Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ulgę odsetkową można rozliczać nawet do 2027 r.

0
Podziel się:

Przepisy dotyczące ulgi odsetkowej zostały uchylone, mimo to po spełnieniu pewnych warunków można z niej skorzystać.

Ulgę odsetkową można rozliczać nawet do 2027 r.

Pomimo, że przepisy dotyczące ulgi odsetkowej zostały uchylone ustawą nowelizującą z dniem 1 stycznia 2007 r., to nadal mogą wywoływać skutki podatkowe u osób, które zaciągnęły kredyt na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych w latach 2002-2006.

Zgodnie z treścią art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: Ustawa) podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia od podstawy obliczenia podatku faktycznie poniesionych w roku podatkowym wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki), z zastrzeżeniem, że kredyt (pożyczka) udzielony został na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika.

Przepis ten został uchylony z dniem 1 stycznia 2007 r., jednakże na mocy przepisów przejściowych podatnicy mogą po spełnieniu określonych warunków dokonywać odliczenia odsetek od zaciągniętych kredytów. Ulga ta przysługuje nie dłużej jednak niż do 2027 r.

_ Przepis ten został uchylony z dniem 1 stycznia 2007 r., jednakże na mocy przepisów przejściowych podatnicy mogą po spełnieniu określonych warunków dokonywać odliczenia odsetek od zaciągniętych kredytów. Ulga ta przysługuje nie dłużej jednak niż do 2027 r. _W myśl przytoczonego przepisu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych może nastąpić jedynie poprzez budowę budynku mieszkalnego, wniesienie wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo wybudowanego budynku mieszkalnego w takim budynku, zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, który wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej albo nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku.

Należy podkreślić, że zakresem przytoczonego przepisu nie został objęty zakup budynków mieszkalnych oraz lokali mieszkalnych z rynku wtórnego.

Zanim odliczymy odsetki

Skorzystanie z odliczenia wiążę się z koniecznością sprostaniu licznym wymogom wynikającym z przepisów szczegółowych. Przede wszystkim, aby można było odliczyć odsetki od dochodu, kredyt musiał być udzielony podatnikowi przez podmiot uprawniony.

ZOBACZ TAKŻE:

Przepisy uchylające ulgę odsetkową oraz wprowadzone przepisy przejściowe precyzują także zakres czasowy, w którym powinna zostać zawarta umowa pomiędzy podatnikiem, a podmiotem udzielającym kredytu, aby można było dokonać odliczenia wydatków na spłatę odsetek od kredytu. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy nowelizującej, aby podatnik miał możliwość odliczenia odsetek umowa kredytowa musiała zostać zawarta w latach 2002-2006. W przypadku, gdy umowa kredytowa została zawarta po 31 grudnia 2006 r. podatnik w ogóle nie nabywa prawa do odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek.

_ Aby podatnik miał możliwość odliczenia odsetek umowa kredytowa musiała zostać zawarta w latach 2002-2006. _Warto także nadmienić, iż w zakresie inwestycji dotyczących budowy budynku mieszkalnego, nadbudowy lub rozbudowy budynku na cele mieszkalne lub przebudowy budynku niemieszkalnego, koniecznym jest, aby zakończenie inwestycji nastąpiło przed upływem trzech lat od końca roku kalendarzowego, w którym podatnik uzyskał pozwolenie na budowę.

Potwierdzeniem zakończenia inwestycji w tym przypadku będzie wydanie przez właściwy organ pozwolenia na użytkowanie danego budynku. Natomiast, zakończeniem inwestycji w odniesieniu do lokali mieszkalnych będzie zawarcie umowy w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności, a w przypadku lokali spółdzielczych umowa o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Przykładowo podatnik, który zaciągnął kredyt na wybudowanie lokalu mieszkalnego w 2005 r., a przeniesienia własności tego lokalu dokonano w formie aktu notarialnego dopiero w 2007 r. nie traci prawa skorzystania z ulgi. Zgodnie z zasadą praw nabytych takiemu podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia odsetek od zaciągniętego kredytu nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2027 r.

Jednakże, pierwszym rokiem, za który odsetki będzie można odliczyć, będzie rok, w którym został podpisany akt notarialny o przeniesieniu własności lokalu (w analizowanym przypadku będzie to 2007 r.), bo właśnie wtedy zostaną spełnione kumulatywnie wszystkie przesłanki uprawniające do skorzystania z odliczenia.

