Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jedziesz na zagraniczny urlop? Sprawdź, jak ubezpieczyć samochód

0
Podziel się:

Radzimy, jaka polisa jest najbardziej korzystna i na co musisz zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy.

Jedziesz na zagraniczny urlop? Sprawdź, jak ubezpieczyć samochód
(darval - Fotolia.com)

Krótkoterminowe assistance to polisa, która w razie awarii lub stłuczki gwarantuje ci pokrycie kosztów naprawy samochodu, holowanie do punktu serwisowego, a w razie konieczności, transport do szpitala. Brak takiej ochrony za granicą może oznaczać dodatkowe koszty, sięgające nawet kilku tysięcy złotych. Przeczytaj, jak uniknąć przykrych niespodzianek i mądrze ubezpieczyć samochód.

Na rynku znajdziesz polisy dwutygodniowe lub miesięczne, różniące się również wysokością składek. Najtańsze warianty wahają się w granicach 100 zł, a najdroższe sięgają nawet 500 zł. Wybierając konkretną ofertę, weź pod uwagę długość trwania urlopu, a także przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Pod względem zakresu ochrony polisy są bowiem bardzo zróżnicowane i mogą zawierać wiele kruczków. Poniżej przedstawiamy te najczęściej występujące, mogące pomniejszyć twój budżet nawet o kilka tysięcy złotych.

Pomoc serwisowa. To jeden z najważniejszych punktów umowy ubezpieczeniowej. Dotyczy zorganizowania i pokrycia kosztów naprawy samochodu, ekspertyzy technicznej i złomowania pojazdu, często również jego holowania z miejsca awarii lub stłuczki. To ważne, żeby ubezpieczenie zawierało wszystkie te zobowiązania, bowiem za holowanie samochodu za granicą możesz zapłacić nawet 300 euro. Koniecznie sprawdź, czy polisa zawiera zapisy na temat holowania pojazdu, ponieważ niektóre z nich nie gwarantują tego typu ochrony. Często też ubezpieczenie przewiduje koszty naprawy pojazdu tylko wtedy, kiedy są możliwe na miejscu stłuczki.

Pomoc w podróży. To zapisy zobowiązujące ubezpieczyciela do pokrycia kosztów związanych z twoim transportem do punktu serwisowego, w celu odebrania samochodu po naprawie. Wariant ten zapewni ci też dojazd do hotelu i zakwaterowanie, jeżeli naprawa pojazdu będzie dłuższa niż jeden dzień. Niektóre polisy gwarantują również opłacenie dojazdu do celu podróży lub powrotu ubezpieczonego do miejsca zamieszkania. To jednak wariant, który nie obowiązuje w ramach standardowego assistance i często jest dodatkowo płatny.

Pojazd zastępczy. To opcja, która przysługuje w razie wypadku - zazwyczaj, jeżeli powoduje unieruchomienie pojazdu na dłuższy czas, na przykład 12 godzin - oraz kradzieży twojego samochodu. Niektóre polisy nie pokrywają jednak kosztów paliwa ani opłat za autostrady. Warto więc zdecydować się na takie ubezpieczenie, które pokryje również te koszty.

W 2012 roku najwięcej wypadków drogowych miało miejsce w Niemczech - 299 637, we Włoszech - 186 726 i w Wielkiej Brytanii - 151 346. Na polskich drogach odnotowano w tym czasie 37 046 wypadków. (dane Care - Community database on Accidents on the Roads in Europe)

Pomoc medyczna. Wariant ten przewiduje, że w razie wypadku kierowcy, ubezpieczyciel opłaci kierowcę zastępczego. Dostarczy też przepisane lekarstwa, a w razie stresu, zorganizuje wizytę u psychologa. Pamiętaj jednak, że assistance nie pokryje kosztów samego leczenia, wizyty lekarskiej lub pielęgniarskiej, nie opłaci też twoich leków. Niektóre oferty - w razie wypadku uniemożliwiającego prowadzenie samochodu kierowcy - zobowiązują też ubezpieczyciela do przewiezienia dzieci i najbliższej rodziny do wskazanego miejsca.

Pomoc informacyjna. To ważny zapis, szczególnie dla osób nie mówiących w obym języku. Ubezpieczyciel zapewni ci pomoc tłumacza, zwróć jednak uwagę, jakie języki obejmuje polisa. Często nie wychodzą one poza angielski, francuski, niemiecki i rosyjski, co w niektórych krajach może nie być wystarczające. Taka pomoc obejmuje też udzielenie informacji na temat warsztatów samochodowych, godzin ich otwarcia i lokalnych możliwości naprawy.

**Kiedy nie wypłacą ci odszkodowania?**

Decydując się na wykupienie polisy, zawsze dokładnie przeczytaj ją pod względem wykluczeń z obowiązywania. To sytuacje, które powodują, że ubezpieczyciel nie wypłaci ci ani grosza. Zwróć uwagę przede wszystkim na to:

  • Często ubezpieczenie nie pokrywa transportu zwierząt i nie odpowiada za przewożony w samochodzie bagaż.
    • W momencie, gdy do powstania awarii samochodu przyczyniło się niedbalstwo pasażerów lub kierowcy, ubezpieczyciel nie jest zobowiązany do udzielenia ci pomocy.
    • Jeśli zgubisz kluczyki, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów wyrobienia nowych. Nie zapłaci też za nowe opony albo koła, jeśli stare zostały zniszczone podczas wypadku.

Pamiętaj, że w kwestiach spornych możesz odwołać się do Rzecznika Ubezpieczonych, który reprezentuje twoje interesy wobec ubezpieczycieli.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)