarejestrowanych w urzędzie pracy, przy czym czas zarejestrowania bezrobotnego w urzędzie pracy w okresie bezpośrednio poprzedzającym jego zatrudnienie musi trwać co najmniej 6 miesięcy (takich zatrudnionych nie wlicza się do liczby pracowników).

Ustawa zakłada sankcje za zwolnienie bezrobotnego lub absolwenta wcześniej niż przez upływem trzech miesięcy od momentu zatrudnienia. Takie zwolnienie, z wyjątkiem dyscyplinarnego, pociągnie bowiem za sobą podwyższenie stawki karty podatkowej o 50 proc.

Przedsiębiorca będzie mógł jednak zwolnić bezrobotnego lub absolwenta przed upływem trzech miesięcy, jeżeli w ciągu 10 dni zatrudni innego bezrobotnego.

Ustawa trafi teraz do prezydenta. Wejdzie w życie w 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

vat
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)