_ Kluczowe znaczenie dla możliwości dokonania odliczenia ma data zawarcia umowy kredytowej pomiędzy podatnikiem, a podmiotem uprawniony. _W rezultacie, należy podkreślić, że kluczowe znaczenie dla możliwości dokonania odliczenia ma data zawarcia umowy kredytowej pomiędzy podatnikiem, a podmiotem uprawniony. Natomiast sam termin uruchomienia kredytu (pierwszej transzy kredytowej) przez podmiot ma charakter neutralny w kontekście możliwości odliczenia od dochodu odsetek od zaciągniętego kredytu (wpływa jedynie moment rozpoczęcia rozliczenia).

Wykładnię tę potwierdziło Ministerstwo Finansów, które szerzej na ten temat wypowiedziało się w piśmie z 8 grudnia 2006 r. Pismo to rozwiało dotychczasowe wątpliwości podatników stwierdzając, że zawarcie umowy kredytowej przed końcem 2006 r., której przedmiotem będzie sfinansowanie jednej z inwestycji wymienionych w art. 26b ust. 1 Ustawy, pod warunkiem spełnienia pozostałych przesłanek będzie stanowić o nabyciu przez podatnika prawa do odliczenia wydatków na spłatę odsetek.

Także praktyka organów skarbowych potwierdza słuszność tego stanowiska. Przykładowo w piśmie z 7 marca 2007 r. (nr 1432/IDP/415/428/161/29/2007) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany przychylił się do stanowiska, że zarówno przepisy dotyczące ulgi odsetkowej jak i przepisy ustawy nowelizującej odnoszą się do kredytu udzielonego podatnikowi. Przez pojęcie ,,kredytu udzielonego" należy rozumieć zawarcie umowy kredytowej, przy czym data wypłaty kredytu nie ma znaczenia.

Wątpliwości dotyczące rozliczenia ulgi odsetkowej pojawiają się także w zakresie możliwości odliczania odsetek przypadających na kredyt zaciągnięty w związku z refinansowaniem kredytu pierwotnego. Ustawodawca w art. 26b ust. 1 Ustawy w sposób ścisły określił zakres przedmiotowego odliczenia, ograniczając go do odsetek na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Niewątpliwie odsetki od kredytu zaciągniętego na refinansowanie kredytu pierwotnego nie mieszczą się w tym zakresie, a zatem nie będą mogły podlegać odliczeniu.

Dotychczasowa praktyka organów podatkowych jest również niekorzystna dla podatników. Przykładowo, organy podatkowe argumentują (np. pismo Dyrektora Izby Skarbowej z 23 października 2007 r. nr DPB-2.35-415003-31/07; pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego z 25 czerwca 2007 r. nr P3/415-37/1/07; pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany z 1 grudnia 2006 r. nr 1432/IPdg2/415/429/122/2006), że zaciągnięcie kredytu w nowym banku powoduje zawarcie nowej umowy kredytowej, natomiast celem tej umowy jest spłata zadłużenia wobec innego banku, a nie finansowanie inwestycji mieszkaniowej. W związku z tym takie przeniesienie powoduje utratę prawa do kontynuacji ulgi odsetkowej nawet w sytuacji, gdy dotyczy tej samej inwestycji mieszkaniowej.

Zatem, podatnik będzie uprawniony jedynie do odliczenia odsetek, które zostały przez niego faktycznie poniesione w związku ze spłatą kredytu pierwotnego.

Zgodnie z przepisami Ustawy odliczeniu także nie będą podlegały odsetki od kredytu wykorzystanego na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania. W sytuacji, w której podatnik zaciągnie kredyt łącznie na zakup działki i budowę domu, odliczeniu będą podlegały jedynie odsetki od tej części kredytu przypadającej proporcjonalnie na wartość kredytu zaciągniętego na budowę budynku. Pozostałą część odsetek przypadająca na kredyt związany z zakupem gruntu nie będzie podlegała odliczeniu.

Niekorzystne stanowisko tej kwestii zajął Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krakowie Stare Miasto w piśmie z 18 czerwca 2007 r. (nr PDF-1/415-18/07, wskazując, że także odsetki od części kredytu przypadającej na nabycie miejsca postojowego nie służą realizacji potrzeb mieszkaniowych, a tym samym nie podlegają odliczeniu.

Analogicznie, administracja skarbowa odnosi się do kwestii możliwości odliczenia odsetek przypadających na prace remontowe związane z wykończeniem mieszkania. Organy skarbowe argumentują, że pojęcie remontu i prac wykończeniowych nie znajduje się w katalogu zawartym w art.26b ust. 1 Ustawy, posiłkowo stosując w tym zakresie definicje remontu i budowy z prawa budowlanego.

giełda
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)